Američki državni sekretar Entoni Blinken sastao se sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom u sredu, dok se u Kairu nastavljaju razgovori kako bi se usaglasili detalji u novom pokušaju da se postigne prekid vatre u izraelskom ratu sa ekstremistima Hamasa u Gazi.
Portparol Stejt departmenta Metju Miler rekao je da je Blinken "naglasio da Hamas stoji na putu prekidu vatre". Ekstremisti su do sada odbijali da prihvate plan kojim se poziva na nekoliko nedelja prekida vatre u skoro sedam meseci ratovanja, kao i puštanje jevrejskih talaca u zamenu za oslobađanje Palestinaca koje je uhapsio Izrael.
Međutim, iako je Blinken okrivio Hamas za izostanak primirja, Miler navodi da je šef američke diplomatije rekao da se SAD i dalje protiv planovima izraelskog premijera o kopnenom napadu na grad Rafa u južnom delu Gaze, gde Izrael kaže da namerava da likvidira četiri preostala bataljona boraca Hamasa.
Sjedinjene Države, Ujedinjene nacije i brojni svetski zvaničnici izrazili su protivljenje napadu na Rafu zato što je tamo utočište potražilo više od milion palestinskih izbeglica. Mnogima od njih je izraelska vojska naredila da napuste svoje domove u severnom delu Gaze u ranim nedeljama rata.
Netanjahu kaže da je ofanziva neophodna da bi se ispunio cilj Izraela da okonča Hamasovu kontrolu nad Gazom, i da će se ona dogoditi bez obzira na to da li se sa Hamasom postigne dogovor o prekidu vatre i oslobađanju talaca.
Posle ranijeg susreta za izraelskim predsednikom Isakom Hercogom u Tel Avivu, Blinken je izjavio o pregovorima o primirju: "Predlog je na stolu, i kao što smo rekli, nema odlaganja, nema izgovora, sad je pravi trenutak."
Kairo je domaćin razgovora u kojima učestvuju američki, egipatski i katarski posrednici, koji su i osmislili najnoviji predlog za prekid vatre.
Blinken takođe stalno naglašava potrebu da se više humanitarne pomoći dostavi Gazi, kako bi se nahranili izgladneli Palestinci.
“Istovremeno, dok radimo neumorno na postizanju dogovora o prekidu vatre, koji bi vratio taoce kući, takođe se fokusiramo na narod Gaze koji pati, u situaciji između dve vatre, za šta je odgovoran Hamas", rekao je Blinken.
Šef američke diplomatije je više puta pozvao Hamas da prihvati predlog o prekidu vatre tokom posete regionu, koja je uključila i razgovore u Saudijskoj Arabiji i Jordanu.
Hercog kaže da povratak talaca koje drži Hamas "jeste i treba da bude najveći prioritet međunarodne zajednice."
Posle sastanka sa Hercogom, Blinken je razgovarao sa demonstrantima ispred zgrade, koji su držali transparente i skandirali slogane pozivajući da se taoci iz Gaze vrate kući.
Blinken je rekao demonstrantima da se sastao sa porodicama talaca i poručio im:
"Povratak vaših voljenih kućama je u središtu svega što pokušavamo da postignemo".
Veruje se da Hamas i dalje drži oko 100 talaca, zajedno sa posmrtnim ostacima još 30 Jevrejea, nakon što je uzeo 250 ljudi za taoce tokom napada na Izrael 7. oktobra, u kome su ekstremisti ubili 1.200 ljudi.
U izraelskoj kontraofanzivi u Gazi ubijeno je više od 34.500 ljudi, a oko dve trećine su žene i deca, navodi ministarstvo zdravlja u Gazi. Izrael navodi da je među ubijenima nekoliko hiljada ekstremista Hamasa.
Blinken se u utorak sastao sa jordanskim ministrom spoljnih poslova Ajmanom Safadijem i kraljem Abdulahom II, pre nego što je razgovarao sa Sigrid Kag, visokom koordinatorkom UN za humanitarna pitanja i rekonstrukciju, nadležnom za Gazu.