Analitičari: Razgovorima sa Severnom Korejom pristupiti uz oprez

  • Brajan Peden

Arhiva - Čovek gleda TV ekran na kome su predsednik SAD Donald Tramp, levo, i severnokorejski lider Kim Džong Un, tokom emitovanja vesti, na železničkoj stanici u Seulu, Južna Koreja, 10. avgusta 2017.

Pristanak Severne Koreje da uđe u razgovore sa Sjedinjenim Državama mogao bi biti diplomatski proboj ka postizanju mirnog rešenja nuklearne krize, lukavstvo sa ciljem ublažavnja sankcija, ili oba.

Spremnost severnokorejskog lidera Kim Džong Una da krene u pregovore sa Sjedinjenim Državama o okončanju nukelarnog programa njegove zemlje i obećanje da će suspendovati raketne testove dok razgovori traju, preneo je u utorak Čung Eui Jong, čelnik južnokorejske bezbednosne kancelarije, nakon sastanka sa Kimom u Pjongjangu.

Kontradiktorne poruke

Severnokorejska vlada još uvek nije potvrdila južnokorejsku interpretaciju potencijalnoe diplomatske prekretnice. Zapravo, severnokorejski državni list, Rodon Šinmun, u sredu je objavio čini se kontradiktornu kolumnu koja pravda nuklearnu odlučnost nacije kao neophodnu za zaštitu od "nuklearnih pretnji SAD" i kaže da ta tema nije otvorena za raspravu.

Južnokorejsko ministarstvo za ujedinjenje u sredu je pobilo beskompromisnu poziciju severnokorejskih novina i poručilo da je pozicija Kimove vlade, prema onome kako je komunicirao sa izazlanikom Južne Koreje, otvorena za okončane nuklearnog programa pod određenim uslovima.

"Severna Koreja je jasno iznela spremnost da se denuklearizuje, ali je takođe naznačila da nema razloga da zadrži nuklearno oružje ukoliko je vojna pretnja protiv Severne Koreje rešena i bezbednost režima garantovana", rekao je Baik Tae Hjun, portparol Ministarstva za ujedinjenje.

Na ovoj fotografiji koju je objavila južnokorejska predsednička Plava kuća preko agencije Jonhap, Kim Jong Čol, popredsednik severnokorejskog Centralnog komiteta vladajuće Radničke partije, drugi s desan, razgovara sa južnokorejskom delegacijom u Pjongjangu, Severna Koreja

Severna Koreja prekršila je poslednje sporazume o okončanju nuklearnog programa, u zamenu za ekonomsku pomoć i bezbednosne garancije. U poslednje dve godine, Kim Džong Unova vlada ubrzala je probe dalekometnih balističkih raketa i nuklearnog oružja i primakla se bliže razvoju operativnih sposobnosti da gađa glavne gradove na kopnu Sjedinjenih Država interkontinentalnim balističkim raketama naoružanim nuklearnim glavama.

Skeptični saveznici

Predsednik SAD Donadl Tramp odgovorio je strategijom "maksimalnog pritiska" kako bi prisilio Pjongjang da obustavi svoj nuklearni program, kroz uvođenje oštrih sankcija koje su zabranile trgovinu milijarde dolara vrednim severnokorejskim ugljem, čeličnom rudom, proizvodima tekstilne industrije i izvoz plodova mora. Trampova administracija takođe je izrazila spremnost da upotrebi vojnu silu, ukoliko bude potrebno, kako bi se eleminisala nuklearna pretnja.

Glavni južnokorejski izaslanik, zajedno sa Suh Hunom, čelnikom Nacionalne obaveštajne službe, putovaće ove nedelje u Vašington kako bi informisao američke bezbednosne zvaničnike o svojim otkrićima. On će takođe posetiti Peking, Moskvu i Tokio, kako bi informisao zvaničnike.

Tramp je rekao da Severna Koreja deluje "iskrena" u ponudi da pokrene razgovore. Ali potpredsednik Majk Pens naglasio je da će Sjedinjene Države zadržati pritisak sankcijama dok Pjongjang ne preduzme značajne mere na zaustavljanju svog nuklearnog programa.

Japan je takođe snažno podržao ostanak ekonomskih sankcija protiv Severne Koreje, dok bilo kakvi razgovori budu u toku.

