Sapatero: Prilagoditi evroatlantske odnose izazovima 21. veka

Sapatero: Prilagoditi evroatlantske odnose izazovima 21. veka

<!-- IMAGE -->

Španski premijer Luis Rodriges Sapatero, koji takođe trenutno predsedava Evropskom Unijom, govorio je sinoć u Vašingtonu o evropskom viđenju nove strategije NATO-a, čija je izrada u toku, a koja bi trebalo da bude usvojena kasnije ove godine. Pred članovima Atlantskog saveta za Sjedinjene Države, koji se bavi pitanjima odbrane i bezbednosti, Sapatero je započeo svoje izlaganje iznošenjem nekoliko polaznih načela:

„Pre svega, Sjedinjene Države ostaju prva sila u svetu. Međutim, Americi je Evropa potrebna, kao što su Sjedinjene Države potrebne Evropi. Drugo, potrebno je da evroatlantski odnosi budu usklađeni sa novom geostrateškom stvarnošću, i novim izazovima 21. veka. Treće, borba protiv terorizma ostaje glavno pitanje na dnevnom redu međunarodne bezbednosti. Ali tu borbu treba voditi dvojako: ofanzivno, kao što je slučaj u Avganistanu, ali i strateški - kako bi uzroci te pojave mogli trajno da se uklone. U tom kontekstu je bitno da se ubrza mirovni proces na Bliskom Istoku, jer taj konflikt i destabilizuje region i podstiče dalju radikalizaciju u arapskom i muslimanskom svetu. Došlo je takođe vreme za uključivanje Latinske Amerike i zapadne Afrike u sistem transatlantske bezbednosti. Takvim proširenjem lakše bi se rešavale teškoće koje bi mogle da se pojave, naročito u zapadnom delu Afrike.“

Španski premijer je rekao da to ne znači da NATO ne bi mogao da ostvari razne vidove partnerstva sa zemljama pomenutih područja. On je govorio i o globalnoj ekonomskoj bezbednosti u svetu, založivši se za veću ulogu rastućih ekonomskih sila u svetu, kao što su Indija i Kina:

„Grupa 20 bi mogla da bude osnova za izgradnju novog sistema međunarodne ekonomske bezbednosti. G-20 bi mogao da postane forum koji bi predvidjao, ali i sprečavao nove finansijske krize. U ostvarivanju tog cilja bitnu ulogu bi mogle da igraju rastuće ekonomske sile u svetu, kao što su Kina i Indija. One danas nisu dovoljno zastupljene i sasvim legitimno zahtevaju veće učešće u rešavanju globalnih problema. Taj zadatak nismo još ni počeli.“

Sapatero se, u svojstvu predsedavajućeg Evropskom unijom osvrnuo i na doprinos evropskog bloka u održavanju međunarodne stabilnosti i bezbednosti.

„Evropa je jedinstven projekat od nastanka savremenih nacionalnih država. To je politički projekat koji trenutno okuplja 27 zemalja. Sve one zadržavaju svoj suverenitet, dok se udružuju u ostvarivanju napora u korist svake članice Unije. Lisabonski sporazum omogućuje evropskom bloku da sa svojim glavnim saveznicima i prijateljima, kao što su Sjedinjene Države, ostvari bliže i solidnije veze. Taj sporazum takođe omogućuje stvaranje jedinstvene politike bezbednosti koje će ojačati položaj Evrope. Evropska unija već igra krupnu međunarodnu ulogu, ne samo zato što predvodi u davanju finansijske i druge pomoći u svetu, nego i svojim kredibilitetom koji uživa kao diplomatski i pregovarački posrednik u raznim kriznim područjima, a posebno u arapskom svetu, u oblasti Mediterana i u Africi.“

Po rečima španskog premijera, Evropska Unija je u novom ruhu spremna je da preuzme još veću ulogu u jačanju stabilnosti i bezbednosti u svetu.