Očekuje se da će Li Zeldin ublažiti regulativu o klimatskim promjenama

Arhiva: Novoizabrani predsjednik SAD Donald Tramp i Li Zeldin, njegov kandidat za direktora Agencije za zaštitu životne sredine, na skupu u Konkordu u državi Nju Hempšir, 19. januara 2024. (Foto: Reuters/Elizabeth Frantz)

Li Zeldin je proveo četiri mandata u Predstavničkom domu Kongresa, a dugogodišnji je pristalica Donalda Trampa. Novoizabrani predsjednik Sjedinjenih Država predložio je da taj republikanac iz Njujorka dođe na čelo Agencije za zaštitu životne sredine.

Zeldin (44) je diplomirao na pravnoj školi u Olbaniju, proveo je četiri godine u američkoj vojsci, oženjen je i ima ćerke bliznakinje.

Tramp je 11. novembra objavio Zeldinovu nominaciju, navodeći da će bivši kongresmen, kako je poručio, „osloboditi moć američkih biznisa, istovremeno održavajući najviše ekološke standarde“.

Zeldin je za Foks njuz rekao da je uzbuđen što će implementirati Trampovu ekonomsku agendu.

Your browser doesn’t support HTML5

Kako će nominacija Lija Zeldina uticati na zaštitu životne sredine?

"Postoji propisi za koje su se ljevičari ove zemlje zalagali kroz regulatornu moć, zbog čega su kompanije išle u pogrešnom smjeru“, rekao je Zeldin.

Pod administracijom demokratskog predsjednika Džoa Bajdena, Agencija za zaštitu životne sredine je za prioritet imala proizvodnju čiste i obnovljive energije, uz uvođenje restrikcija na proizvodnju nafte i gasa, da bi se obuzdale emisije štetnih gasova i borilo protiv klimatskih promjena. Donald Tramp ima drugačiju formulu.

"Proći ćemo kroz svaku birokratsku prepreku kako bismo brzo odobrili nova bušenja nafte, nove gasovode, rafinerije, nove elektrane i reaktore svih vrsta“, rekao je Tramp.

Zeldin je imao sličan stav kada se neuspješno kandidovao za guvernera Njujorka 2022. godine.

Trebali bismo poništiti državnu zabranu bezbjedne ekstrakcije prirodnog gasa i odobriti nove aplikacije za gasovode”, izjavio je on 9. novembra 2022.

Zeldin je nominovan u trenutku kada su Ujedinjene nacije obnovile poziv zemljama da prestanu da koriste fosilnah goriva kako bi se borile protiv globalnog zagrijavanja.

Zvuk koji čujete je sat koji otkucava. Ističe rok da se globalni porast temperature ograniči na manje od 1,5 stepena Celzijusa, a vrijeme nije na našoj strani”, riječi su Antonija Gutereša, generalnog sekretara UN-a.

Iako se očekuje da će propisi o klimatskim promjenama pod Zeldinovim vodstvom biti ublaženi na nivou Sjedinjenih Država, analitičari kažu da savezne države mogu odlučiti da donesu vlastite propise, a i potrošači se mogu pojedinačno odlučiti za zelena energetska rješenja.