Skupština Prijestonice Cetinje zatražila je u petak, na hitnoj sjednici organizovanoj povodom nedavnog masakra u tom gradu u kojem je ubijeno 13 ljudi, smjenu rukovodstva bezbjednosnog sektora i nezavisnu međunarodnu istragu.
Na vanrednoj sjednici cetinjskog parlamenta, koju je inicirao gradonačelnik Nikola Đurašković, usvojeno je devet zaključaka koji se odnose na poboljšanje bezbjednosne situacije u Prijestonici, utvrđivanje propusta i odgovornosti bezbjednosnog sektrora tokom tragedije koja se dogodila 1. januara na Cetinju.
O zaključcima se nijsu izjašnjavali odbornici Demokratske Crne Gore, koju predvodi potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić i iz čijih redova je i ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović čije su ostavke zatražene.
"Skupština Prijestonice Cetinje zahtijeva, bez odlaganja, podnošenje ostavki ili smjene kompletnog rukovodstva bezbjednosnog sektora (koordinator Biroa za operativnu koordinaciju organa obavještajno bezbjednosnog sektora, ministar unutrašnjih poslova, direktor Uprave policije) kao čin preuzimanja objektivne i profesionalne odgovornosti, u cilju potvrde postojanja institucionalne spremnosti i volje da se pristupi ozbiljnim i suštinskim reformama u bezbjednosnom sektoru", navedeno je u prvom zaključku.
Ne propustite: Trinaesta žrtva masakra na Cetinju, preminuo jedan od ranjenihCetinjski parlament, od nadležnih državnih institucija, traži i sprovođenje nezavisne međunarodne istrage i forenziku (rekonstrukciju događaja) "sa ciljem utvrđivanja personalne odgovornosti i konkretnih propusta u radu bezbjednosnog sektora".
Skupština Prijestonice Cetinje zahtijeva od Uprave policije i nadležnih državnih institucija iz sektora bezbjednosti izradu procjene trenutne bezbjednosne situacije na Cetinju.
Odbornici cetinjske skupštine od nadležnih državnih institucija traže i dostavljanje izvještaja o tome da li su porodice žrtava masakra, u kojem je prije dvije i po godine Vuk Borilović ubio deset osoba, u cetinjskom naselju Medovina, dobile odgovarajući tretman i koliko je osoba odgovaralo za propuste tokom tog krvavog pira.
Skupština Prijestonice Cetinje zahtijeva i obezbjeđivanje adekvatnog broja policijskih službenika na teritoriji Cetinja, uvođenje kvartovskih policajaca i policajaca u zajednici, kako i uvođenje video nadzora na teritoriji čitavog grada.
Ne propustite: Stručnjaci o masakru na Cetinju: Ostavka ministra i direktora Uprave policije najmanji je moralni čin koji se očekujeU masakru koji se na Cetinju dogodio prvog dana 2025. Aco Martinović je ubio 12 ljudi, od kojih dvoje djece. U Kliničkom centru Crne Gore, devet dana nakon što je Martinović počinio masovno ubistvo, preminula je još jedna, od četiri osobe koje je Martinović ranio u svom krvavom piru 1. januara.
Nakon tragedije na Cetinju više hiljada ljudi je, na poziv neformalne studentske grupe "Kamo sjutra", protestovalo u Podgorici i na Cetinju, tražeći ostavke ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića i potpredsjednika vlade i koordinatora sektora bezbjednosti Alekse Bečića, demilitarizaciju društva, promjenu odnosa policije prema građanima i povratak predmeta građansko obrazovanje u školski sistem.
Iz Demokratske Crne Gore, koja je dio vladajuće većine i iz čijih redova su potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić i ministar Danilo Šaranović, saopštili su da "nije tačno da neka neformalna grupa studenata traži ostavke Bečića i Šaranovića", već da, kako su rekli, "iza tih zahtjeva stoji (bivši predsjednik) Milo Đukanović lično, zajedno sa svojim kriminalnim klanovima".
Your browser doesn’t support HTML5
Neformalnu studentsku grupu "Kamo sjutra", saopštila je, međutim, da iza njih ne stoji nijedna politička stranka, već da su proteste organizovali kao slobodni ljudi. Studente je podžalo i više od 100 univerzitetskih profesora i saradnika u nastavi, kao i blizu 200 intelektualaca.
Nakon studentskih protesta u Podgorici i na Cetinju na kojima su zatražene ostavke Šaranovića i Bečića zbog tragedije na Cetinju, i optužbi Demokrata da ih je organizovala bivša vlast i kriminalni klanovi, ambasada SAD saopštila je da "snažno podržava pravo na mirno, nenasilno okupljanje i slobodu izražavanja kao temeljne vrijednosti demokratskog društva".
Studentska grupa "Kamo sjutra" najavila je za četvrtak 16. januar novi protest u Podgrici, ispred zgrade Ministarstva unutrašnjih poslova odakle će, kako su najvali, organizovati protestnu šetnju do Vlade Crne Gore.