Izveštaj Crvenog krsta odražava sumornu sliku današnjeg Iraka. Pet godina od invazije kojom je Sadam Husein svrgnut sa vlasti, kaže se u izveštaju, milioni Iračana suočeni su sa krajnje zabrinjavajućom humanitarnom krizom. Predstavnica Međunarodnog komiteta Crvenog krsta za Bliski istok, Dorotea Krimitsas, objašnjava:
”U stvari, veći deo te zemlje ubraja se u najkritičnije delove sveta. Zbog konflikta milioni Iračana nemaju zadovoljavajući pristup najosnovnijoj medicinskoj nezi, medicinskoj zaštiti, vodi i sanitarijama.“
Najveću zabrinutost izaziva nedostatak bezbednosti. Od invazije, više od 4 miliona Iračana napustilo je svoje domove, od kojih je polovina otišla u inostranstvo, pretežno u susedne zemlje Siriju i Jordan, dok je druga polovina raseljena unutar Iraka. Prošlogodišnje slanje pojačanja američkim snagama popravilo je bezbednosni situaciju u Bagdadu i okolini, ali kako kaže Dorotea Krimitsas, životi miliona Iračana nisu se promenili.
”Niko ne bi trebalo da gubi iz vida neprekidne patnje miliona civila prepuštenih samim sebi, koji su i dalje svakodnevna meta namernih napada, ranjavanja i ubistava.“
Krimitsas kaže da humanitarna kriza u Iraku nije povezana samo sa invazijom već da predstavlja kulminaciju sukoba i siromaštva koji traju već decenijama.
”Ono što Iračani danas doživljavaju jeste kriza, još više pojačana trajnim posledicama ranijih višedecenijskih oružanih sukoba i dugogodišnjih sankcija.“
U izveštaju Međunarodnog komiteta Crvenog krsta kaže se da je za sprečavanje daljeg pogoršavanja situacije neophodno posvetiti više pažnje svakodnevnom potrebama običnih Iračana. Crveni krst apeluje na sve strane umešane u konflikt da učine više kako bi se osigurala bezbednost civila i medicinskog osoblja, kao i medicinskih ustanova.