Rajnhard Bitikofer, član Evropskog parlamenta, bio je ovih dana gost debate u Nemačkom Maršalovom fondu, kojom prilikom je odgovarao na pitanja o mešanju Rusije u Ukrajini, kao i evropskom viđenju nastale krize u odnosima između Rusije i Zapada.
Rajnhard Bitikofer, inače član nemačke Zelene stranke, naglasio je da kriza u Ukrajini nije posledica sukoba unutrašnjih interesa, već da je početak nasilja podstaknut od strane Rusije.
"Nije više nikakva tajna da su ljudi koji su prvi podigli oružje u Donbasu bili ruski agenti. Nasilje je pokrenuto zbog neuspeha političke mobilizacije pro-ruskih separatista, koji nisu želeleli da potpadnu pod kontrolu Kijeva. Poznato da je samoproglašeni komandant odbrane Donbasa, Streljkov, u stvari bio ruski oficir, koji se javno hvalisao da je prvi uzeo pušku protiv Kijeva,” istakao je Bitikofer.
Postojale su, kako je rekao, političke nesuglasice i podizane demonstracije, ali sve to nije prešlo u nasilje. A, sukob bi do sada bio okončan da Rusija nije nastavila da snabdeva takozvane separatiste teškim naoružanjem, učinivši ih tako jačim od vladinih snaga, smatra evropski parlamentarac.
Povodom sve glasnijih zahteva u Vašingtonu za dostavljanje veće američke vojni pomoći Ukrajini, Bitikofer je kazao da to u ovoj fazi ne bi garantovalo uspeh Kijevu, već izazvalo nepotrebnu eskalaciju nasilja u Ukrajini.
Međutim, on je posebno istakao nedodirljivost Člana 5, Severnoatlantske povelje, kojom se napad na jednu članicu proglašava napadom na sve članice NATO-a.
“Predsednik Obama, kancelarka Merkel, generalni sekretar NATO-a doslovno svi visoki zvaničnici rekli su: ‘Član pet je neprikosnoven. Nemci koji inače zaziru od vojnog angažovanja, uputili su vojni kontigent u nekoliko baltičkih zemalja, kako bi pojačali njihovu odbranu. Nemci su takođe ko-organizatori stvaranja posebne NATO jedinice za brzo reagovanje, koja može da bude upućena na bilo koje poprište u roku 48 sati. Sve je to vrlo jasna poruka da čvrsto stojimo iza Člana 5,” podvukao je Bitikofer.
Evropski parlamentarac je takođe rekao da sa ulaskom - kako se izrazio - u post-post hladnoratovsko doba, održavanje transatlantskog jedinstva iziskuje "potpuno nov način razmišljanja u rešavanju kriza ne samo na širem prostoru Evrope nego i globalno.”
Nemačka je spremna da preuzme svoj deo odgovornosti u tom zadatku, zaključio je Bitikofer.