Centar za Transatlantske odnose pri američkom univerzitetu „Džons Hopkins“ u saradnji s američkom trgovinskom komorom i ove godine je organizovao je trodnevnu konferenciju o ekonomiji i ekonomskoj saradnji na Mediteranu. Prvi govornik bila je direktorka Glasa Amerike Amanda Benet koja je nedavno posetila Zapadni Balkan.
„Četrdeset godina živim u svetu štampe, radeći za američke nacionalne, regionalne i međunarodne medije, a sada radim za Glas Amerike i sada sam zabrinuta više nego ikad - da li svi shvatamo ključnu ulogu koju slobodno novinarstvo ima, ne samo u političkom, nego i u ekonomskom životu“, rekla je Amanda Benet. Istakla je da se razgovor o tome danas svodi na 'lažne vesti', trolove i na ulogu koju igra oglašavanje na Fejsbuku.
„Ono što bih želela da naglasim svima vama jeste da moje nedavno putovanje na Balkan, jednako kao i, nažalost, moja druga putovanja u druge delove sveta, naglašava koliko je ta pretnja opasna po medije koje svi znamo, svi smo s njima živeli i odrasli, koliko teško su podriveni ti mediji širom sveta.“
Benet je podsetila da je Glas Amerike bio prisutan na Balkanu, s manjim prekidima, 75 godina, od prvog emitovanja na albanskom jeziku 1943. Iako su se načini emitovanja menjali, cilj Glasa Amerike je uvek bio isti: pristup pouzdanim i verodostojnim informacijama tamo gde ga nije bilo.
„Svugde, bez izuzetka, čula sam istu stvar: osećaj rastuće disfunkcionalnosti, paralize i nepoverenja u medije, i pogubni uticaj toga na društvo oko njih. Organizacije Human Rights Watch, Reporteri bez granica - svi oni govore o smanjenju slobode štampe u regionu i kažu da „se u poslednjih nekoliko godina stanje toliko pogoršalo da su novinari širom zapadnog Balkana suočeni s neprijateljskim okruženjem koje ih sprečava da kritički izveštavaju“ rekla je Amanda Benet. „Nepoverenje u medije, nepoverenje da saznajete objektivne činjenice ili barem nešto blizu tome, šteti poslovnoj i ekonomskoj klimi, a i planovima za pristup Evropskoj Uniji.“
Uprkos činjenici da fizičke, verbalne, ekonomske pretnje i pritisci sprečavaju ljude da obavljaju svoj posao, Amanda Benet je rekla da je moguće da se novinari u regionu ne predaju. Postoje neustrašivi, predani novinari koji gledaju na sopstvenu istoriju hrabrog izveštavanja i pokušavaju da to održe na životu, jer "činjenice i istina su zaista važni, a nezasivno i neutralno iznošenje činjenica i informacija širom sveta je od kritične važnosti - bez toga, cinizam, nekažnjivost, očaj i beznađe vladaju.“