Sjedinjene Države su uvele nove sankcije Iranu koje ciljaju proizvodnju njegovih nenaoružanih letelica posle napada na Izrael, a predsednik SAD Džo Bajden rekao je da su lideri G7 posvećeni zajedničkom delovanju kako bi povećali ekonomski pritisak na Teheran.
Bajden je rekao da su Sjedinjene Države i saveznici pomogli Izraelu da se odbrani od napada raketama i dronovima 13. aprila i da sada pozivaju Iran na odgovornost novim sankcijama i kontrolom izvoza.
„Sankcije ciljaju lidere i entitete povezane sa Islamskom revolucionarnom gardom (IRGC) , iranskim Ministarstvom odbrane i programom raketa i bespilotnih letelica iranske vlade koji su omogućili ovaj drski napad“, naveo je Bajden u saopštenju.
„A naši saveznici i partneri imaju ili će izdati dodatne sankcije i mere za ograničavanje iranskih destabilizujućih vojnih programa“, rekao je Bajden.
U saopštenju američkog sekretarijata finansija navodi se da su sankcije usmerene na 16 pojedinaca i dva entiteta koji omogućavaju iransku proizvodnju bespilotnih letelica, uključujući tipove motora koji pokreću dronove Šahed, koji su korišćeni u napadu 13. aprila.
Trezor je rekao da će takođe odrediti pet kompanija u više jurisdikcija koje obezbeđuju komponente za proizvodnju čelika iranskoj kompaniji Kuzestan Stil (KSC), jednom od najvećih iranskih proizvođača čelika, ili kupuju gotove čelične proizvode KSC.
Na meti su i tri podružnice iranskog proizvođača automobila Bahman grup, za koje se navodi da je novčano podržavala IRGC.
Ne propustite: Gotovo 50 zemalja u UN osudilo napad Irana na Izrael, među njima Crna Gora, ali ne i SrbijaU saopštenju se navodi da sekretarijat za trgovinu SAD takođe nameće nove kontrole kako bi Iranu ograničio pristup tehnologijama, kao što je osnovna komercijalna mikroelektronika.
Teheran je saopštio da je izveo napad 13. aprila u znak odmazde za pretpostavljeni izraelski napad na zgradu konzulat u Damasku u kojem su 1. aprila ubijena dva generala i još nekoliko osoba.
Izrael je najavio da će uzvratiti, dok je visoki komandant Iranske revolucionarne garde rekao u četvrtak da bi Iran mogao da preispita sopstvenu „nuklearnu doktrinu“ posle izraelskih pretnji.
Istovremeno sa Amerikom i Velika Britanija je uvela sankcije protiv nekoliko iranskih vojnih organizacija, pojedinaca i entiteta uključenih u industriju bespilotnih letelica i balističkih projektila. Britanija je saopštila da su ove sankcije obuhvatile Generalštab oružanih snaga i mornaricu Iranske garde, navodi se u zvaničnom obaveštenju.
„Koristimo ekonomske alate Ministarstva finansija da degradiramo i poremetimo ključne aspekte iranske zlonamerne aktivnosti, uključujući njegov program bespilotnih letelica i prihod koji režim generiše da podrži svoj terorizam“, rekla je u saopštenju američka sekretarka za finansije Dženet Jelen.
„Nastavićemo da raspoređujemo naša ovlašćenja za sankcije kako bismo se suprotstavili Iranu daljim akcijama u narednim danima i nedeljama", dodale je ona.
Odluka SAD usledila je nakon što su ministri finansija i guverneri centralnih banaka G7, grupe čiji su članovi sedam najrazvijenijih industrijskih demokratija, posle sastanka saopštili da će „osigurati blisku koordinaciju svake buduće mere za smanjenje sposobnosti Irana da nabavi, proizvodi ili prenosi oružje za podršku destabilizovanju regionalnog aktivnosti“.
Lideri Evropske unije takođe su u sredu odlučili da pojačaju sankcije Iranu nakon što je napad Teherana na Izrael izazvao zabrinutost zbog šireg sukoba na Bliskom istoku.