Predstavnički dom bez dogovora o objavljivanju izveštaja o optužbama protiv Gejca

Kandidat novoizabranog predsednika Donalda Trampa za državnog tužioca, Met Gec, zatvara vrata toko privatnog sastanka u Kapitolu, Vašington, 20. novembar, 2024.(Foto: AP/J. Scott Applewhite)

Etički komitet Predstavničkog doma SAD nije postigao dogovor o tome da li da objavi nalaze iz svog izveštaja o bivšem republikanskom kongresmenu Metu Gejcu, kandidatu novoizabranog predsednika Donalda Trampa za sekretara za pravosuđe.

Predsedavajući odbora, republikanski zakonoavac Majkl Gest, izjavio je posle sastanka da "nije bilo saglasnosti odbora da se izveštaj objavi ".

On je odbio da dalje komentariše. Ostalih devet članova odbora - četiri republikanaca i pet demokrata - takođe nisu želeli da komentarišu.

Gejc je optužen za seksualno zlostavljanje i upotrebu droge pre nego što ga je Tramp izabrao da postane najviši zvaničnik za sprovođenje zakona u novoj administraciji koja stupa na dužnost 20. januara.

Predsedavajući Etičkog odbora Predstavničkog doma, kongresmen Majkl Gest, republikanac iz Misisipija, stiže na sastanak Odbora, 20. novembar, 2024. (Foto: AP/Jackuelin Martin)

Dve medijske kuće, ABC njuz i Vašington post, objavile su da je odbor pribavio dokumente koji pokazuju da je Gejc platio dvema ženama koje su svedočile pred odborom više od 10.000 dolara u periodu od jula 2017, do kraja januara 2019. Žene, koje su bile starije od 18 godina u vreme isplate, rekle su odboru da je deo novca bio za seksualne usluge.

Portpartol Trampovog tima za tranziciju vlasti branio je Gejca.

"Sekretarijat za pravosuđe je dobio pristup skoro svakoj finansijskoj transakciji Gejca i došao je do zaključka da nije počinio nikakvo krivično delo. Ova curenja informacija imaju za cilj da potkopaju mandat ljudi da reformišu Sekretarijat za pravosuđe", rekao je portparol.

Your browser doesn’t support HTML5

Trump nominee for top law enforcement position faces legal questions

Nekoliko američkih senatora - i demokrata, i republikanaca - zahtevaju da se izveštaj objavi kako bi mogli da razmotre Gejcovog postupke dok budu obavljali ustavom propisanu ulogu potvrđivanja ili odbijanja kandidata za novi kabinet.

Nekoliko sati nakon što ga je Tramp imenovao kao kandidata, Gejc (42) je podneo ostavku na mesto u Kongresu, iako je upravo reizabran na peti mandat. Njegova ostavka okončala je istragu Komiteta za etiku Predstavničkog doma, koja je bila pri kraju.

Ostalo je neizvesno da li će odbor saopštiti zaključke do kojih su došli zakonodavci. Sa optužbama koje su se nadvile nad njim, Gejc je brzo postao Trampov najkontroverzniji izbor za novi kabinet, iako je novoizabrani predsednik nastavio da ga podržava i poziva zakonodavce da povećaju šanse za potvrdu Gejcovog imenovanja.

Gejc je u sredu bio na Kapitolu kako bi se sastao sa nekim od senatora koji će odlučivati o njegovoj sudbini. Senat nije glasao za odbacivanje predsedničkog kandidata za neku funkciju u kabinetu od 1989. godine.

Senator Lindzi Grejem, član senatskog Odbora za pravosuđe razgovara sa novinarima na Kapitolu.Vašington, 20. novembar, 2024.(Foto: AP/J. Scott Applewhite)

Republikanski senator Lindzi Grejem rekao je da se sastao sa Gejcom i novoizabranim potpredsednikom Džej Di Vensom, koji je još uvek senator, i rekao im da u procesu potvrđivanja "neće biti biti rulje za linč".

"Ove optužbe će biti razmotrene u odboru, ali on zaslužuje šansu da se suoči sa svojim tužiteljima", rekao je Grejem.

Sekretarijat za pravosuđe istražilo je optužbe protiv njega, ali je prošle godine odbio da podnese bilo kakvu optužnicu.

Demokrate u senatskom Odboru za pravosuđe, koji će razmatrati Gejcovu nominaciju, zatražili su od FBI-ja da objavi dosije sa dokazima iz svoje istrage.

Taj materijal bi uključivao intervjue sa ženom koja je rekla da je plaćena da ima seks sa Gejcom kada je imala 17 godina. Gejc je negirao optužbe.

Kongresmen Din Filips daje izjavu novinarima na Demokratskoj nacionalnoj konvenciji u Čikagu, 19. avgust, 2024.(Foto: AP/Erin Hooley)

Kongresmen Din Filips, demokrata koji je ranije služio u etičkom odboru Predstavničkog doma, rekao je da je Gejcova situacija - bivši član Kongresa nominovan za jednu od najmoćnijih pozicija u američkoj vladi - argument u korist objavljivanja izveštaja.

"On nije samo otišao [iz Predstavničkog doma]. Sada je nominovan za veoma važnu poziciju u ovoj zemlji, a to je glavni pravosudni funkcioner. Izgledalo bi bizarno i u neskladu sa bilo kojim etičkim principom da se to ne objavi" rekao je Filips.

Predsedavajući Predstavničkog doma Majk Džonson, koji predvodi tesnu republikansku većinu u Predstavničkom domu, rekao je da se protivi objavljivanju još nedovršenog izveštaja Etičkog odbora Predstavničkog doma, jer Gejc više nije član Kongresa. Ali izveštaji o prekršajima drugih bivših članova Kongresa objavljivani su nekoliko puta u prošlosti.

Ne propustite: Rubio nominovan za državnog sekretara, Gejc za prvog čoveka pravosuđa

Na kraju, Senat, koji će republikanci sledeće godine kontrolisati sa razlikom od najmanje 52-48, odlučiće da li će potvrditi Gejca, koji nikada nije radio u Sekretarijatu za pravosuđe niti je bio tužilac na bilo kom nivou vlasti.

Gejc je, kao i drugi Trampovi kandidati za najviše vladine poslove, snažno podržavao predsednika i njegovu agendu Učinimo Ameriku ponovo velikom (MAGA).

Gejc je, međutim, razbesneo neke kolege republikanske poslanike u Predstavničkom domu 2023. godine predvodeći napore da se svrgne tadašnji predsednik Predstavničkog doma Kevin Makarti, koga je na kraju zamenio Džonson.