Konzervativna poslanica Roberta Mecola postala najmlađa predsednica EP

Maltežanka Roberta Macola je najmlađa predsednica Evropskog parlamenta i treća žena na čelu te institucije.

Poslanica sa Malte Roberta Mecola ubedljivom većinom glasova je izabrana za novu predsednicu Evropskog parlamenta, i postala prva žena na tom položaju u proteklih 20 godina.

Nasledila je italijanskog socijalistu Davida Sasolija, koji je preminuo ovog meseca, i predsedavaće institucijom od 705 članova, koja usvaja i menja zakone Evropske unije, i donosi odluke o budžetu.

Mecola, koja je kao studentkinja vodila kampanju da Malta postane članica EU 2004, kaže da želi da iskoristi svoju pretežno ceremonijalnu ulogu kako bi pomogla da parlament uspostavi direktniju vezu sa građanima Evrope.

"Želim da ljudi veruju u Evropu, da ponovo osete nadu i entuzijazam prema našem projektu. Želim da se zalažem za vrednosti koje nas spajaju kao Evropljane", napisala je Mecola u poruci koju je objavila na Tviteru.

Mecola, koja je u utorak napunila 43 godine, je takođe najmlađa predsednica Evropskog parlamenta, čija je članica od 2013, kao poslanica stranke desnog centra Evropska narodna partija (EPP).

Porazila je dvoje drugih kandidata za predsednika, i osvojila 458 od 616 glasova u prvom krugu glasanja, što znači da nije bilo potrebe za drugim krugom.

Evropski parlament je do sada imao samo dve predsednice - Simon Vejl i Nikol Fontejn, obe Francuskinje, od kada je postao direktno birana skupština 1979. godine.

Mecola je uvek glasala protiv rezolucija Evropskog parlamenta kojima se poziva da žene imaju pristup bezbednoj proceduri abortusa. Na pitanja novinara o tom stavu, Mecola je rekla da je vezuje pozicija Malte o tom pitanju. Ta strogo katolička zemlja je jedina članica EU koja zabranjuje abortus a ženama koje ipak izvrše abortus preti i do tri godine zatvorske kazne.

Kao predsednica Evropskog parlamenta, Mecola je rekla da će braniti gledišta skupštine o seksualnom i reproduktivnom zdravlju i pravima. To uključuje rezolucije kojima se poziva na sve članice da zemljama pruže bezbedan pristup lekarima i zdravstvenim ustanovama u kojima se obavlja abortus.