Abazović odgovorio Hrvatskoj na protestnu notu zbog "Jadrana": Razgovaraćemo, ali proslava je u našoj nadležnosti

Brod "Jadran", predmet spora Crne Gore i Hrvatske, usidnen u Tivtu

Crnogorski premijer u tehničkom mandatu Dritan Abazović saopštio je, reagujući na protestnu notu Hrvatske Crnoj Gori zbog obilježavanja godišnjice školskog jedrenjaka "Jadran" koji ta zemlja smatra svojim vlasništvom, da je Crna Gora spremna na razgovor ali i da je proslava godišnjice broda u njenoj nadležnosti.

Abazović je rekao da “Jadran” ima širi kontekst I poručio da “od toga ne treba praviti dnevnu politiku”, navodeći da se zalaže za održiva rješenja, ali I da hrvatska strana “mora da zna da Crna Gora raspolaže svojom imovinom na način na kojim misli da treba”.

"Tu smo da razgovaramo i čujemo sve argumente, ali proslava 90 godina broda je nešto što je u našoj nadležnosti i prema tome se treba na taj način ophoditi", rekao je Abazović I dodao da ne želi da upućuje kritike i "vatrene strelice" prema hrvatskoj strani.

On je poručio da, "ukoliko možemo na jedan dostojanstven, prijateljski, kompšijski i bratski način da iznalazimo rješenja, tu smo”,.

“Do tada, Ministarstvo odbrane i ostala ministarstva će imovinom raspolagati na način na koji misle da je najprimjerenije", rekao je Abazović.

Abazović je rekao, komentarišući hrvatski amandman na izvještaj EU o Crnoj Gori u vezi sa granicom između dvije zemlje, da se nada da će se I to pitanje prevazići, te da vjeruje da je Hrvatska blagonaklona kada je u pitanju učlanjenje Crne Gore u EU.

Hrvatska je u četvrtak uputila protestnu notu Crnoj Gori zbog obilježavanja devedeset godina školskog broda "Jadran".

"Svojatanje tuđe imovine protivno je uobičajenim uzusima, međunarodnom pravu i evropskim vrijednostima za koje se Crna Gora opredijelila", piše u saopštenju hrvatskog ministarstva.

Hrvatsko ministarstvo je pozvalo Podgoricu da prioritetno pristupi bilateralnom rješavanju sudbine tog broda, "simbola višestoljetne hrvatske pomorske tradicije" i da do tada “izbjegava jednostrane aktivnosti”.

Crna Gora ove godine obilježava 90 godina od kada je brod porinut u Hamburgu, za potrebe tadašnje jugoslovenske kraljevske ratne mornarice, a nakon drugog svjetskog rata remontovan je u Tivtu, gdje se i sada nalazi.

Imovina broda predmet je spora Crne Gore i Hrvatske, a krajem 2021. dvije zemlje su dogovorile formiranje međudržavne komisije za rješavanje pitanja njegovog vlasništva.