Mič Mekonel, lider republikanaca u Senatu sa najdužim stažom, povući će se sa funkcije u novembru 2024.
Mekonel je položaj i političku moć u Republikanskoj stranci uspešno održavao skoro dve decenije - uprkos povremenim stranačkim potresima.
“Jedan od važnih talenata u životu je znati kada je vreme za prelazak na sledeće poglavlje života. Nalazim se pred vama da bih preneo da će ovo biti moj poslednji mandat republikanskog lidera u Senatu”, poručio je Mekonel u obraćanju povodom povlačenja.
Ta odluka naglašava ideološku tranziciju koja se odvija u okviru Republikanske stranke, piše AP, od brenda Ronalda Regana, tradicionalnog konzervativizma i snažnih međunarodnih saveza, do izraženog i često izolacionističkog populizma bivšeg predsednika Donalda Trampa.
Ne propustite: Dogovor o pomoći Ukrajini u Senatu na ivici kolapsa zbog TrampaMekonel je rekao da mandat člana Senata, koji ističe januara 2027. planira da odsluži do njegovog isteka – ali sa, kako je naznačio, drugog mesta u tom telu. Neimenovani član njegovog kabineta rekao je da Mekonelova odluka nije povezana sa njegovim zdravljem.
Mekonel, koji je u Kongres prvi put kročio 1985, imao je potres mozga posle pada 2023. posle čega se u dva navrata nakratko ukočio dok je govorio u javnosti.
„Razmišljajući o trenutku kada ću saopštiti novosti Senatu - uvek sam se nadao da će to biti momenat u kom ću osećati potpuni mir i jasnoću o okončanju svog rada. Da će to biti momenat kada budem siguran da sam pomogao očuvanju ideala u koje tako čvrsto verujem. Taj trenutak je danas”, naveo je Mekonel u govoru.
Ne propustite: Lider republikanaca u Senatu Mekonel se "blokirao" tokom govora, napustio konferencijuOn je u poslednje vreme bio pod sve većim pritiskom kritičkog i katkada neprijateljskog krila Republikanske stranke, koje podržava bivšeg predsednika Donalda Trampa.
Mekonel i Tramp nisu u bliskim odnosima od decembra 2020. kada je senatski republikanski lider odbio da prihvati neutemeljene tvrdnje da je izbor aktuelnog predsednika i demokrate Džoa Bajdena posledica izbornih malverzacija i prevare.
Međutim, uprkos tome što su Mekonelovi kritičari u republikanskim redovima bili sve galsniji, njihov broj se nije značajno uvećao što je, piše agencija AP, pokazatelj njegove strateške, kao i taktičke veštine i sposobnosti da razume stavove i potrebe republikanskih senatora.
Mekonel nije naveo konkretan razlog za trenutak u kom je rešio da se povuče, ali je pomenuo nedavnu smrt suprugine najmlađe sestre, kao trenutak koji je podstakao promišljanja o tome.
„Kraj mojih doprinosa je bliži nego što bih voleo“, poručio je Mekonel.
Prisećajući se početaka - priznao je da je bio srećan kada bi se neko od kolega u Senatu setio njegovog imena. Podsetio je na anegdotu sa početka kampanje Ronalda Regana iz 1984. u Kentakiju - da ga je budući predsednik oslovio sa “Mič O’Donel“.
Mekonel je kao političar podržavao Reganove stavove o ulozi Amerike u svetu. Istovremeno je istrajavao, uprkos protivljenju - uključujući i Donalda Trampa - u tvrdnjama da bi Kongres trebalo da usvoji pomoć Ukrajini u iznosu od 60 milijardi dolara.
“Siguran sam u postojanje dobra u našoj zemlji, kao i nezamenljive uloge koju imamo kao lideri slobodnog sveta“, poručio je Mekonel.
Uspeo je da obezbedi 22 republikanska glasa za paket pomoći o kom treba da se izjasni Predstavnički dom Kongresa.
Ne propustite: Dogovor o pomoći Ukrajini u Senatu na ivici kolapsa zbog Trampa„Verujte mi, ja poznajem politiku svoje stranke u ovom trenutku. Imam mnogo mana. Nerazumevanje politike nije jedna od njih. Više nego ikada verujem da je američko globalno vođstvo od suštinskog značaja za očuvanje izuzetnosti o kojoj je govorio Ronald Regan. Dok sam živ braniću to”, rekao je republikanski političar.
Donald Tramp ideološki je stranku snažno povukao na desnu stranu, dovodeći u pitanje dugogodišnje vojne saveze kao što je onaj sa NATO-m, međunarodne trgovinske sporazume - zalažući se za suzbijanje imigracije, sve vreme ponavljajući nedokazanu tvrdnju o izbornoj krađi 2020.
Mekonel i Tramp sarađivali su tokom mandata bivšeg predsednika na oblikovanju Vrhovnog suda i federalnog pravosuđa u mnogo konzervativnije ruho. Takođe, bavili su se i poreskim zakonodavstvom, ali Mekonel je često bio u Trampovoj nemilosti.
Njihov odnos prekinut je kada je Tramp odbio da prihvati rezultate izbora, a jaz se dodatno produbio posle napada na Kapitol 6. januara 2021.
Mekonel je tada kao krivca označio Trampa, rekavši da treba krivično da odgovara za svoje postupke.
Ne propustite: Nekada politički saveznici, Tramp i Mekonel sada u sukobuNjegovi kritičari insistiraju da je mogao da učini više - uključujući i da se izjasni za Trampovu osudu tokom suđenja za opoziv u Senatu. Mekonel je tvrdio da Tramp, s obzirom na to da više nije bio na funkciji, ne može biti podvrgnut opozivu.
Umesto da posle nasilja izgubi politički uticaj - Tramp je nastavio da potvrđuje svoju kontrolu nad strankom i nalazi se pred osvajanjem republikanske predsedničke nominacije.
Brojni republikanski članovi Senata podržali su Trampa. Mekonel, međutim, to nije učinio - što je izazvalo kritike dela njegovih kolega.
Ne propustite: Sve dublji jaz među republikancima zbog TrampaNjegov put do vlasti bio je pravolinijski - od momenta kada je prvi put kročio u gornji dom Kongresa. Kao najmlađi republikanski senator imao je cilj da bude lider stranke.
„Volim Senat. To je bio moj život. Možda ima uglednijih članova ovog tela u našoj istoriji, ali sumnjam da su brojniji oni koji gaje toliko divljenje prema njemu. Međutim, nemoguće je pobediti vreme. Nisam više mladić iz poslednjeg reda koji se nada da će mu kolege zapamtiti ime. Vreme je za sledeću generaciju lidera”, poručio je Mekonel u obraćanju.
Ukazao je, međutim, i da još nije vreme za prisećanje.
“Još imam energije za svoje kritičare i nameravam da im se suprotstavim sa entuzijazmom na koji su navikli”, poručio je u obraćanju lider republikanaca u Senatu - koji je najavio povlačenje sa te funkcije u novembru.