Crna Gora razmatra uvođenje testova na psihoaktivne supstance za poslanike i ministre

ARHIVA - Sednica Skupštine Crne Gore

Poslanici crnogorskog parlamenta uskoro bi mogli glasati o tome da li će javni funkcioneri, uključujući i poslanike i članove vlade, biti obavezni da se podvrgnu testiranju na psihoaktivne supstance i pregledu kod psihologa, nakon što je podgorički Centar za građansko obrazovanje (CGO) nedavno skupštini i vladi podnio takvu inicijativu.

CGO traži da se Zakonom o skupštini definiše obaveza ljekarskog pregleda za poslanike, uključujući i testiranje na mentalno-psihološke sposobnosti i redovno nenajavljeno testiranje na psihoaktivne supstance, koje je već obavezno za zaposlene u javnoj upravi.

CGO je nedavno uputio skupštinskoj Radnoj grupi za izradu Nacrta zakona o Skupštini inicijativu da se tim aktom definiše zakonska obaveza ljekarskog pregleda za poslanike i poslanice Skupštine Crne Gore i zaposlene u administraciji parlamenta.

“Procedura bi uključivala i posebno testiranje mentalno-psihološke sposobnosti, kao i inicijalno i kasnije redovno nenajavljeno testiranje na psihoaktivne supstance”, navodi CGO.

U obrazloženju inicijative, CGO je podsjetio da je “već javno istakao nejednakost pred zakonom najviših javnih funkcionera, s jedne strane, i državnih službenika i namještenika, kao i ostalih javnih funkcionera, u dijelu (ne)obaveznosti prolaska kroz ljekarski pregled prilikom stupanja u radni odnos ili na funkciju, i prilaganja shodnih uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti kako bi ispunili uslove za zasnivanje radnog odnosa ili imenovanja”.

“Među onima koji takvu obavezu nemaju su i poslanici/ce i najviši Skupštine Crne Gore, a Zakon o Skupštini je prava prilika da se to ispravi i uspostave mehanizmi u skladu sa savremenim potrebama”, navedeno je u saopštenju ove NVO.

Ne propustite: Crnogorski parlament izglasao nepovjerenje Vladi Dritana Abazovića

Oni smatraju da bi princip jednakosti pred zakonom trebalo da se afirmiše upravo od samih poslanika i poslanica, te da bi trebalo pratiti savremene tokove i usaglašavati zakonodavni okvir sa istima, “a sve kako bi najviši javni funkcioneri nesumnjivo bili spremni da odgovore na složenosti i odgovornosti koje nose njihove funkcije”.

Ovu inicijativu CGO je uputio krajem jula i vladi - da se predlogom zakona o vladi definiše zakonska obaveza ljekarskog pregleda za članove vlade i generalnog sekretara, a koji podrazumijeva i posebno testiranje mentalno-psihološke sposobnosti za obavljanje najviših javnih funkcija, kao i inicijalno i kasnije redovno nenajavljeno testiranje na psihoaktivne supstance.

"CGO se godinama zalaže za usvajanje Zakon o Vladi, kao i Zakona o Skupštini, i pažljivo prati izradu Nacrta zakona o Vladi a kako bi mogli doprinijeti da taj zakonski tekst bude sveobuhvatan i kvalitetan", naveli su iz CGO i dodali da "postojećim zakonodavnim okvirom propisano je da su državni službenici i namještenici, ali i drugi javni funkcioneri, u obavezi prilikom stupanja u radni odnos ili na funkciju uraditi ljekarski pregled i priložiti uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti, a kako bi ispunili uslove za zasnivanje radnog odnosa ili imenovanja.

Oni su istakli da "takva obaveza, međutim, ne postoji za najviše funkcionere izvršne vlasti, a Zakon o vladi je najbolja prilika da se to ispravi, ali i naprave unaprijeđenja koja prate savremene potrebe".

Partije još bez zvaničnog stava, poslanicima uglavnom prihvatljivo

Crnogorske političke partije za sada nemaju definisan stav o ovom pitanju, a njihovi predstavnici kažu da lično nemaju ništa protiv inicijative CGO, te da bi ona doprinijela boljem i trezvenijem donošenju odluka.

Potpredsjednica Socijaldemokrata (SD) Milica Lekić za Glas Amerike kaže da će javnost biti obavijestena po zauzimanju partijskog stava SD o inicijativi CGO.

“Moj lični stav jeste da ne vidim niti jedan problem da se javni funkcioneri testiraju na psihoaktivne supstance, niti da imaju obavezu psiholoških testiranja. Naravno, na način uskladjen sa zakonskim normama”, rekla je Lekić.

Ne propustite: SAD: Brzo fomirati vladu ili sazvati vanredne izbore, DF ne smatramo partnerom

Ona je istakla da “ne posmatra navedeno kao diskriminaciju, već kao osiguranje da će parlamentarci i najviši javni funkcioneri donositi odluke u naše ime na najbolji način, promišljeno i trezveno”.

“Svaki posao ima svoje specifičnosti i preduslove za obavljanje, pa ne vidim zađto ti ne bi bilo slučaj sa javnim funkcionerima”, rekla je Lekić i dodala da, “naprotiv, to smatra vrlo blagotvorim za odgovoran pristup javnom poslu”.

Poslanik Pokreta za promjene Branko Radulović ističe da bi “prvo trebalo otvoriti tajne dosijee i izvršiti lustraciju, utvrditi jesu li javni funkcioneri legalno stekli imovinu, jesi li čije ekspoziture - unutrašnje ili spoljašnje, da li su povezani sa kriminalom, a naravno, treba uvesti i testove na psiho-mentalne sposobnosti i psihoaktivne supstance”.

“Narodni poslanici moraju da budu besprekorne prošlosti i psiho-mentalnih sposobnosti… koji će biti uistinu uzor narodu”, rekao je Radulović za Glas Amerike i dodao da bi testove na psihoaktivne supstance, poput alko-testova, trebalo postaviti na ulazima državnih institucija.

On je rekao da se PzP zalaže za diskontinuitet od autoritarizma i funkcionalnu demokratiju, poručujući da “sva nedostojna ponašanja moraju biti sankcionisana”.

Poslanik Ujedinjene Crne Gore Vladimir Dobričanin rekao je ranije za RTCG da “vjeruje da niko od 81 poslanika ne koristi psihoaktivne supstance radi uživanja”, ali i da “misli da je to jedna malo pežorativna inicijativa”.

Njegov kolega ljekar Srđan Pavićević iz CIVIS-a istoj televiziji rekao je da “oni (CGO) sigurno raspolažu sa činjenicama koje su ih pobudile na takvu inicijatuvu”, i dodao – “ali, što se tiče drugoga dijela pitanja, da li treba da prođu jednu vrstu psihološkog testa, mislim da je to potpuno ispravno”.

“Ne bih time manipulisao, zloupotrebljavao, to, ali bez daljnjeg, imamo obavezu da imamo ljude na položajima, koji su potpuno psihički, mentalno, duhovno uravnoteženi i zdravi", kaže Srđan Pavićević iz CIVIS-a.

Bivši vaterpolista i poslanik DPS-a Nikola Janović rekao je za RTCG da, iako uporedna praksa u parlamentarizmu ne poznaje taj oblik testiranja, on nema ništa protiv da se uvede takva obaveza, navodeći da bi “možda čak bilo i poželjno da se urade neke takve analize”.