Inflacija u SAD i dalje visoka, uprkos usporavanju u avgustu

  • Asošijeted pres

Prodavnica u Njujorku (Foto: AP/Andres Kudacki)

Inflacija u Sjedinjenim Državama usporila je drugi mesec zaredom zahvaljujući naglom padu cena goriva, ali i dalje predstavlja veliki teret za američka domaćinstva s ozbirom na to da je većina ostalih proizvoda poskupela u avgustu, prenosi agencija Asošijeted pres.

Potrošačke cene su u avgustu skočile za 8,3 odsto u odnosu na godinu ranije, saopšteno je u utorak iz vlade, što je pad u odnosu na 8,5 procenata u julu i 9,1 odsto u junu. Na mesečnoj osnovi, cene su porasle za 0,1 odsto nakon što su bile nepromenjene u julu.

Međutim, ako se isključe nestabilne cene hrane i energenata, takozvane osnovne cene porasle su za 0,6 odsto od jula do avgusta - što je nagli rast u odnosu na 0,3 procenta prethodni mesec. Proteklih 12 meseci zaključno sa avgustom, osnovne cene su skočile za 6,3 odsto što je povećanje u odnosu na 5,9 procenata u julu. U avgustu su poskupele kirije, zdravstvene usluge i novi automobili.

Osnovne cene obično pružaju jasniju sliku kada je reč o troškovima, nego ukupna inflacija. Vrednost berzanskih indeksa je pala posle novih vesti o rastu cena, a mnogi investitori zabrinuti su da će Federalne rezerve (američka Centralna banka) sada još brže podići kamatne stope da bi pokušale da suzbiju inflaciju.

Ne propustite: Negativan rast američke ekonomije drugo tromesečje zaredom, recesija ili ne?

Očekuje se da centralna banka naredne nedelje najavi još jedno veliko povećanje osnovne kamatne stope, što će rezultirati i skupljim kreditima za potrošače i preduzeća.

Zbog inflacije, namirnice, kirija i računi za struju i vodu su znatno skuplji, zbog čega su mnoga domaćinstva u teškoj situaciji, a raste i pesimizam u pogledu ekonomije uprkos snažnom rastu na tržištu rada i niskoj stopi nezaposlenosti. Cene namirnica su skočile za 0,7 odsto od jula do avgusta. Protekle godine, porasle su za 13,5 procenata - što je najveće godišnje povećanje od 1979. godine.

Čak i ako inflacija dostigne vrhunac, ekonomisti procenjuju da će možda biti potrebne dve godine ili duže da se vrati blizu zacrtanog nivoa od 2 odsto. Očekuje se da kirije i zdravstvene usluge dodatno poskupe narednih meseci.

U međuvremenu, prosečna cena galona benzina (oko 3,8 litara) pala je na 3 dolara 71 cent. Sredinom juna bila je iznad 5 dolara. Mnoga preduzeća takođe navode da postoje nagoveštaji da zastoji u lancu nabavke i inflacija počinju da se smanjuju.

Iz kompanije Dženeral motors je saopšteno za su znatno ublaženi poremećaji u proizvodnji poluprovodnika u inostranstvu, izazvani pandemijom koronavirusa, i da su se zastoji u lancu nabavke ukupno poboljšali za oko 80 odsto u odnosu na najgore dane pandemije.

Tokom protekle godine, zabeležen je dvocifreni rast cena mesa, mleka i voća i povrća. Međutim, direktori u Krogeru, najvećem lancu prodavnica u SAD, kažu da bi pad cena poljoprivrednih proizvoda kao što su pšenica i kukuruz mogao da uspori povećanje cena hrane.

Predsednik Džo Bajden saopštio je da će biti potrebno vreme da se inflacija smanji i ukazao na nedavno usvojeni Zakon o smanjenju inflacije.