Brnabić: Vlada stavila tačku na projekat "Jadar"

Predsednica Vlade Ana Brnabić tokom intervjua za agenciju Rojters

Vlada Srbije održala je u četvrtak sednicu na kojoj je odlučeno da se ukine uredbu o utvrđivanju prostornog plana za realizaciju projekta "Jadar" i poništi sve upravne akte u vezi sa kompanijom Rio Tinto, izjavila je premijerka Ana Brnabić posle sednice.

"Na sednici Vlade ukinuta je uredba Vlade o prostornom planu za projekat "Jadar" od 13. februara 2020. Prostorni plan je ukinut i više ne postoji. Samim tim poništeni su svi upravni akti povezani sa kompanijom Rio Tinto. Ugovore nikada nismo imali, kao što smo više puta i rekli", rekla je premijerka.

Brnabić je rekla da je Vlada ispunila sve zahteve ekoloških organizacija predatih Vladi 12. januara ove godine, koji se odnose na ukidanje uredbe o prostornom planu, poništenje svih dozvola datih Rio Tintu, javnu objavu svih dokumenata i sporazuma i ukidanje Radne grupe za implementaciju projekta "Jadar".

"Konačno, kao poslednji zahtev, ukinuta je odluka vlade o obrazovanju Radne grupe za implemetnaciju projekta "Jadar" i time smo ispunili sve zahteve ekoloških protesta i stavili tačku na Rio Tinto u Srbiji. Ovim je što se tiče projekta "Jadar" sve završeno".

Premijerka je rekla da su sva dokumenta potpisana sa kompanijom Rio Tintom dostupna ekološkim organizacijama i da svi zainteresovani mogu da dođu i da ih preuzmu.

Brnabić je podsetila da je kompanija Rio Tinto 2004. dobila prvu dozvolu za istražne radnje, da je 2006. krenula u istraživanje i da je tada promenjen Zakon o rudarstvu tako da se onome koji radi istraživanja daje ekskluzivno pravo na eksploataciju, i istakla da su tada na vlasti bili oni koji "danas maltretiraju ljude na ulicama". Dodala je da je kompaniji 2012. dato rešenje o izvođenju bušotina velikog prečnika.

Aktuelna Vlada Srbije potpisala je sa Rio Tintom neobavezujući Memorandum o razumevanju 2017. godine, ali i davala dozvole za geološka i druga istraživanja istraživanja kompaniji Rio Tinto.

Rio Tinto razmatra pravne osnove i implikacije na odluku Vlade

Rio Tinto" je izuzetno zabrinut zbog izjave premijerke Republike Srbije Ane Brnabić da je ukinut prostorni plan za Projekat “Jadar”, kao i da se poništavaju svi upravni akti u vezi sa projektom, saopštila je ta kompanija, navodeći da razmatra koje implikacije može imati danaašnja odluka Vlade Srbije, prenosi Fonet.

"Tokom našeg rada na Projektu 'Jadar', uvek smo poštovali zakone Republike Srbije", navodi u saopštenju taj konzorcijum.

"'Rio Tinto' razmatra pravne osnove za donošenje ove odluke i implikacije koje ona može imati na naše aktivnosti i naše ljude u Srbiji", navedeno je u saopštenju.

Ne propustite: Rio Tinto zabrinut zbog izjava iz Vlade o povlačenju projekta "Jadar"

Na pitanje da li će država Srbija morati da plati Rio Tintu nekakvu odštetu zbog ukidanja projekta "Jadar", premijerka nije jasno odgovorila.

"Rio Tinto je poslao predsedniku Vučiću danas popodne jedan dopis...Nismo mi doveli Rio Tinto, uradili smo nešto što je najbolje za našu zemlju i naš narod... Mi se Rio Tinta ne plašimo. Neka rade šta misle da je najbolje da rade, ovo je konačna odluka Vlade Srbije...Da li će oni tužiti ili ne, to ne znam", rekla je Ana Brnabić.

"Četiri razloga" za raskid sa Rio Tintom

Ana Brnabić je rekla da postoje četiri razloga zbog kojih je odlučeno da se “stavi tačka na projekat sa Rio Tintom”.

Kao prvi, navela je zabrinutost lokalne zajednice i stanovnika sela u dolini Jadra i dodala da joj je “žao što ranije nisu čuli te glasove”.

“Drugo, Rio Tinto nije pružio dovoljno informacija ljudima u Jadru, Rađevini, selima, niti je pružio informacije Vladi Srbije. Treće, ja neću dozvoliti kao predsednica Vlade pokušaj političke obmane da onih koji su doveli Rio Tinto i menjali zakone da im daju eksploataciona prava, sve stvari svale na nas", rekla je Brnabić.

Četvrti razlog za raskid dogovora, rekla je premijerka, je to što je “sve postalo besmisleno i sve se svelo na laži” na račun vlasti.

