Hrvatski odgovor crnogorskom ministru: Slučaj "Jadran" može i pred međunarodni sud

Posada u Tivtu na brodu "Jadran" oko kojeg spor vode Crna Gora i Hrvatska, u septembru 2018. (Foto: AP/Darko Bandic)

Nakon što je crnogorski ministar odbrane Dragan Krapović nedavno saopštio da će sporna pitanja sa Hrvatskom, ako ne budu riješena dijalogom završiti na međunarodnim sudovima, a njegov hrvatski kolega otkazao planirani susret, i iz Zagreba je stigla poruka o mogućem uključivanju internacionalnih institucija o pitanju vlasništva nad brodom “Jadran”.

Krapović je prošle nedjelje, govoreći na televiziji Vijesti o spornim pitanjima sa Hrvatskom, saopštio da Crna Gora školski brod Jadran smatra svojim vlasništvom i da se o poluostrvu Prevlaka treba dogovarati ili ići na međunarodni sud. On se založio za promjenu natpisa na spomen ploči u logoru Morinj, gdje piše da je “tokom velikosrpske agresije na Hrvatsku 1991-1992 ovdje bio logor za zatočene hrvatske civile i branioce”.

Hrvatski ministar odbrane Ivan Anušić, koji je ovog vikenda boravio u Crnoj Gori kako bi prisustvovao proslavi Dana hrvatskog naroda koji se obilježava 13. januara, trebalo je u Tivtu da se sastane sa crnogorskim kolegom, ali je susret izostao posle Krapovićeve izjave.

“Sastanak s crnogorskim ministrom odbrane Draganom Krapovićem otkazan je zbog njegovih izjava i o ploči u Morinju i o brodu Jadran”, saopštio je hrvatski ministar odbrane Ivan Anušić na mreži Eks.

Ne propustite: Crnogorski ministar odbrane: O Prevlaci i “Jadranu” dogovor ili međunarodni sudovi

Anušić je napisao da “stavovi ministra Krapovića, koje je iznio u medijima, ne ostavljaju prostor za razgovor i potpuno odudaraju od stavova RH i povijesnih činjenica”.

Krapović je nedavno, odgovarajući na pitanje novinara televizije Vijesti da li očekuje probleme sa Hrvatskom u pretpristupnim pregovorima oko Prevlake i vlasništva nad brodom "Jadran", rekao da je “moguće da ima dosta ucjenjivačkog potencijala, ali da se mora voditi dijalog”.

"Nadamo se da ćemo kroz dijalog, kroz civilizovanu, argumentovanu raspravu doći do rješenja. Ako to ne bude slučaj, stvari će se riješiti pred sudovima", rekao je Krapović u emisiji Načisto TV Vijesti.

Nakon što je hrvatski ministar Ivan Anušić otkazao sastanak Krapović je saopštio da je “poštovanje prema stavu kolege, ministra odbrane Republike Hrvatske, odraz naše posvećenosti dijalogu i razumijevanju među svim državama u region”.

“Međutim stav Crne Gore je da je Jadran potpuno legalno i legitimno vlasništvo Crne Gore i on se neće promijeniti! Kao ministar odbrane, moja odgovornost je da čuvam ovaj simbol našeg ponosa i istorijskog nasleđa, koji nadilazi granice materijalnog vlasništva” , naveo je Krapović u regovanju.

Crnogorski ministar, takođe, navodi da su “dijalog i razmjena mišljenja sa susjedima od esencijalnog značaja, te u tom duhu pristupamo svim međunarodnim pitanjima, uključujući i pitanje školskog broda ''Jadran''.

Ne propustite: Predsjednikovo vraćanje zakona ponovo potresa najjaču vladajuću partiju

Želim istaći da je između dijaloga i pregovora velika razlika, a ja nisam neko kome ta razlika može promaći, naprotiv, kao ministar odbrane, prihvatio sam razgovor na te teme, ali ne i pregovore jer prihvatanje pregovora znači prihvatanje mogućnosti da 'Jadran' ne bude crnogorski, a ja to otvoreno kažem neću prihvatiti! To je stvar principa i nacionalnog ponosa” , saopštio je Krapović u saopštenju objavljenom na sajtu Vlade Crne Gore i dodao kako vjeruje da je “otkazivanje sastanka bilo usmjereno ka domaćoj hrvatskoj javnosti”.

Posebno imajući u vidu da je u Hrvatskoj izborna godina. Međutim, želim jasno istaći da politički i unutrašnji manevri, koji se odvijaju na račun Crne Gore i njenog Ministarstva odbrane, posebno kada je riječ o 'Jadranu', neće biti politički tolerisani”, poručio je Krapović.

Na izjavu crnogorskog ministra odbrane reagovao je i hrvatski ministar vanjskih poslova Gordan Grlić – Radman, koji je, za HRT, kazao da je to "hrvatski brod koji se u trenutku raspada bivše države našao na remontu u Tivtu i tu ostao".

"Mi ga smatramo otuđenom imovinom i tražimo da se vrati u matičnu luku Split. Ako to ne možemo riješiti bilateralno i dogovorom, možemo razmotriti mogućnost uključivanja međunarodnih sudova", naveo je Grlić - Radman.

Glavni pregovarač Crne Gore sa Evropskom Unijom Predrag Zenović kazao je da vjeruje da će dijalog biti rješenje trenutnih nesuglasica koje postoje između Crne Gore i Hrvatske.

"Uvjeren sam kako u dobronamjernost ministra odbrane Crne Gore Dragana Krapovića, ove Vlade, tako i u podršku koju Hrvatska pruža Crnoj Gori na evropskom putu", kazao je Zenović tokom gostovanja u Dnevniku TVCG.

On je, takođe, poručio da je siguran da postoji opravdano uvjerenje da Crna Gora zaista jeste lider evropskih integracija.