Američki zvaničnici pokušavaju da otkriju kako su u javnost procurela strogo poverljiva dokumenta o raznim temama. Zvaničnici kažu da obim tema obrađenih u dokumentima, a koji se tiču rata u Ukrajini, Kine, Bliskog istoka i Afrike, sugeriše da su dokumenta možda procurela od američke strane.
„Sada je fokus na tome da je ovo američko curenje informacija, jer su mnoga dokumenta bila samo u rukama SAD“, rekao je Majkl Malroj, bivši visoki zvaničnik Pentagona u intervjuu za agenciju Rojters.
Američki zvaničnici rekli su da je istraga u ranoj fazi i da oni koji je vode nisu isključili mogućnost da iza curenja stoje proruski elementi, što bi se smatralo najvećim objavljivanjem poverljivih dokumenata od Vikiliksa 2013. godine. Ruska ambasada u Vašingtonu i Kremlj nisu odgovorili na zahteve za komentar.
Iz Pentagona je u ponedeljak saopšteno da se ispituju procedure o deljenju najosetljivijih američkih tajnih podataka, da curenje poverljivih dokumenata predstavlja "veoma ozbiljan" rizik po nacionalnu bezbednost, te da se brzo preduzimaju koraci da se ublaže posledice.
"Preduzimaju se koraci da se pomno razmotri kako se te informacije dele i kome se prosleđuju", rekao je portparol Pentagona Kris Meger na konferenciji za novinare i dodao da je sekretar za odbranu Lojd Ostin informisan o curenju dokumenata 6. aprila i da od tada dnevno razgovara sa liderima o tom slučaju, kao i sa saveznicima.
Ne propustite: Advokati i novinari tužili CIA zbog navodnog prisluškivanja tokom posete AsanžuO curenju dokumenata prošle nedelje je informisan i predsednik Džo Bajden, dok su SAD u kontaktu sa saveznicima i partnerima na visokom nivou, saopštio je portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi. Portparol Stejt departmenta naveo je da SAD pokušavaju da uvere saveznike u svoju rešenost da štite obaveštajne podatke
Kirbi je novinarima rekao da se još ne zna ko je odgovoran i koji je motiv. Dodao je da američke vlasti i dalje utvrđuju validnost dokumenata objavljenih na internetu, ali da su otkrile da su neka "lažirana".
U najmanje jednom od dokumenata se procenjuje da je broj ruskih vojnika poginulih u ratu u Ukrajini značajno manji od cifara koje su javno izneli američki zvaničnici. Navodi se da je ruskih žrtava od 16.000 do 17.500, a do 71.000 ukrajinskih. Načelnik Združenog generalštaba američkih snaga general Mark Mili rekao je prošlog novembra da je Rusija izgubila više od 100.000 vojnika, i da su ukrajinski gubici takođe na tom nivou. Te procene su nastavile da rastu proteklih meseci, prenosi Asošijeted pres.
Rojters je imao uvid u više od 50 dokumenata označenih sa „tajno” i „strogo poverljivo” koji su se prvi put pojavili na društvenim mrežama, Diskord i Forčen (4Chan) i nije mogao nezavisno da potvrdi autentičnost dokumenata.
Dvojica američkih zvaničnika kazala su za Rojters da nisu isključili da su dokumenti možda lažirani da bi doveli istražitelje u zabludu o njihovom poreklu ili da bi širili lažne informacije koje bi mogle da naškode bezbednosnim interesima SAD.
U saopštenju u nedelju, Pentagon je rekao da razmatra validnost dokumenata koji „izgleda da sadrže osetljiv i visoko poverljiv materijal“. Istragu o ovome vodi i Sekretrijat za pravosuđe.
Jedan od dokumenata, datiran 23. februara i pod oznakom "tajno" detaljno opisuje kako će ukrajinski sistemi protivvazdušne odbrane S-300 biti iscrpljeni do 2. maja, ako se uzme u obzir trenutni tempo korišćenja.
Takve pažjivo čuvane informacije mogu da budu od velike koristi ruskim snagama, a Ukrajina je rekla da su se njen predsednik i najviši bezbednosni zvaničnici sastali u petak da razgovaraju o načinima za sprečavanje curenja informacija.
Ne propustite: Natanjahu posle velikih protesta odložio plan za reformu izraelskog pravosuđaU drugom dokumentu sa oznakom „strogo poverljivo“ i iz izveštaja CIA-e od 1. marta, kaže se da je obaveštajna agencija Mosad podsticala proteste protiv planova izraelskog premijera Benjamina Netanjahua da pooštri kontrolu nad Vrhovnim sudom.
U dokumentu se navodi da su SAD to saznale putem obaveštajnih kanala, što sugeriše da su SAD špijunirale jednog od svojih najvažnijih saveznika na Bliskom istoku.
U saopštenju objavljenom u nedelju, Netanjahuova kancelarija je tu tvrdnju opisala kao „lažnu i bez ikakvog osnova“.
U drugom dokumentu su navedeni detalji internih diskusija među visokim južnokorejskim zvaničnicima o pritisku SAD na Seul da pomogne u snabdevanju Ukrajine oružjem, kao i o politici Južne Koreje da to ne čini.
Južnokorejski zvaničnik rekao je da je Seul upoznat sa novinskim izveštajima o dokumentima koji su procureli i da planira da razgovara o tome sa Vašingtonom.
„Snažno zahtevamo detaljnu istragu i pozivamo da se slični incidenti ne dešavaju“, naveli su poslanici Demokratske stranke u zajedničkom saopštenju.
Dva američka zvaničnika, koja su želela da ostanu anonimna, izjavila su da, iako postoji zabrinutost zbog curenja informacija u Pentagonu i obaveštajnim agencijama, dokumenta pokazuju stanje od pre više od mesec dana, a ne novije procene.
Zvaničnici razmatraju kakve bi motive neko u SAD imao da oda takve informacije, rekao je jedan sagovornika Rojtersa. Prema njegovim rečima, istražitelji razmatraju četiri ili pet teorija - od nezadovoljnog zaposlenog do insajderske pretnje, koja je aktivno želela da potkopa interese nacionalne bezbednosti SAD.