Tokom prvih Bušovih meseci na položaju, ekonomski rast u Americi je najslabiji u poslednjih osam godina. Proizvodnja je u julu opala veæ 12. mesec uzastopno, dok industrija strahuje od veæih cena energije i okleva da investira. Poverenje potrošaèa je splaslo. Pošto je ukupan prihod od robe i usluga porastao za manje od jednog procenta, predsednik Buš kaže da je privredi potreban podsticaj. Deo toga plana je povraæaj poreza u ukupnoj vrednosti od 40 milijardi dolara, za koji on tvrdi da æe podstaæi oporavak privrede.
”Ekonomski rast je spor. Nije dorastao standardima. Privreda slabo napreduje. Nije ni blizu toliko dobra kao što bi trebalo da bude. Smanjenje poreza æe putem vraæanja novca amerièkim radnim ljudima obezbediti neverovatno važan podsticaj vitalnosti i rastu industrije.“
Predsednik Buš kaže da smanjenje poreza ipak neæe biti dovoljno za oživljavanje privrede pa zato priželjkuje ovlašæenja za ubrzanu promociju trgovine u pregovorima sa inostranim partnerima, koje bi onda prosledio Kongresu radi jednostavnog glasanja sa da ili ne, bez ikakvih amandmana. Amerièki predsednici su prvi put dobili takva ovlašæenja 1974. godine, ali kada im je 20 godina kasnije istekla važnost, predsedniku Klintonu u dva maha nije pošlo za rukom da mu ih Kongres, pod kontrolom republikanaca, obnovi. Sada, predsednik Buš traži od zakonodavaca da mu odobre ovlašæenja pre sledeæeg samita Svetske trgovinske organizacije, u novembru.
”Ja sam jedan od nekoliko predsednika koji nikada nisu imali ta ovlašæenja. Tražim od Kongresa da mi ih odobri radi dobrobiti amerièkog naroda, radi dobrobiti poljoprivrednog sektora, kako bih ih iskoristio za obaranje trgovinskih prepreka i protekcionistièkih tendencija širom sveta, koje spreèavaju naše proizvode da stignu do tih tržišta.“
Protivnici se plaše da æe predsednik iskoristiti široka trgovinska ovlašæenja u prilog krupnog biznisa, a na uštrb zaštite prirode i radnièkih prava. Amerièki sindikati emituju televizijske spotove tražeæi od zakonodavaca da odbace taj predlog zakona. Sa svoje strane, predsednik kaže da bi angažovanje stranih vlada u poslovnim poduhvatima moglo da unapredi politièke slobode. Za njegovu administraciju to nije nigde važnije nego u Kini.
”Verujem da je ona zemlja koja trguje sa ostatkom sveta zemlja koja æe radije prigrliti slobode. Takodje znam da bi otvaranje kineskih tržišta za proizvode amerièke prehrambene industrije bilo od koristi za amerièke farmere.“
Predsednik Buš kaže da je podsticanje izvoza poljoprivrednih proizvoda u srcu njegovog nastojanja da dobije ovlašæenja za trgovinske pregovore. U poslednje tri godine amerièki farmeri su dobili više od 25 milijardi u subvencijama. Za ovu godinu Sekretarijat za poljoprivredu predvidja novi pad u neto prihodima farmera, odnosno skoro tri milijarde dolara manje od prošlogodišnjeg nivoa.