Srbija potpisala ASEAN Ugovor o prijateljstvu i saradnji u Jugoistočnoj Aziji

Grupna fotografija ministara inostranih poslova, učesnika Koordinacionog saveta zemalja ASEN, pred početak samita u Džakarti, Indonezija, 4. septembra 2023.

Srbija je u ponedeljak na 43. samitu Asocijacije država Jugoistočne Azije (ASEAN) u Džakarti formalno pristupila Ugovoru o prijateljstvu i saradnji u Jugoistočnoj Aziji, javila je Radio-televizija Srbije.

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da je za Srbiju ovo izuzetan događaj za unapređenje saradnje sa prijateljskim zemljama jugoistočne Azije.

Uoči ceremonije, Dačić je rekao da mu je velika čast da u ime Vlade Srbije potpiše instrument o prijateljstvu i saradnji.

"Za moju zemlju je ovo izuzetan događaj za unapređenje saradnje sa prijateljskim zemljama jugoistočne Azije. Hvala na pomoći kako bi se proces pristupanja Srbije priveo željenom cilju. Srbija je, kao što znate, naslednica bivše Jugoslavije. Mi smo ponosni na decenijsko prijateljstvo i snažne veze sa zemljama jugoistočne Azije koje sežu do pedesetih godina prošlog veka, iz perioda osnivanja Pokreta nesvrstanih", izjavio je Dačić.

On je dodao da Srbija deli "izuzetno prijateljska osećanja prema Indoneziji i drugim članicama ASEAN-a".

"Principi kojih smo se držali svih godina su i principi ASEAN-a. Uzajamno poštovanje nezavisnosti, suvereniteta, jednakosti, teritorijalnog integriteta, nacionalnog identiteta, nemešanje u unutrašnje odnose drugih država, rešavanje sporova mirnim putem", poručio je Dačić, preneo je RTS.

Od prvog podnetog zvaničnog zahteva Srbije do danas proteklo je 10 godina, a interes za jačanje saradnje sa članicama ASEAN je sve veći, saopštilo je prethodno Ministarstvo inostranih poslova Srbije.

Na njega utiču novonastale međunarodne okolnosti, uz činjenicu da se Srbija i članice ASEAN u spoljnopolitičkom nastupu rukovode istovetnim principima, a to su interes za razvoj svestrane bilateralne i multilateralne saradnje kroz jačanje političkog dijaloga, ali i unapređenje ekonomske i drugih oblasti saradnje, saopštilo je Ministarstvo.

Zahtev za pristupanje Srbije Ugovoru odobren je jednoglasno na 56. plenarnom sastanku ministara spoljnih poslova članica ASEAN, 12. jula ove godine u Džakarti.

Danas na samitu Ugovor o prijateljstvu i saradnji u Jugoistočnoj Aziji, potpisuju i Panama i Kuvajt.

Šta je ASEAN i šta je ugovor u koji Srbija ulazi

Države članice ASEAN-a su Indonezija, Filipini, Malezija, Singapur, Tajland, Kambodža, Laos, Vijetnam, Brunej Darusalam i Mjanmar. Asocijacija je osnovana 1967. godine.

Bruto društveni proizvod zemalja ASEAN iznosi 3,2 hiljade milijardi dolara, a u zemljama članicama živi 662 milona ljudi.

Pristup tom ugovoru otvara mogućnosti Srbiji za bliži dijalog, saradnju i uključivanje u različite mreže i platforme ASEAN-a, ali i doprinosi promovisanju suštinske saradnje u ekonomskim i sociokulturnim oblastima Srbije sa tim blokom, saopštila je Vlada Srbije najavljujući u julu pristupanje Srbije Ugovoru.

Ne propustite: Srbija pristupila ASEAN-ovom Ugovoru o prijateljstvu i saradnji u Jugoistočnoj Aziji

Najvažnije oblasti saradnje ASEAN-a sa državama potpisnicama Ugovora o prijateljstvu i saradnji u Jugoistočnoj Aziji su, između ostalih, ekonomska saradnja, obrazovanje i razvoj međuljudskih kontakata, nauka, tehnologija i inovacije i održivi razvoj, dok sa pojedinim državama ASEAN razvija saradnju i u drugim specifičnim oblastima saradnje, objavila je tada Vlada.

Formalni zahtev za pristupanje Ugovoru o prijateljstvu i saradnji u Jugoistočnoj Aziji, Srbija je ASEN-u uputila 2013.

Među državama potpisnicama Ugovora nalaze se i Kina, Indija, Japan, Pakistan, Ruska Federacija, Francuska, Sjedinjene Američke Države, Kanada, Turska, Evropska unija i Velika Britanija.