Budući savjetnik za nacionalnu bezbjednost novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trampa, Majkl Volc, kaže da je vrijeme da se otkrije odakle dolaze desetine dronova koji lete iznad istočnih američkih država i da se objasni da li je u pitanju neka zla namjera.
Republikanski član Predstavničkog doma sa Floride, koji bi trebalo da se pridruži Trampovom timu u Bijeloj kući kada novoizabrani predsjednik stupi na dužnost 20. januara, rekao je u nedjelju u emisiji televizijske mreže CBS-a "Face the Nation":
"Moramo saznati šta se dešava."
Već sedmicama stanovnici države Nju Džersi, koja se graniči sa Njujorkom, ali i drugih država duž obale Atlantskog okeana, prijavljuju da tokom večeri viđaju misteriozne dronove. Do sada je bilo više od 5.000 takvih prijava, a američki zvaničnici kažu da je taj broj preuveličan.
Your browser doesn’t support HTML5
U javnosti su se pojavile sve moguće vrste teorija zavjere za neobjašnjiva viđanja bespilotnih letjelica, uključujući da je riječ o špijuniranju koje sprovodi američka vlada, kao i o raspoređivanju dronova koje je lansirao Iran sa broda u blizini američke obale.
Volc ih je nazvao opasnim bespilotnim letjelicama koje dugo lebde na nebu. Pripisao je zasluge odlazećoj administraciji predsjednika Džoa Bajdena što je pokušala ublažiti strahove i razriješiti misteriju o dronovima, ali sam nije ponudio objašnjenje za tu pojavu.
„Treba nam više transparentnosti“, kazala je u istoj emisiji demokratska senatorka iz Minesote Ejmi Klobučar: “Ovo ne može biti budućnost.”
Uređaji za detekciju dronova koji su raspoređeni u Nju Džersiju prošle nedelje pronašli su malo ili nimalo dokaza o pretećoj aktivnosti, rekao je u ponedeljak guverner Fil Marfi dok su rasli pozivi na akciju za rešavanje misterioznih noćnih viđenja za koje se sumnja da su letovi bez posade širom severoistoka SAD.
Marfi je rekao novinarima u Trentonu da je u saveznoj državi bilo 12 sumnjivih dronova u subotu i jedan u nedelju. On je odbio da ulazi u detalje o opremi za detekciju, ali je rekao da je dovoljno moćna da onesposobi dronove, iako je dodao da to nije legalno na tlu SAD.
Marfi, demokrata, ponovio je pozive državnih zvaničnika na drugim mestima da im Kongres dozvoli da se bave dronovima. Skoro sva vlast sada pripada federalnoj vladi.
„Za mene je neobično da nacija koja je velika kao što je naša i moćna kao što je naša ima nedostatke koje smo sada videli u živoj boji što se tiče upada dronova“, rekao je Marfi.
Guverner Nju Džersija objavio je na društvenoj mreži Eks u nedelju da je sa policijskim zvaničnicima bio na terenu, tragajući za dronovima, dodajući da javnost zaslužuje odgovore i da će nastaviti pritiskati federalne vlasti za više informacija i resursa.
U subotu su zvaničnici Bijele kuće, Sekretarijata za unutrašnju bezbjednost i Federalnog istražnog biroa (FBI) naglasili da se većina nedavnih navodnih viđenja dronova u Nju Džersiju — državi sa najviše takvih izvještaja — ali i drugdje, zapravo odnosila na letjelice kojima su upravljale posade, te da nije bilo prijetnji po nacionalnu bezbjednost.
Zvaničnik FBI-a rekao je novinarima da agencija sarađuje sa 50 lokalnih, državnih i federalnih partnera, te da je utvrdila da se pokazalo da manje od 100 od više od 5.000 prijava zaslužuje dalju istragu. Prema njegovim riječima, nisu pronađeni dokazi da je riječ o aktivnostima dronova velikog obima.
Zvaničnik je rekao da je istraga još u toku kako bi se razmotrili preostali slučajevi, uključujući analizu radara i obavještajnih podataka.
"Ne možemo zanemariti uočavanje dronova tamo", rekao je zvaničnik. „Dajemo sve od sebe da utvrdimo porijeklo tih aktivnosti dronova, ali mislim da je došlo do blage pretjerane reakcije“ u kontekstu broja navodno viđenih dronova, dodao je on.
Američki zvaničnici kažu da su potvrdili da je bilo dronova iznad vojnih baza u Nju Džersiju, uključujući Pikatini arsenal, ali nisu pronašli dokaze da je neka strana vlada lansirala dronove. Zvaničnici nacionalne bezbjednosti, međutim, nisu uspjeli otkriti ko je upravljao dronovima.
Državni i lokalni zvaničnici u državama na američkoj istočnoj obali izrazili su zabrinutost. Leri Hogan, bivši guverner Merilenda, objavio je u petak na društvenim mrežama da je iznad svoje rezidencije u toj državi vidio "nešto što je izgledalo kao desetine velikih dronova na nebu".
“Javnost je sve više zabrinuta i frustrirana potpunim nedostatkom transparentnosti i ravnodušnim stavom federalne vlade”, naveo je Hogan.
Novoizabrani predsjednik Tramp sugerisao je u subotu da Bajdenova administracija krije informacije o dronovima, dodajući da bespilotne letjelice treba oboriti.
Američki zvaničnici naveli su u subotu da je administracija zvaničnicima Nju Džersija poslala radarsku tehnologiju sa "elektro-optičkim infracrvenim sistemom kamera" za praćenje uređaja.
Prošle sedmice, portparol Bijele kuće za nacionalnu bezbjednost Džon Kirbi je rekao da istraga nije otkrila bilo kakvu ilegalnu aktivnost.
"Naprotiv, nakon pregleda dostupnih snimaka, čini se da su mnogi prijavljeni dronovi zapravo letjelice sa posadom kojima se upravlja zakonito", rekao je Kirbi.
U tekstu su korištene i informacije agencije AP.