Mišel: Zapadni Balkan strateški partner EU

Predsjednik Evropskog Savjeta Šarl Mišel na konferenciji za novinare u Podgorici sa crnogorskim predsjednikom Milom Đukanovićem (Foto: VOA)

Predsjednik Evropskog Savjeta Šarl Mišel kazao je u utorak, tokom zvanične posejete Crnoj Gori da je "ovo važan momenat za evropsku budućnost Zapadnog Balkana".

On je, na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsjednikom Crne Gore Milo Djukanovićem u Podgorici kazao da je "Zapadni Balkan strateški partner Evropske unije".

Your browser doesn’t support HTML5

Predsjednik Evropskog savjeta u Podgorici: Zapadni Balkan strateški partner EU

"Crna Gora je bila partner EU decenijama i više od deset godina je u potpunosti usklađena sa vanjskom politikom EU, što pokazuje vašu posvećenost evrointegracijama. Sljedeći korak na tom putu je da se ispune privremena mjerila iz oblasti vladavine prava što će dati novu energiju procesu pristupanja", rekao je on i zahvalio Crnoj Gori na prijemu izbjeglica iz Ukrajine i usvajanju sankcija prema Rusiji.

Upitan koliko je realno da Crna Gora bude naredna članica EU i time dobar primjer zemljama u regionu, Mišel je kazao da "ima puno napretka u Crnoj Gori" i da vjerujem da će "dodatni napredak biti ostvaren u narednim sedmicama".

"Važno je pokazati da, ukoliko se sprovode reforme, to može biti odličan signal za EU i Zapadni Balkan", naveo je Mišel i za narednu sedmicu najavio sastanak 27 evropskih lidera sa liderima Zapadnog Balkana.


“Nadam se da će sastanak biti prilika da pokažemo našu saradnju”, naveo je Mišel.
Govoreći o Otvorenom Balkanu, predsjednik Evropskog Savjeta rekao je da EU podržavaju inkluzivne procese i otvorene procese.

Mišel je naglasio da “prije svega EU će uvijek podržavati inicijative koje ohrabruju regionalnu saradnju i koordinaciju između država Zapadnog Balkana, to će biti odluka koju moraju preduzeti pojedinačne Vlade, bitno je da to bude inkluzivan proces i ono što ja razumijem jeste da je ovaj proces otvoren za sve države regiona i može biti veoma operativan”.

Mislim da moramo da ohrabrujemo sve napore koji podržavaju ekonomski razvoj i socijalnu koheziju", kazao je Mišel i naglasio da "poštuju odluke koje su na liderima pojedinačnih država".

Đukanović: Crna Gora odluke donosi u institucijama i na osnovu svojih interesa

Crnogorski predsjednik Milo Đukanović rekao je nakon sastanka sa predsjednikom Evropskog savjeta da je "Crna Gora zemlja koja treba da donosi odluke o regionalnim i drugim inicijativama na bazi validne procjene i kompetentne procjene vlastitih interesa".

On je takodje rekao da “te odluke treba da donosi u svojim institucijama”, navodeći da ga ne brine politička razlika koju čujemo u političkom spektru koju čujemo o ovoj ili bilo kojoj drugoj inicijativi", kao i da Crna Gora "čuje šta kažu zapadni partneri".

"Čujemo šta kažu naši zapadni partneri, i treba pročitati šta kažu. Podržavaju i EU i SAD regionalnu saradnju, baš onako kao što je podržavamo i mi. Takođe, njihova poruka je da je jako važno da se ostvari saradnja u okviru inicijativa koje smo već definisali. Na Samitu Berlinskog procesa u Sofiji je lansirana ideja regionalnog ekonomskog tržišta. Dok ne iskoristimo puni kapacitet postojećih inicijative, čini mi se da je bespotrebno da pričamo o novim inicijativama. Treba prije svega koristiti kapacitet postojećih inicijativa, i mislim da se ovo pitanje politizovalo i da ne zaslužuje ovoliku pažnju", rekao je Đukanović.

Ne propustite: Otvoreni Balkan: Sporazumi o diplomama, kulturi, turizmu

Predsjednik Crne Gore kazao je i da su ga "današnji razgovor i poruke Mišela uvjerili da nema mjesta euroskepticizmu".

On je naveo i da je "budućnost Crne Gore u EU dodatno osnažena ruskog agresijom na Ukrajinu, kao ugrožavanje evropskog sistema vrijednosti", ocjenjujući da “Rusija djeluje destruktivno u odnosu na Evropu i pokušava da osnaži na sve načine sve političke snage čija je osnova euroskepticizam, da ne budem grub i kažem destrukcija prema Evropi”.

Legitimno je da svako iz svojih geopolitičkih interesa djeluje kako ocjenjuje da je najproduktivnije. Ono što moramo da uradimo je da neutrališemo receptore za rusku destrukciju, kojih ima i u EU i na Zapadnom Balkanu, kako bi stvorili jednu konstruktivnu saradnju koja će učiniti jasnom i doglednom perspektivu članstva za zemlje regiona", rekao je Đukanović.