Eskobar na Kosovu pozdravio odluku o Dečanima

Your browser doesn’t support HTML5

Eskobar u Prištini pozvao na punu primenu sporazuma Kosova i Srbije

Specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar pozdravio je današnji poziv Vlade Kosova Katastarskoj agenciji, da primeni odluku Ustavnog suda o ukniženju imovine manastiru Visoki Dečani.

“Želim da napomenem koliko je bitna današnja odluka o manastiru (Visoki Dečani). To je neophodan korak, jeste težak, ali je neophodan korak i zahvaljujem kosovskim institucijama na tome”, rekao je Eskobar posle sastanka sa predsednicom Kosova Vjosom Osmani.

Vlada Kosova tražila da se Visokim Dečanima uknjiži 24 hektara zemlje

Vlada Kosova zatražila je od Katastarske agencije da sprovede odluku Ustavnog suda i uknjiži manastiru Visoki Dečani 24 hektara zemlje. Ovu informaciju potvrdio je na sednici vlade premijer Kosova Aljbin Kurti istakavši da sprovođenje odluke Ustavnog suda otvara brojne mogućnosti za Kosovo uključujući pre svega članstvo u Savet Evrope.

"Danas smo rekli Katastarskoj agenciji Kosova da sprovede odluku Ustavnog suda, dok je ministarka Donika Gervala zatražila od Saveta Evrope usmeno obaveštenje o ovom pitanju. Dvadeset drugog marta je vanredni sastanak tamošnjeg Odbora, sredinom aprila Parlamentarna skupština Saveta Evrope i krajem maja je Savet ministara u Savetu Evrope, koji odlučuje o našem članstvu“, rekao je Kurti.

Iako je vlada na čijem je čelu danas pozvala Katastarsku agenciju da uknjiži imovinu manastiru Visoki Dečani, premijer Aljbin Kurti smatra da je ovaj zahtev međunarodne zajednice prema Kosovu nepravedan.

Your browser doesn’t support HTML5

Kurti: Vlada od Katastra zatražila sprovođenje odluke Ustavnog suda o uknjiženju zemlje

On je naveo da je od predstavnika zemalja Kvinte Kosovo dobilo dve opcije – da sprovede odluku Ustavnog suda čime bi se omogućio dalji put ka članstvu u Savet Evrope, ili da Kosovo bude uklonjeno sa agende članstva u Savet Evrope.

“Kao premijer Republike Kosovo ne dopada mi se ta odluka koja je čudna i nepravedna, u međuvremenu ima i drugih sudskih procesa koji su ostali nerešeni u vezi sa tim pitanjem. Mi kao vlada nemamo više legalnih sredstava i pravnih sredstava da poništimo odluku Ustavnog suda. Neću promeniti stav prema ovoj odluci, koja je štetna, nikada. Sa druge strane, nema sumnje da članstvo Kosova u Savetu Evrope bi bilo ne samo istorijska pobeda nego još jedan ogroman korak za našu republiku u pravcu priznavanja pet država članstva za članstvo u NATO i EU za nezavisno Kosovo. U obavljanju presuđivanja po ovom pitanju, krenuo sam od zdravog razuma. Niko nema pravo da Kosovo zaustavi da postane ravnopravna država sa svakom drugom državom i niko nema pravo da izgubi pravo da postane evropski građanin imajući pristup Evropskom sudu za ljudska prava i desetini drugih mehanizama koji čine demokratsku i evropsku mašineriju SE”, naveo je Kurti.

Ustavni sud Kosova je još 2016. godine doneo odluku kojom je manastiru Visoki Dečani potvrđeno vlasništvo nad 24 hektara zemlje, ali ta odluka do danas nije sprovedena. Predstavnici međunarodne zajednice oštro su poslednjih osam godina kritikovali kosovske vlasti zbog nesprovođenja ove odluke.

Većina srpskih medija bez pristupa predsedništvu Kosova

Većini medija koji izveštavaju na srpskom jeziku danas nije dozvoljen ulazak u predsedništvo Kosova, gde se održavala konferenciju za novinare Vjose Osmani i Gabrijela Eskobara uz obrazloženje da nemaju akreditacije za praćenje rada predsednice Kosova.

Udruženje novinara Srbije pozvalo je predsednicu Kosova da ne diskriminiše srpske medije i navelo da su ti “novinari početkom 2023. godine predali zahteve za dvogodišnje akreditacije, ali ih iz kancelarije Vjose Osmani do danas nisu dobili”.

Američki diplomata naveo je da je sa predsednicom Kosova imao “iskren razgovor i u vezi sa bezbednosnom situacijom”.

“Veoma smo zabrinuti zbog dešavanja od 24. septembra. Očekujemo i pozivamo Srbiju da sve odgovorne izvede pred lice pravde kako bi snosili odgovornost za taj napad. Ova dva-tri dana ću provesti tako što ću da obilazim zemlju kako bih se upoznao sa izazovima, uključujući i odluku Centralne banke, kako bismo pronašli rešenje da idemo dalje”, naveo je Eskobar.

Eskobar je poručio i da obe strane, Kosovo i Srbija, moraju da nastave sa punom primenom dogovora u Briselu i Ohridu kako bi postigli istorijski sporazum.

Predsednica Kosova Vjosa Osmani rekla je da je važno da postoji puna implementacija sporazuma dogovorenih prošle godine, jer - kako je navela - selektivni pristup implementaciji pojedinih članova osnovnog sporazuma neće pomoći procesu.

“Članovi osnovnog sporazuma su svi bitni i sprovođenje mora da bude puno, a ne delimično. U tom smeru, angažovanje i uloga SAD su ključni za uspešan završetak procesa dijaloga, koji bi doveo do međusobnog priznavanja, kako je pomenuto i u poslednjem pismu predsednika Bajdena. Zahvaljujem međunarodnim partnerima na njihovoj kontinuiranoj potvrdi da će ustavni poredak, teritorijalni integritet i funkcionalnost naše države uvek biti zaštićeni i poštovani”, rekla je predsednica Kosova.