Više od 8.000 američkih vojnika u pripravnosti, NATO jača snage u istočnoj Evropi

Borbeni avioni CF-188 Hornet u blizini Viljnusa u Litvaniji, arhivska fotografija

NATO će ojačati svoje snage u istočnoj Evropi slanjem dodatnih borbenih aviona i brodova, kao odgovor na raspoređivanje ruskih vojnika na granici sa Ukrajinom.

Ovaj potez je dodatni signal da se Zapad priprema na invaziju Rusije na Ukrajinu, iako Moskva to negira.

"Pozdravljam odluku članica da pošalju dodatne snage u okviru NATO-a. Alijansa će nastaviti da preduzima sve neophodne mere da zaštiti i odbrani svoje saveznike, uključujući i one na Istoku", rekao je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg.

Stoltenberg je, kasnije, na konferenciji za novinare rekao da bi pojačano prisustvo NATO-a moglo da obuhvati raspoređivanje dodatnih borbenih jedinica alijanse na jugoistoku.

NATO do sada ima oko 4.000 trupa u multinacionalnim bataljonima u Estoniji, Litvaniji, Letoniji i Poljskoj, uz tenkove, vazdušnu odbranu i jedinice za obaveštajne aktivnosti i nadzor.

Američka vojska saopštila je u ponedeljak da je do 8.500 američkih vojnika u pripravnosti za raspoređivanje u Evropi, potencijalno u veoma kratkom roku, ako bi NATO aktivirao snage za brzi odgovor.

Portparol Pentagona Džon Kirbi naglasio da još nije donesena odluka o tome da li će te snage biti raspoređene, i da će to biti odvojeno od razmeštanja američkih snaga unutar Evrope na istočne granice NATO-a.

Ne propustite: Blinken za Glas Amerike: Rusija ima jasan izbor

Neimenovani diplomata NATO-a prethodno je naveo da Vašington razmatra postepeno razmeštanje pojedinih snaga iz zapadne u istočnu Evropu narednih sedmica, prenela je agencija Rojters.

Portparolka Bele kuće Džen Psaki rekla je da SAD razrađuju vojne planove za sve scenarije u ukrajinskoj krizi i da "nikada nisu isključile" opciju pružanja pomoći zemljama na istočnoj granici "u susret bilo kojoj invaziji Rusije na Ukrajinu".

Danska, Španija, Francuska i Holandija planiraju ili razmatraju slanje trupa, aviona ili brodova u istočnu Evropu, saopštio je NATO. Ukrajina deli granicu sa četiri NATO članice: Poljskom, Slovačkom, Mađarskom i Rumunijom.

Predsednik Džo Bajden će u ponedeljak, putem video poziva, razgovarati sa evropskim liderima, u okviru koordinacije sa saveznicima u vezi odgovora na razmeštanje ruskih snaga na granici sa Ukrajinom, saopšteno je iz Bele kuće.

Velika Britanija i SAD su naredile članovima porodica diplomata u Ukrajini, kao i pojedinom osoblju, da napuste zemlju.

Ne propustite: SAD smanjuju broj diplomatskog osoblja u Ukrajini

"Rusija može da krene u vojnu akciju u svakom trenutku", piše u zvaničnom dopisu zaposlenima i dodaje se da u toj situaciji neće biti moguća evakuacija američkih državljana, pa se mora planirati u skladu s tim.

Ukrajinsko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da je potez SAD da evakuiše osoblje "preuranjen i da predstavlja preterani oprez".

"Zapravo, nema nikakvih suštinskih promena u bezbednosnoj situaciji: pretnja od ruske agresije postoji od 2014, a raspoređivanje ruske vojske na granici je krenulo u aprilu prošle godine", navodi se u saopštenju.

Your browser doesn’t support HTML5

Ženeva: Susret Blinkena i Lavrova

Ukrajinsko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je u ponedeljak i da ambasade Nemačke i Australije planiraju da povuku deo osoblja i članove njihovih porodica.

Šef evropske diplomatije Žozep Borelj kazao je da EU ne planira da povlači diplomatsko osoblje iz Ukrajine u ovom trenutku.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov optužio je Zapad za "histeriju" i objavljivanje informacija "punih laži".

"Kada je reč o specifičnim potezima, vidimo izjave iz NATO-a o jačanju, razmeštanju snaga i resursa na istočnu granicu, Sve to dovodi do činjenice da tenzije rastu", ustvrdio je Peskov.

Rastu tenzija doprineli su i neuspeli razgovori SAD i Rusije u petak.

Rusija zahteva da NATO poništi usmeno obećanje da će primiti Ukraijnu u članstvo, kao i da povuće svoje vojnike i naoružanje iz bivših sovjetskih republika u istočnoj Evropi. Inače, Ukrajina nije u ni u kakvom zvaničnom procesu da se učlani u NATO.

Vašington saopštava da zahtevi Rusije nisu nešto o čemu može da se pregovara, ali da postoji mogućnost dogovora o drugim stvarima - kontroli naoržuanja, raspoređivanju raketa i jačanju međusobnog poverenja.

SAD i EU su upozorile Rusiju da ne kreće u invaziju na Ukrajinu i zapretile oštrim sankcijama.

Velika Britanija je tokom vikenda objavila da ima informacije da Rusija razmatra da bivšeg ukrajinskog poslanika, bliskog Kremlju, postavi na čelo vlade u Kijevu.

Rusko ministarstvo spoljih poslova je to odbacilo kao "dezinformacije" i optužilo NATO da podiže tenzije oko Ukrajine.