Bajden i Ši naglasili važnost dobrog upravljanja rivalstvom SAD i Kine

Džo Bajden i Ši Đinping prije sastanka u Limi u Peruu 16. novembra 2024. (Foto: AP/Leah Millis)

Predsjednik SAD Džo Bajden i kineski predsjednik Ši Đinping ponovili su važnost održavanja dijaloga za upravljanje rivalstvom između dvije zemlje, na sastanku na marginama Azijsko-pacifičkog foruma ekonomske saradnje (APEC), u Limi u Peruu.

Odnos SAD i Kine je "najvažniji" na svijetu, rekao je Bajden, naglašavajući odgovornost oba lidera da ne dozvole da konkurencija preraste u konflikt.

Ovakvi razgovori sprečavaju pogrešne procjene“, rekao je Bajden o njihovim sastancima. "Mislim da smo tokom protekle četiri godine dokazali da je moguće imati ovu vezu".

Ši je izrazio slična osjećanja, rekavši da obje zemlje "treba da imaju na umu interes cijelog svijeta i da unesu više sigurnosti i pozitivne energije u turbulentan svijet".

Bijela kuća je naglasila tekuća područja saradnje, kao što su borba protiv narkotika i vještačka inteligencija, uključujući potrebu da se zadrži ljudska kontrola nad odlukom o upotrebi nuklearnog oružja.

"Sada gradimo temelje da bismo mogli raditi na smanjenju nuklearnog rizika", rekao je savjetnik za nacionalnu bezbjednost SAD Džejk Salivan novinarima nakon bilateralnog sastanka.

Ne propustite: Zvaničnici: Hakeri povezani sa Kinom napali američke telekome, posljedice mnogo šire

Bajden je upozorio Kinu zbog njene navodne uloge u hakovanju privatnih telekomunikacionih provajdera koje koriste američka vlada i zvaničnici predsjedničke kampanje, rekao je Salivan, ne iznoseći detalje o posljedicama za takve aktivnosti o kojima je Bajden govorio.

Bajden je takođe pokrenuo pitanje pojačanih vojnih aktivnosti Pekinga oko Tajvana i Južnog kineskog mora, podrške Kine Rusiji u ratu protiv Ukrajine, te raspoređivanja sjevernokorejskih trupa u pomoć Rusiji – što je, prema Bajdenu, "duboko opasan razvoj događaja" za Evropu i Korejsko poluostrvo, naveo je Salivan.

Bajden je u prošlosti nazivao Šija "diktatorom", dok je Ši optužio SAD da su "najveći izvor haosa" u svijetu. Obojica lidera su, međutim, istakli važnost stabilnosti, pa su u protekle četiri godine uglavnom uspijevali da upravljaju komplikovanim rivalstvom.

Na svom prošlogodišnjem susretu, Bajden i Ši su se složili da ponovo pokrenu komunikaciju između dvije vojske, dijelom kako bi upravljali potencijalnim tenzijama oko Tajvana i Južnog kineskog mora.

Salivan je rekao da je Bajden ponovio zabrinutost zbog "nepoštenih netržišnih ekonomskih praksi" Pekinga "koje štete američkim radnicima i biznisima". Međutim, samo nekoliko sati prije sastanka, Ši se liderima APEC-a predstavio kao branitelj "multilateralizma i otvorene ekonomije".

U govoru je pozvao lidere da "sruše zidove koji ometaju tok trgovine, investicija, tehnologije i usluga".

Strani diplomatski izvori koji su govorili pod uslovom anonimnosti rekli su za Glas Amerike da su zabrinuti da će SAD voditi više protekcionističku i izolacionističku politiku pod administracijom novoizabranog predsjednika Donalda Trampa, koji će funkciju preuzeti u januaru.

Tokom svog prvog predsjedničkog mandata, Tramp se povukao iz različitih multilateralnih sporazuma uključujući Pakt trans-pacifičkog partnerstva o slobodnoj trgovini i Pariski klimatski sporazum. Kini je uveo carine, koje je Bajdenova administracija uglavnom zadržala, te je pojačao trgovinski pritisak sa drugim američkim trgovinskim partnerima, uključujući Evropu i Japan.

Tokom predsjedničke kampanje, Tramp je obećao da će uvesti carine do 60% na sav uvoz iz Kine, odnosno, na 10% do 20% za ostatak svijeta.

Nakon Lime, Bajden je u nedjelju otputovao na samit G20 u Rio de Žaneiro, a nakratko se zaustavio i u amazonskoj prašumi - kao prvi američki predsjednik koji je to učinio za vrijeme mandata - gdje je govorio o klimatskim promjenama.