Protest ekoloških aktivista protiv gradnje mosta u Novom Sadu, privedeno 10 ljudi

Policijski kordon između aktivista i radnika kineske kompanije CRBC koji postavlja ogradu u sklopu pripreme za izgradnju mosta preko Dunava, na Šordošu, u Novom Sadu, 18. oktobra 2022. (Foto: Radio Slobodna Evropa)

Deset ekoloških aktivista privela je policija u utorak tokom protesta zbog početka gradnje mosta u Novom Sadu, javljaju lokalni mediji.

Radnici kineske kompanije "Čajna roud and bridž korporejšen" (China Road and Bridge Corporation, skraćeno CRBC) počeli su u utorak prepodne da postavljaju ograde za gradilište četvrtog mosta preko Dunava u Novom Sadu. Ekološki aktivisti i građani pokušali su da spreče početak gradnje, jer smatraju da će izgradnjom mosta biti ugrožene zelene oaze uz Dunav.

Oni su pozvali policiju da dođe i uveri se o kakvim se radovima radi, međutim pridošla policija se postrojila u kordon ispred okupljenih građana omogućavajući tako kineskim radnicima da započnu sa radovima.

Kordon je gurao građane dublje u šumu, privodeći pri tome aktiviste.

Kako je javio Radio Slobodna Evropa, tridesetak građana povuklo se u "Šodroš srvajver kamp"" koji su napravili u junu, na lokaciji protesta, kako bi sprečili početak radova.

Aktivisti su poručili da ostaju u kampu i da je sada prioritet da se puste privedeni aktvisti, a da će o eventualnim naknadnim akcijama obavestiti javnost.

Nastavljene blokade

Kako je javio reporter FoNeta kasno popodne, veća grupa aktivista blokirala je radove formiravši "živi zid" i ne dozvoljavajući radnicima da postavlje zaštitne ograde. Među aktivistima protestovali su i narodni poslanici Aleksandar Jovanović Ćuta, Nebojša Zelenović, Biljana Stojković i Danijela Nestorović.

Druga grupa građana okupila se ispred policijske stanice u Novom Sadu, u Ulici Pavla Papa, sa zahtevom da se na slobodu puste uhapšeni aktivisti.

Kako su saopštili iz policije, aktivisti su na informativnom razgovoru i prema njima će biti primenjene radnje koje naloži tužilac.

Predsednik skupštinskog Odbora za zaštitu životne sredine Aleksandar Jovanović pozvao je danas sve narodne poslanike iz redova opozicije da odmah krenu za Šodroš u Novom Sadu i stanu uz svoje građane koje policija hapsi i prebija.

Pustiti uhapšene

Nevladina organizacija Građanski preokret pozvala je u saopštenju policiju da "odmah pusti na slobodu sve privedene gradjane kod Šodroša u Novom Sadu i da poštuje njihovo pravo na iskazivanje protesta zbog nelegalne gradnje na toj lokaciji".

"Sramotno je da se policija koristi kao obezbeđenje kineske kompanije, a protiv građana koji izražavaju legitiman protest zbog narušavanja prirodnog ambijenta s kojim se ne slažu", navodi se u saopštenju.

GP ocenjuje da se "mučne scene u Novom Sadu" ponavljaju zbog "upornog odbijanja vlasti da radi u javnom interesu, da sasluša i uključi gradjane u procese odlučivanja o urbanističkim rešenjima, dok se istovremeno ponaša kao ponizni sluga stranim kompanijama, posebno kineskim, poznatim po kršenju propisa u oblasti gradjevinarstva i zaštite životne sredine".

Organizacija "Ekološki front" u Novom Sadu je u ranijem saopštenju navela da neće dozvoliti radove i ako treba "telima će braniti svako drvo, kao što je u javnosti više puta naglašeno", prenela je Slobodna Evropa.

Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević u izjavi iz jula 2021. naveo je da se ništa ne radi zbog investitora i da razume želju javnosti da bude upoznata sa situacijom. On je naveo i da će vlasti voditi računa o biodiverzitetu, podseća RSE.

Aktivisti već mesecima borave na mestu planiranih radova, gde u smenama čuvaju područje.