Američki državni sekretar Entoni Blinken, koji se nalazi u zvaničnoj poseti Kini, otpočeo je razgovore sa državnicima te zemlje.
Blinken je prvi američki zvaničnik, koji boravi u Kini u poslednjih pet godina.
Državni sekretar je na društvenoj mreži Tviter objavio da se susreo sa šefom kineske diplomatije.
"U Pekingu sam se sastao sa državnim savetnikom Narodne Republike Kine i ministrom spoljnih poslova Ćin Gang. Razmatrali smo kako da odgovorno upravljamo odnosima naše dve zemlje putem otvorenih kanala komunikacije", napisao je Blinken.
U saopštenju Stejt departmanta navedeno je da je američki diplomata održao iskrene, sadržajne i konstruktivne razgovore sa kineskim ministrom spoljnih poslova.
"Državni sekretar je naglasio važnost diplomatije i održavanja otvorenih kanala komunikacije o čitavom nizu pitanja kako bi se smanjio rizik od pogrešnih percepcija i procena. Govorio je i o temama koje izazivaju zabrinutost i o mogućnostima za pronalaženje oblasti saradnje od zajedničkog interesa. Jasno je predočio da će se Sjedinjene Države uvek zalagati za interese i vrednosti američkog naroda i sarađivati sa saveznicima i partnerima na unapređenju vizije sveta koji je slobodan, otvoren i podržava međunarodni poredak zasnovan na normama", navedeno je u saopštenju Stejt departmenta povodom susreta američkog i kineskog ministra spoljnih poslova.
Ukazno je da je Blinkenov sagovornik Ćin Gang ukazao na važnost lakše razmene dobara i usluga između naroda dve države.
"Sekretar Blinken pozvao je državnog savetnika i ministra spoljnih poslova Ćina u Vašington da nastave razgovore i usaglasili su se da zakažu recipročnu posetu u vreme pogodno za obe strane", saopštio je Stejt department.
Kineski državni mediji objavili su da je Gang Blinkenu preneo da je Kina, kako je ukazano, posvećena izgradnji stabilnih, predvidljivih i konstruktivnih odnosa sa Sjedinjenim Državama.
"Iskazao je i zabrinutost Kine u vezi sa njenim ključnim interesima, uključujući pitanje Tajvana, koje je opisao kao najistaknutiji rizik u kinesko-američkim odnosima", navodi se u izveštaju kineskih državnih medija.
Šef kineske diplomatije dočekao je Blinkena u Pekingu. Novinarima je bilo dozvoljeno da kratko prisustvuju samom početku susreta koji je trajao pet i po sati. Dvojica zvaničnika nisu detaljnije govorili o susretu posle koga su, kako je saopštio portparol Stejt departmenta, održali i radnu večeru.
Pomoćnica kineskog ministra spoljnih poslova Hua Čanjing na društvenoj mreži Tviter objavila je fotografiju susreta dvojice diplomata kako se rukuju.
"Nadam se da ovaj sastanak može pomoći da se kinesko-američki odnosi vrate na nivo koji su dvojica predsednika dogovorila na Baliju”, objavila je Čanjing.
Odnosi Sjedinjenih Država i Kine trenutno su zategnuti i nije uočljiv njihov napredak usled sporova dve države koje važe za najrazvijenije svetske ekonomije.
Podsetimo, američki državni sekretar odložio je planirano putovanje u Kinu u februaru usled afere sa balonima iznad američke teritorije za koje su vlasti tvrdile da su špijunski.
Da strateško rivalstvo ne preraste u sukob
Očekuje se da će se tokom boravka u Pekingu, koji bi trebalo da traje do ponedeljka – šef američke diplomatije sastati sa šefom spoljnopolitičkog odbora Komunističke partije Kine i bivšim bivšim ministrom spoljnih poslova Vang Jijem i najverovatnije predsednikom Ši Đinpingom.
Američki zvaničnici i javnost nemaju velikih očekivanja od Blinkenovog boravka u kineskoj prestonici. Njihova razmišljanja usmerena su na mogućnostima za uspostavljanje otvorenih i trajnih komunikacijskih kanala – kako bi se obezbedilo da strateško rivalstvo dve države ne preraste u sukob.
Takođe, očekuje se da bi razgovori dve strane mogli omogućiti održavanje više bilateralnih susreta između američkih i kineskih zvaničnika – poput onih zaduženih za ekonomiju i trgovinu.
Ne propustite: "Bliski susreti" i rast tenzija između SAD i Kine u Indo-PacifikuTo bi, kako se pretpostavlja, moglo pripremiti teren za susrete predsednika Džozefa Bajdena i Ši Đinpinga na multilateralnim samitima tokom 2023. godine.
Dvojica predsednika sastali su se na marginama samite Grupe 20 najrazvijeninih ekonomija na indonezijskom ostrvu Baliju. Tada su razgovarali o Tajvanu i Severnoj Koreji – obećavši da će češće komunicirati.
Taj susret inicirao je nade da do zatezanja nalik novom Hladnom ratu neće doći. Međutim, pojava balona za koje američke vlasti tvrde da im je svrha bila špijnuniranje u korist Kine – pojačala je napetosti i komuniciranje visokih zvaničnika dve države svela je na minimum.