Američki političari šokirani Trampovim izjavama u Helsinkiju

Predsednik Tramp na zajedničkoj konferenciji za novinare Vladimirom Putinom na zajedničkoj konferenciji za novinare u predsedničkoj palati u Helsinkiju (Foto: AP/Pablo Martinez Monsivais)

Američki političari bili su šokirani kada je predsednik Donald Tramp odbio da se saglasi sa zaključcima američkih obaveštajnih agencija da se Rusija mešala u predsedničke izbore 2016. i rekao da je predsednik Putin "veoma snažno" porekao umešanost Moskve.

Na konferenciji za novinare u Helsinkiju, stojeći pored ruskog lidera, američki predsednik je 14-mesečnu istragu specijalnog tužioca Roberta Malera ruskih veza sa Trampovom kampanjom opisao kao "katastrofu za zemlju".

Ruski predsednik Vladimir Putin na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsednikom Trampom u Helsinkiju.

U Sjedinjenim Državama usledile su brze reakcije na Trampove komentare.

Republikanski senator Lindzi Grejem, koji obično podržava Trampa, napisao je na Tviteru "Propuštena šansa za predsednika Trampa da odlučno pozove Rusiju na odgovornost zbog mešanja 2016. i uputi snažno upozorenje u pogledu budućih izbora. Ovaj odgovor predsednika Trampa će Rusija protumačiti kao znak slabosti i stvoriće daleko više problema nego što je rešio."

Lindzi Grejem, republikanski senator iz Južne Karoline

Još jedan istaknuti republikanski senator Džon Mekejn bio je još oštriji: "Današnja konferencija za medije u Helsinkiju bila je jedan od najsramotnijih nastupa nekog američkog predsednika u istoriji. Teško je proceniti štetu koju su naneli naivnost, egoizam, lažno izjednačavanje i simpatije prema autokratama".

Pol Rajan, republikanski predsedavajući Predstavničkog doma rekao je: "Nema sumnje da se Rusija mešala u naše izbore i nastavlja pokušaje da podrije demokratiju ovde i širom sveta". Dodao je: "Nema moralne jednakosti između SAD i Rusije, koja je i dalje neprijateljski nastrojena prema našim najosnovnijim vrednostima i idealima."

Republikanski senator iz Arizone Džon Flejk, koji odlazi u penziju a poznat je kao kritičar Trampa, izjavio je: "Nisam mislio da ću dočekati dan kada će predsednik SAD stajati na pozornici uz ruskog predsednika i kriviti Sjedinjene Države za rusku agresiju. Ovo je sramota."

Senator Džef Flejk, republikanac iz Arizone (arhivski snimak)

Republikanski kongresmen Adam Kizindžer iz Ilinoisa je tvitovao: "Američki narod zaslužuje istinu a zanemarivanje legitimnost naših obaveštajnih zvaničnika naosi štetu muškarcima i ženama koji služe našoj zemlji. Vreme je da se probudimo i suočimo sa realnošću - Putin nam nije prijatelj, on je neprijatelj naše slobode."

Demokratski zakonodavci su bili podjednako ogorčeni zbog Trampovih izjava.

Senator Mark Vorner, član odbora za obaveštajna pitanja koji se saglasio sa zaključcima američke obaveštajne zajednice da se Rusija mešala da bi pomogla Trampu da pobedi demokratu Hilari Klinton, rekao je "Potpuna je sramota što se predsednik svrstao na stranu Putina umesto sopstvnih obaveštajnih zvaničnika i što je okrivio SAD za ruski napad na našu demokratiju."

Senatorka Elizabet Voren, potencijalna kandidatkinja na izborima 2020, tvitovala je da je Tramp "otišao na međunarodnu scenu da bi obrukao Ameriku, podrio naše institucije, oslabio saveze i prigrlio jednog diktatora. Rusija se mešala u naše izbore i napala našu demokratiju. Putin treba da se pozove na odgovornost a ne da se nagrađuje. Sramota."

Senatorka Elizabet Voren, demokrata iz Masačusetsa

​Senator Tim Kejn iz Virdžinije, potpredsednički kandidat Hilari Klinton pre dve godine, izjavio je "Ovo je tužan, sraman trenutak za našu veliku zemlju."

Demokratski senator Bil Nelson sa Floride izjavio je da postoji pretnja da će se Putin mešati i u novembarske kongresne izbore.

"Predsednikovo odbijanje da prizn da se Putin mešao u naše izbore trebalo bi da nas sve uznemiri", rekao je Nelson. "Predsednikova nespremnost da mu se suprotstavi i brani našu zemlju je neprihvatljiva."