Južnokorejski borbeni avioni ispalili su ukupno 360 hitaca upozorenja pošto je ruski vojni avion u utorak dva puta narušio vazdušni prostor istočne obale Južne Koreje, objavile su vlasti te zemlje.
Južna Koreja tvrdi da su tri ruska vojna aviona – dva bombardera Tu-95 i jedan letelica tipa A-50 ušle u Odbrambenu identifikacionu zonu Južne Koreje pre nego što je letelica A – 50 narušila vazdušni prostor te zemlje.
Rusko ministarstvo odbrane je, sa druge strane, saopštilo da je u saradnji sa Kinom izvelo prvu zajedničku patrolu avijacija u azijsko-pacifičkom regionu čiji cilj nije bila neka druga država.
"Avijacije Kine i Rusije nisu narušile ničiji vazdušni prostor", ističe se u saopštenju ruskog Ministarstva odbrane.
Tačka sporenja ostrvo Dokdo (Takešima)
Prema navodima južnokorejskih vlasti neodređen broj njihovih borbenih aviona uključujući i tip letelice F - 16 reagovao je u tom incidentu.
Južnokorejska vojska tvrdi i da je ruska letelica narušila vazdušni prostor te zemlje kod ostrva Dokdo, koje je pod kontrolom južnokorejskih vlasti – a prava nad njim tvrdi da ima i Japan (koji ga naziva Takešima).
Zvaničnici sektora odbrane navode da je ruska letelica napustila vazdušni prostor Južne Koreje tri minuta pošto su se njeni borbeni avioni pojavili u tom području – ali da je nakon povlačenja još jednom narušila vazdušni prostor te zemlje.
Njene vlasti saopštile su i da se radi o prvom slučaju narušavanja vazdušnog prostora Južne Koreje još od Korejskog rata koji se vodio od 1950.-1953.
Ministari spoljnih poslova i združenih snaga odbrane Južne Koreje zbog toga su ruskom ambasadoru i vojnom atašeu u Seulu uručili protestnu notu .
Rusko ministarstvo odbrane regovalo je tvrdnjom da ruski avioni nisu povredili južnokorejski vazdušni prostor. Takođe, naveli su i da borbene letelice Južne Koreje nisu ispalile hice upozorenja. Međutim, istaknuto je da su letele u blizini ruskih letelica vršeći, kako je navedeno, neprofesionalne manevre.
“Da su ruski piloti bili ugroženi – uzvratili bi”, navedeno je u saopštenju.
Čung Eujiong, savetnik južnokorejskog predsednika za nacionalnu bezbednost, preneo je Nikolaju Patruševu, ruskom glavnom bezbednosnom zvaničniku, da Južna Koreja narušavanje svog vazdušnog prostora shvata veoma ozbiljno i da će preduzeti značajnije mere ukoliko se sličan indident bude ponovio, saopštilo je kabinet predsednika Južne Koreje Mun Džae Ina.
Ne propustite: Tramp i Mun Džae In: Krajnji cilj denuklearizacija Severne KorejeTakođe, Južna Koreja tvrdi da su sa ruskim u isto područje ušle i dve kineske vojne letelice. Kinesko Ministarstvo spoljnih poslova je povodom incidenta saopštilo da Korejska vazdušna identifikaciona zona ne predstavlja ničiji vazdušni prostor i da sve države uživaju slobodu kretanja kroz nju.
Bivši Sovjetski Savez podržavao je Severnu Koreju i snadbevao je oružjem tokom Korejskog rata koji je okončan podelom Korejskog poluostrva na Severnu i Južnu Koreju.
1983. sovjetski lovački avion ispalio je raketu vazduh-vazduh na južnokorejski putnički avion koji je zalutao na sovjetsku teritoriju, ubivši 269 putnika i članova posade.
Odnosi između Seula i Moskve su se postepeno poboljšavali. Dve države su uspostavile diplomatske odnose 1990. godinu dana pre raspada Sovjetskog Saveza.