Ne propustite: Rio Tinto pomera realizaciju projekta "Jadar", aktivisti najavljuju veliki protest

"Proteste finansiraju organizacije iz inostranstva da bi oslabile Vučića"

Premijerka Srbije je iznela tvrdnje da proteste finansiraju organizacije iz inostranstva, najviše iz SAD, Velike Britanije, Nemačke i Austrije i da "nema reči kojima bi opisala njihovo licemerje". Među organizacijama koje je navela su Fondcija Rokfeler, USAID, Vestiminsterska fondacija za demokratiju, Britanski savet i nemačka Fondacija "Hajnrih Bel".

“Ti koji finansiraju proteste dolaze iz zemlja iz kojih dolaze i te kompanije, a mi treba da branimo te kompanije i politički slabimo. Je l to igra koju igramo?”, upitala je Brnabić.

Premijerka Srbije je kao primer za to navela izgradnju Moravskog koridora, u kojem učestvuje i kompanija "Behtel", i proteste na jednom delu koridora zbog eksploatacije lokalnog kamenoloma, koje prema njenim rečima, finansira USAID.

"Isto kao što finansiraju proteste protiv Rio Tinta. A onda dođu strani ambasadori i kažu da su zabrinuti što se traži prekid sa Rio Tintom. Šta to pokazuje? Da neki ovde žele i jare i pare. Što znači da finansiraju proteste kako bi oslabili i slomili kičmu Aleksandru Vučiću. E, pa ne može više", rekla je Brnabić.

"Kreni-promeni" traži moratorijum na iskopavanje litijuma

Inicijativa "Kreni-promeni", jedna od organizacija koja vodi ekološke proteste, i večeras je protestovala ispred Predsedništva Srbije.

Predstavnik inicijative Savo Manojlović je na Tviteru pozdravio odluku Vlade da ukine prostorni plan za projekat "Jadar", ali istakao da ostaje još jedan zahtev - da se zabrani eksploatacija bora i litijuma na 20 godina.

Premijerka Srbije nije odgovorila na pitanje šta će biti sa zahtevom za zabranu eksploatacije litijuma i bora.

Kazala da su "svi zahtevi Save Manojlovića zbog kojih je protestovao ispunjeni", i podsetila da je na zahtev te inicijative povučen Zakon o eksproprijaciji i izmenjen Zakon o referendumu i narodnoj inicijativi.

"Manojlović je ipak pozvao na proteste, iako je rekao da su ispunjeni zahtevi, onda je pokrenuo narodnu inicijativu za izmene i dopune Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, taj predlog je predao Skupštini 14. januara. Po zakonu, rok da Skupština odgovori na inicijativu je 15 dana. Već nakon tri dana, Manojlović izlazi ispred Skupštine, saziva konferenciju i kaže da imamo administrativne opstrukcije, zato što predsednik republike nije verifikovao inicijativu", rekla je Brnabić i dodala da nije dužnost predsednika da inicijativu verifikuje.

Ekološki ustanak: U subotu okupljanje kod "Sava" centra

Pokret Ekološki ustanak, koji je predvodio blokade puteva širom Srbije, u saopštenju je pozvao građane na okupljanje u subotu 22. januara kod centra "Sava", prenosi N1.

estitamo svim građanima Srbije, a duboki naklon za sve hrabre i istrajne građane koji su bili na blokadama. Pokazali smo solidarnost sa najugroženijim građanima iz Gornjih Nedeljica...Ovo je odluka Vlade koja je saterana u ćošak. Na samom smo kraju vezano za sagu Rio Tinto. Za to su zaslužni jedino složni i odlučni građani na blokadama, niko drugi , navodi se u saopštenju Ekološkog ustanka.

Your browser doesn’t support HTML5

Blokada autoputa kod centra "Sava" u Beogradu

U pokretu navode da je glavno pitanje šta dalje i da se moraju objaviti svi sporazumi, kako se ne bi ispostavilo na kraju da građani moraju nešto da plate. Traže i da se Prostorni plan Srbije ponovo stavi na razmatranje, ali da budu uključeni i građani.

"Jer po tom prostornom planu je, pored ovog u Jadru, još 40 rudnika i 6 termo elektrana. Ako prođe ovaj plan, Srbija bi bespovratno poslatala rudarska kolonija, zatrovane zemlje i bolesnih ljudi. Mi smo već prvi u Evropi po broju dece obolele od kancera. Dugoročni plan je promena zakona o rudarsko-geološkim istraživanjima, i pisanja novih zakona – moratorijuma i slično, ali to mora jako precizno da se uradi, i ozbiljna stručna grupa da se sastavi, u skupštini koja sluša struku i građane – a nikako ovako preko nekakve brzopotezne inicijative".

U Ekološkom ustanku navode da u subotu možda neće biti blokade autoputa, ali da će se sigurno otići do Ministarstva unutrašnjih poslova kako bi se izneli zahtevi za "hapšenje batinaša iz Šapca, policajaca koji su maltretirali građane i odbacivanje svih prekršajnih prijava koje su dobili učesnici protesta".