Amerika ukinula vize za državljane Izraela

  • Asošijeted pres

Protest ispred američke ambasade u Izraelu (Foto: AP)

Administracija američkog predsednika Džoa Bajdena svrstala je Izrael u spisak odabrane grupe zemalja čijim državljanima nisu potrebna vize za putovanje u Sjedinjene Države.

Odluka koja je objavljena u sredu dolazi uprkos zabrinutosti Vašingtona u vezi sa odnosom izraelske vlade prema Amerikancima palestinskog porekla i predstavlja veliki uspeh za izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, koji se često sukobljavao sa Bajdenovom administracijom.

Prema bezviznom programu, od 30. novembra, Izraelci će moći da putuju u SAD u poslovne ili turističke svrhe do 90 dana uz jednostavnu registraciju u elektronskom sistemu za odobrenje. Ali čak i ako im je dozvoljeno da putuju po tom sistemu, američki zvaničnici na aerodromu im i dalje mogu zabraniti ulazak u zemlju.

Izrael je bio suočen sa rokom do subote, kada se završava budžetska godina i do tad je morala da bude doneta odluka o ulasku u bezvizni program.

Ne propustite: Bajden i Netanjahu se konačno sastali, razgovarali o prevazilaženju razlika

Sekretarijat za unutrašnju bezbednost upravlja programom, koji trenutno omogućava državljanima 40, uglavnom evropskih i azijskih zemalja da putuju u SAD na tri meseca bez viza.

Sekretar Alehandro Majorkas rekao je da će sporazum, posle više od decenije rada, „pojačati saradnju naše dve nacije u borbi protiv terorizma, sprovođenju zakona i našim drugim zajedničkim prioritetima“ i učiniti saveznike sigurnijim.

Državni sekretar Entoni Blinken, u zajedničkoj izjavi sa Majorkasom, kao prednost odluke je istakao i povećanu „slobodu kretanja za građane SAD, uključujući one koji žive na palestinskim teritorijama ili putuju ka njima i iz njih“.

Prijem Izraela u program bio je prioritet za više izraelskih lidera. Dolazi u trenutku kada se Netanjahu suočava sa višemesečnim masovnim protestima protiv predloženih reformi izraelskog pravosudnog sistema za koji kritičari kažu da će zemlju učiniti manje demokratskom.

„Danas obeležavamo važan i radostan trenutak za sve građane Izraela“, rekao je premijer Benjamin Netanjahu u saopštenju. „Ovo će vama, građanima Izraela, uštedeti mnogo vremena, mnogo nevolja i mnogo novca”.

On je tu odluku opisao kao "dodatni dokaz jakih veza između Izraela i Sjedinjenih Država" i zahvalio predsedniku Džou Bajdenu i drugim zvaničnicima koji su pomogli da to bude moguće.

Ne propustite: Kompanija "Sitizen leb": Izraelski špijunski softver otkriven na Epl uređaju

Palestinske diplomate su se žalile da su SAD dozvolile Izraelu da uđe u program, a da nije ispunio obaveze o jednakom tretmanu za Amerikance palestinskog porekla.
Grupa za zaštitu ljudskih prava su tvrdile su se čak i tokom probne faze sporazuma o ukidanju viza neki Amerikanci palestinskog porekla suočili sa diskriminacijom i uznemiravanjem izraelskih vlasti na aerodromima i kontrolnim punktovima.

„U vreme kada je američka administracija više puta govorila da je njen cilj da Izrael pruži iste mogućnosti slobode, jednakosti, prosperiteta i bezbednosti i Palestincima i Izraelcima, očekujemo da će Bajdenova administracija primeniti ono u šta veruje, radi i obećava“, navodi se u saopštenju palestinskog ministarstva spoljnih poslova.

Zemlje koje žele da učestvuju u bezviznom programu moraju da ispune tri ključna stanarda. Izrael je ispunio dva od tih standarda u protekle dve godine: nizak procenat Izraelaca čiji zahtevi za vizu su odbijeni i mali procenat Izraelaca koji su prekoračili trajanje vize. Izrael se borio da ispuni treći, za reciprocitet koji u suštini znači da svi građani SAD, uključujući one palestinskog porekla moraju biti tretirani jednako kada putuju u ili kroz Izrael.

Osim zahteva reciprociteta, koji osporavaju neke palestinsko-američke grupe, odbijanje Izraela bi značilo da bi zemlja ponovo morala da ispuni američke standarde za niske stope odbijanja zahteva za vizu i prekoračenja viza.

Ne propustite: Posmatrači: U izraelskom vazdušnom udaru nedaleko od Damaska ubijeno šest ljudi

Izrael godinama nije ispunjavao te kriterijume, ali su se brojke za dve tačke značajno smanjile delimično zbog ograničenja putovanja usled pandemije koronavirusa i edukativne kampanje u Izraelu koju su sponzorisale ambasada SAD i izraelska vlada da obeshrabri Izraelce sa upitnim kvalifikacijama za vize da se prijave. Neki zvaničnici su rekli da nije jasno da li bi Izrael bio u stanju da ispuni te statističke standarde u narednoj američkoj budžetskoj godini.

Pozivajući se na razloge nacionalne bezbednosti, Izrael već dugo ima posebne uslove za ulazak i procese skrininga za Amerikance palestinskog porekla. Mnogi su se žalili da su procedure bile teške i diskriminatorne. Amerikancima sa palestinskim boravišnim dokumentima za Zapadnu obalu i Pojas Gaze uglavnom je zabranjeno korišćenje izraelskog međunarodnog aerodroma. Umesto toga, kao i drugi Palestinci, bili su primorani da putuju kroz Jordan ili Egipat da bi stigli do svojih odredišta.

Američki zvaničnici su naglasili da će status Izraela u programu biti stalno praćen i ako se uoči nepoštovanje odredbi, bezvizni režim može da bude ukinut.

Ali čak i pre nego što je saopštenje postalo zvanično, američko-arapski komitet za borbu protiv diskriminacije saopštio je da je podneo saveznu tužbu želeći da spreči Izrael da bude uvršten u program. Grupa navodi da su se, uprkos tvrdnjama iz SAD, Amerikanci palestinskog porekla i dalje suočavali sa diskriminacijom kada su putovali u Izrael.