Kim Džong Un: Nikada se nećemo odreći nuklearnog oružja

Ljudi gledaju emisiju TV vesti tokom izveštavanja o severnokorejskom lideru Kim Džong Unu, na železnčkoj stanici u Seulu, Južna Koreja, 9. septembra 2022.

Lider Severne Koreje Kim Džong Un obećao je u četvrtak da njegova zemlja nikada neće odustati od svog nuklearnog oružja ili ga koristiti kao monetu u pregovorima, što je najnoviji znak Kimovog tvrdoglavog stava prema Sjedinjenim Državama i njihovim saveznicima.

Vrhovna narodna skupština, najviše zakonodavno telo Severne Koreje, usvojila je ranije ove nedelje zakon kojim se dodatno utvrđuje status nuklearnog oružja zemlje, objavila je u petak severnokorejska zvanična Korejska centralna novinska agencija (KCNA).

Severna Koreja "nikada neće odustati od nuklearnog oružja i nema apsolutno nikakve denuklearizacije, pregovora i pregovaranja oko trgovine u tom procesu", rekao je Kim u govoru u četvrtak, prenosi KCNA.

Kim je optužio Sjedinjene Države da pokušavaju da sruše njegovu vladu vršeći pritisak na nju da preda svoje nuklearno oružje, ali je rekao da je ta politika osuđena na propast.

Severna Koreja je napustila nuklearne pregovore sa Sjedinjenim Državama 2019. Od tada je nastavila sa testiranjem raketa, izvršivši rekordan broj lansiranja ove godine. Američki zvaničnici kažu da je Sever takođe spreman da izvede svoju sedmu nuklearnu probu.

Ne propustite: SAD i Južna Koreja pripremaju se za nepredviđene situacije u susret severnokorejskom nuklearnom testu

Prema novom zakonu usvojenom u ponedeljak, Severna Koreja će uzvratiti trenutnim nuklearnim udarom ako zemlju napadnu "neprijateljske snage".

Zakon takođe navodi nekoliko drugih scenarija u kojima bi Severna Koreja upotrebila svoje nuklearno oružje, uključujući napad na državno rukovodstvo ili strateške nuklearne snage, ili da zaštiti postojanje države.

Iako zakon kaže da je upotreba nuklearnog oružja poslednje sredstvo, ono je oružje opisano kao suštinsko za suverenitet i teritorijalni integritet Severne Koreje.

Takav jezik je uglavnom u skladu sa onim kako je Severna Koreja dugo opisivala svoj nuklearni arsenal, iako je Pjongjang ponekad davao mešane signale.

Na pitanje 2019, tokom sastanka sa tadašnjim predsednikom SAD Donaldom Trampom, da li je spreman za denuklearizaciju, Kim je odgovorio: "Da nisam voljan to da uradim, ne bih sada bio ovde".

Ne propustite: Tramp se sastao sa Kimom i na kratko ušao u Severnu Koreju

Na svom prvom sastanku u junu 2018, Tramp i Kim potpisali su kratku izjavu u kojoj su se složili "da rade na potpunoj denuklearizaciji Korejskog poluostrva".

Kasnije su severnokorejski zvaničnici koji su govorili u medijima pod državnom kontrolom pojasnili da ovaj sporazum znači da Sjedinjene Države takođe treba da uklone "nuklearne pretnje" iz regiona koji okružuje Koreju.

Sjedinjene Države imaju oko 28.000 vojnika u Južnoj Koreji — ostatak Korejskog rata iz 1950-ih, koji se završio primirjem, a ne mirovnim sporazumom. U obližnjem Japanu ima i oko 55.000 pripadnika američkih službi.

Ne propustite: Zajednički let borbenih aviona SAD i Japana posle severnokorejske raketne probe

U svom govoru u četvrtak, Kim je rekao da će Severna Koreja samo prilagoditi svoj nuklearni stav kao odgovor na "političke i vojne uslove na Korejskom poluostrvu", kao i na globalnu situaciju.

Severna Koreja je možda proizvela dovoljno materijala da napravi 45-55 komada nuklearnog oružja i možda je sastavila 20-30 bojevih glava za isporuku, prema najnovijoj proceni koju je u četvrtak objavio Bilten atomskih naučnika, neprofitna organizacija fokusirana na globalnu bezbednost.