Medijski analitičari zabrinuti zbog izraelskih planova za zatvaranje biroa Al Džazire

Novinari Al Džazire pripremaju se za uključenje u program uživo iz sedišta Nacionalnog sindikata u Tunisu, 26. jul, 2021.(Foto: AFP /ANIS MILI)

Rat Izraela i Hamasa je prepun lažnih narativa, koje novinari pokušavaju da isprave. Međutim, vanredni propisi Izraela o uklanjanju medijske mreže Al Džazira mogli bi da dodaju i cenzuru u već nestabilnu oblast vesti i informacija.

Uporedo sa pojačavanjem vojnog odgovora na napade Hamasa, Izrael takođe kreće u obračun sa medijima za koje tvrdi da podržavaju tu ekstremističku organizaciju.

U svoje nove vanredne propise, Izrael je uključio plan zatvaranja lokalnog biroa medijske mreže Al Džazira, zbog tvrdnji da širi propagandu Hamasa. Kritičari tvrde da potezi koji vode ućutkavanju novinara ili cele medijske organizacije predstavljaju cenzuru. Kvin Mekju je izvršna direktorka organizacije za slobodu medija “Član 19”.

“Zabrana pristupa informacijama i legitimnoj medijskoj mreži kao što je Al Džazira nikada ne bi trebalo da se shvata olako. Radi se o zabrinjavajućem koraku, gubitku pouzdanog izvora vesti i praznine u protoku informacija, koje bismo imali. A, i kakvu bi poruku to poslalo publici širom sveta i na Bliskom istoku", kaže Mekju.

Your browser doesn’t support HTML5

Medijske organizacije zabrinute zbog mogućeg zatvaranja biroa Al Džazire u Izraelu

Sukob Izraela i Hamasa prate mnogobrojne dezinformacije koje su postale oružje u ratu. Lažni narativi su najviše istaknuti na internetu, posebno na društvenim mrežama. Grupe koje prate rad novinara navode da je uloga medijskih organizacija da razotkriju dezinformacije veoma važna i da nijedan glas ne bi trebalo da se ućutkuje.

Komitet za zaštitu novinara i drugi zagovornici medijskih sloboda pozivaju Izrael da ne preduzima tako drastičan korak.

Američki javni servis En Pi Ar (NPR), ima tim od osam novinara na terenu koji izveštavaju o ratu. Direktor Džon Lensing, koji je bio na čelu matične kompanije Glasa Amerike - Agencije SAD za globalne medije, kaže da je primarna obaveza novinara - istina.

“Treba biti svestan i budan. Shvatiti da je sve što imate kredibilitet, bilo da je to Glas Amerike, NPR ili Njujork Tajms. Sve što ugrožava kredibilitet onoga što ljudi čitaju ili vide je neuspeh i uvek moramo da stavimo javnost na prvo mesto", ističe Lensing.

Izraelsko ministarstvo komunikacija nije odgovorilo na zahtev Glasa Amerike za komentar. Međutim, uputstva iz ministarstva za komunikacije i odbranu Izraela optužuju Al Džaziru za pristrasnost u korist Hamas i širenje propagande. Izrael je naveo da smatra da Al Džazira predstavlja pretnju za nacionalnu bezbednost, vojnike i civile te države. Al Džazira nije odgovorila na zahtev Glasa Amerike za komentar.

Međutim, u njenom objavljenom etičkom kodeksu se pored ostalog navodi da njeni novinari moraju da se pridržavaju pravila pravednosti i nezavisnosti.

Neki medijski posmatrači kažu da Al Džazira nije izuzetak i da nije medijska organizacija koja širi dezinformacije.

“Oni su u stanju da pruže veoma interesantnu, uravnoteženu i jedinstvenu perspektivu. Zatvaranje te agencije i njihovo uklanjanje bilo bi vrlo zastrašujući korak za slobodu izražavanja u medijima i u regionu, koji bi otvorio vrata za druge vrste ograničenja i represije", objasnila je Mekju.

Kako konflikt eskalira, medijski analitičari pažljivo prate poteze koji bi mogli da ograniče izveštavanje na obe strane rata.