Državni sekretar Reks Tilerson sluša predsednika Donalda Trampa kako objavljue da će Sjedinjene Dražave proglasiti Severnu Koreju za državu koja sponzoriše terorizam, tokom sastanka kabineta u Beloj kući, 20. novembra 2017, u Vašingtonu.

"Ukoliko ćemo da imamo smislenu raspravu, Severna Koreja treba da sprovede plan denuklearizacije koji je proverljiv i nepovratan. Treba da preduzmu specifičnu akciju. To je od krajnje važnosti", rekao je japanski sekretar šefa kabineta Jošihide Suga.

Kina je ohrabrila napore ka pomirenju, ali Global tajms, državne novine, objavile su reč uredništva u sredu naglašavajući da Kina, Rusija i Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija moraju takođe da budu uključeni u pregovore o rešavanju korejske nuklearne krize.

Oprezan napredak

Analitičari gledaju na severnokorejsku ponudu da se održe nuklearni razgovori, dok istovremeno suspenduju provokativne probe, uz pomešani oprezni optimizam i skepticizam.

"Trebalo bi samo da nastavimo razgovore zauvek, što se mene tiče, pošto ukoliko ne izvode nuklearne probe i ukoliko ne izvode raketne leteće probe, to je pobeda", kaže regioanlni bezbednosni analitičar Daniel Pinkston sa Univerziteta Troj u Seulu.

Dok započinjanje razgovora može biti pozitivan korak, nije jasno da li Sjedinjene Države i Severna Koreja mogu makar da se dogovore o tome šta denuklearizacija znači. Vašington želi da demontira nuklearni program Pjongjanga, ali severnokorejsko dalekosežno zalaganje za denuklearizaciju uključuje uklanjanje svih američkih snaga sa Korejskog poluostrva i povlačenje američke predanosti da koristi svoj nuklearni potencijal kako bi branila svoje saveznije u regionu.

"Oni kažu da, ukoliko vi uklonite one stvari koje će učiniti da se Severna Koreja oseća sigurnijom, da će onda Severna Koreja biti u poziciji da razmotri, to je njihova formulacija, razmotri denuklearizaciju", kaže Evans Ravere, bezbednosni analitičar u Olbrajt Stounbridž grupi i bivši zvaničnik Stejt dipartmenta koji je bio umešan u ranije pregovore sa Severnom Korejom.

Takođe postoji strahovanje da Kimova vlada samo nudi početak razgovora kako bi dobila koncesije od južnokorejskog predsednika Mun Đae Ina, kada se budu susreli krajem aprila.

Sporazum o održavanju interkorejskog samita u graničnom selu Panmunđomu, na južnokorejskoj strani demilitarzovane pogranične oblasti, takođe je postignut tokom posete izlaslanika Juga Pjongjangu. To će biti prvi sastanak lidera Severa i Juga od 2007.

Južnokorejski predsednik Mun Đae In, s leva, prva dama Kim Džong Suk, Ivanka Tramp, ćerka predsednika SAD Donalda Trampa i kineski zamenik premijera Liu Jandong aplaudiraju sportistima iz Severne Koreje koji hodaju zajedno na ceremoniji zatvaranja Zimskih olimpijskih igara.

Progresivni južnokorejski lider pokušao je da ohrabri saradnju Severa kroz angažovanje povodom nedavnog učešća Pjongjanga na Zimskim olimpijskim igrama.

Postoji zabrinutosta bi Mun mogao da traži izuzimanje od sankcija, da ponudi Severu ekonomske podsticaje kada se susretne sa Kimom u aprilu, poput ponovnog otvaranja Keasong industrijskog kompleksa koji je zapošljavao 5.000 severnokorejskih radnika, dok nije ugašen usled nuklearnog testa Pjongjanga 2016. godine.

"Sve što bi oslabilo ili razvodnilo uticaj postojećih ekonomskih sakcija na Severnu Koreju mogla bi biti greška", kaže Bog Jung Šik, politički analitičar sa Jonsei univerzitetskog instituta za severnokorejske studije u Seulu.

Ipak, predsednik Mun u sredu je rekao da ne postoje planovi za labavljenje sankcija u vezi sa samitom, prenela je južnokorejska Jonhap novinska agencija.

Li Jun Đi u Seulu učestvovao je u pisanju ovog izveštaja.