U znak sećanja na 1.622 osobe nestale tokom i posle oružanog sukoba na Kosovu u Prištini je otvorena izložba pod nazivom “Bolje grob nego da se ne zna”.
Cilj izložbe koja je posvećena osobama koje su nestale u periodu od 1998. do 2000. godine je prema rečima direktora Fonda za humanitarno pravo Kosova Bekima Bljakaja, da se - kako je rekao za Glas Amerike - “probude osećanja građana prema porodicama nestalih osoba i da posluži kao poziv institucijama da rade više na rasvetljavanju njihove sudbine”.
Ne propustite: Već dve decenije nepoznata sudbina 1.640 nestalih na Kosovu“Cilj izložbe je da poštujemo one koji sada nisu među nama, koji su nestali tokom i nakon rata na Kosovu, da se saosećamo sa njihovim porodicama, ali takođe u isto vreme cilj izložbe je da pokuca malo i na vrata institucija koje su nadležne za rasvetljavanju sudbine nestalih osoba. Znači da zastupamo interese porodica nestalih, da institucije daju svoj maksimum na pronalaženje bilo pojedinačnih ili masovnih grobnica”, rekao je Bljakaj.
Izložba posvećena nestalima sastoji od dva elementa, prvi je dokumentacioni i čini ga improvizovani tunel sa natpisima na kojima su podaci o nestalim osobama.
“Drugi element izložbe je ta prostorija koja je skoro potpuno mračna, a tu su i teški kamenovi koji izgledaju kao grobnice i digitalni satovi koji mere vreme. Mi smo izabrali 12 nestalih lica i ti satovi mere vreme, uključujući dane, sate, minute i sekunde od kada su oni nestali. Time su umetnici hteli da pokažu koliko dugo traje ta patnja porodica nestalih lica”, naveo je Bljakaj.
Naziv izložbe je “Bolje grob nego da se ne zna”. To je rečenica koju je tokom intervjua sa istražiteljem Fonda za humanitarno pravo izgovorila jedna od članova porodica nestalih.
“Mi smo uradili više intervjua sa porodicama nestalih, sa udruženjima i tako dalje. Jedna žena čiji je suprug nestao rekla je našem istraživaču u jednom trenutku 'bolje grob nego da se ne zna sudbina moga muža'. Znači mi smo uzeli tu rečenicu te gospođe, ali zapravo tokom intervjua i u drugim projektima mi smo stekli taj utisak, jer nam je rečeno od strane porodica da oni vape da imaju jedan grob, članovi porodica koji su nestali i da je to mnogo bolje nego ta neizvesnost u kojoj oni žive”, zaključio je Bljakaj za Glas Amerike.
Izložbu su organizovali Fond za humanitarno pravo Kosova i organizacija Kosovo 2.0 uz podršku Kancelarije Evropske unije na Kosovu, opštine Priština i švajcarske ambasade na Kosovu. Izložba će biti otvorena do kraja januara naredne godine.
Your browser doesn’t support HTML5