Eksperti za Glas Amerike o tragediji u Mejnu: Amerika mora da menja mentalitet

Policija u Mejnu posle pucnjave (Foto: REUTERS/Shannon Stapleton)

Bilo je to 36. masovno ubistvo u Americi ove godine, pokazali su podaci novinske agencije AP. Lokalna policija za napad je osumnjičila Roberta Karda, koji je 36 sati kasnije još bio u bekstvu.

“Retko se ljudi samo probude jednog dana i odluče na ovakav čin. Često postoje naznake ovih događaja: manifesti, komentari na društvenim mrežama, pretrage na internetu, kupovina novog oružja ili municije”, objašnjava Cimerman.

Mark Cimerman, jedan od direktora Instituta za prevenciju povreda vatrenim oružjem iz En Arbora (Foto: Institute for Firearms Prevention)

Ne propustite: Osumnjičeni za masovno ubistvo u Mejnu pronađen mrtav

Ajpril Zeoli (Foto: School of Public Health, Whitney Vojtkofsky)

“Laka dostupnost oružja je jedan od razloga pucnjava. Države sa proverama dozvola i prošlosti kupca imaju manje smrtnih slučajeva vatrenim oružjem od država sa jednom ili drugom proverom ili nijednom. Oružje je sveprisutno u našem društvu, preko 100 miliona domova ga ima i poseduju u proseku četiri do pet komada”, objašnjava Mark Cimerman.

Ne propustite: Tinejdžer koji je ubio četvoro srednjoškolaca biće osuđen na doživotnu kaznu zatvora

“Moramo da se usredsredimo na pomoć mladima da razviju veštine za rešavanje sukoba na nenasilne načine i da osiguramo da im vatreno oružje nije lako dostupno. Ali tu su i pitanja koja se odnose na životne faze, jer osobe srednjih godina i starije mogu da budu izložene većem riziku da počine samoubistvo nego ubistvo, tako da su im potrebne različite vrste prevencije”.

Jutro posle pucnjave u Luistonu (Foto: REUTERS/Shannon Stapleton)