Severna Koreja objavila probu rakete najdužeg dometa od 2017.

Kombinacija četiri fotografije koje je objavila zvanična državna novinska agencija Severne Koreje (KCNA), na kojima se vidi lansiranje projektila za koji Sever tvrdi da je Hvasong 12 i snimak sa glave projektila iz svemira.

Državni mediji Severne Koreje izvestili su da je ta zemlja testirala balističku raketu srednjeg dometa, što je proba rakete najvećeg dometa koju izvodi Pjongjang u više od četiri godine.

Korejska centralna novinska agencija (KCNA) saopštila je da je test trebalo da se potvrdi pouzdanost rakete Hvasong-12 lansirane rano u nedelju iz severozapadnog regiona zemlje.

Državni mediji su prikazali ne samo slike rakete koja izlazi iz mobilnog lansera u šumovitom području, već i dve fotografije sa osvrtom na Zemlju, snimljene kamerom pričvršćenom na bojevu glavu nakon što je raketa stigla u svemir.

Ne propustite: Severna Koreja lansirala raketu najdužeg dometa od 2017.

Južnokorejska vojska je ranije saopštila da je projektil dostigao maksimalnu visinu od oko 2.000 kilometara, leteći pod strmim uglom, pre nego što je pao u more oko 800 kilometara od mesta lansiranja.

Severna Koreja je iskoristila uzdignutu putanju "uzimajući u obzir bezbednost susednih zemalja", navodi se u izveštaju KCNA od ponedeljka.

Rakete koje je lansirala Severna Koreja povremeno su prelazile preko Japana, što je izazvalo ogorčenje japanskih lidera.

Hvasong-12 ima maksimalni domet od oko 4.500 kilometara, prema analitičarima odbrane.

To je raketa najvećeg dometa koju je Severna Koreja testirala od 2017. godine, kada je lansirala dve interkontinentalne balističke rakete tokom vrhunca tenzija između severnokorejskog lidera Kim Džong Una i tadašnjeg predsednika SAD Donalda Trampa.

Ne propustite: Severna Koreja lansirala još raketa i postavila mesečni rekord

Iako će mnogi u Vašingtonu taj potez verovatno smatrati provokacijom, severnokorejski državni mediji nisu ga tako predstavili.

Kratak izveštaj KCNA u ponedeljak nije sadržao ništa od bombastičnih, antiameričkih fraza koje često prate velika lansiranja u Severnoj Koreji, poput onih 2017.

Lansiranje, u stvari, nije bilo ni na naslovnoj strani Rodong Sinmuna, novina vladajuće stranke Severne Koreje.

Analitičari kažu da se Severna Koreja trudi da prenese osećaj normalnosti svojih lansiranja u pokušaju da bude tretirana kao bilo koja druga zemlja koja razvija sopstveno oružje.

Severnoj Koreji je, međutim, nizom rezolucija Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija zabranjena bilo kakva aktivnost balističkih projektila.

To Sever nije odvratilo lansiranja. Do sada u januaru, ta zemlja je lansirala 11 projektila, postavljajući novi mesečni rekord.

Ne propustite: Severna Koreja ispalila još dve rakete

U saopštenju, Indo-pacifička komanda Vojske SAD osudila je test i pozvala Severnu Koreju da se uzdrži od daljih destabilizujućih akata.

U saopštenju, južnokorejski predsednik Mun Džae-In rekao je da lansiranje dovodi Severnu Koreju korak bliže ka ispunjavanju svoje pretnje da odustane od dobrovoljne suspenzije testiranja raketa većeg dometa.

Glavni sekretar japanske vlade Hirokazu Macuno takođe je oštro osudio lansiranje.

Čini se da je raketna grozničavost Severne Koreje bar delimično usmerena na pritisak na Sjedinjene Države i Južnu Koreju usred duže pauze u nuklearnim pregovorima. Severna Koreja ima nekoliko drugih mogućih motiva za testiranje raketa, uključujući jačanje domaće političke podrške lideru Kim Džong Unu, obezbeđivanje performansi novog oružja i demonstriranje moći odvraćanja.