U ponekim džepovima na terenu još ima Talibana i al Kaide, a ima i rivalstva medju anti-talibanskim snagama. Ima kriminalaca, kao i trgovaca drogom. Uz to, prema tvrdnjama Pentagona, Iran se meša u sumnjive poslove, ukljuèujuæi trgovinu oružjem. Sve u svemu, po reèima sekretara za odbranu Ramsfelda, situacija nije nimalo ružièasta. Zbog toga se razmišlja o razlièitim opcijama za pojaèanje bezbednosti, možda i o masovnom rasporedjivanju novih amerièkih trupa:
”Sjedinjene države bi mogle da preuzmu odgovornost i uz pomoæ novih snaga, na primer 20, 25 ili 30 hiljada vojnika, kontrolišu bezbednost. To bi mogla da uèini i neka druga zemlja. Postoji i opcija da kontrola nad gradovima bude podeljena medju više zemalja.“
Ramsfeld kaže da postoji i drugi put za pojaèanje bezbednosti, a to je obuka avganistanske vojske - što je ideja koja se najviše dopada privremenom avganskom premijeru Hamidu Karzaiju:
”Koja je opcija najbolja? Ne znam. Koja je najbrža? Takodje ne znam. Koja je najjeftinija? Ni to ne znam. O tim stvarima se još raspravlja.“
Ramsfeld je ipak jasan u jednom, da je njemu najbliža opcija da se novoj avganskoj vlasti pomogne u uspostavljanju nacionalne vojske, a ne da se rasporedjuju nove amerièke ili medjunarodne mirovne trupe:
”Bolje je da se potrudimo, i uložimo vreme i novac u stvaranje neèega što æe tamo živeti i ostati, nego da se upuštamo u privremena rešenja i šaljemo vojsku koju æemo u jednom trenutku morati da povuèemo uz rizik da ponovo izazovemo nestabilnost u zemlji.“
Ramsfeld je demantovao izveštaje po kojima u Bušovoj administraciji postoje razmimoilaženja u pogledu izbora naèina za poboljšavanje bezbednosne situacije u Avganistanu. Njujork Tajms je objavio da se Stejt department zalaže za poveæanje obima medjunarodnih mirovnih snaga, koje trenutno broje èetiri hiljade vojnika. Ramsfeldovi komentari usledili su novoj analizi Centralne obaveštajne agencije u kojoj se upozorava da æe Avganistan ponovo upasti u haos nasilja zbog tenzija medju rivalskim lokalnim moænicima.