Predsednik Irana poginuo u padu helikoptera, SAD "nemaju udela u nesreći"

Stanovnici Bagdada pale sveće ispred ambasade Irana u Iraku, 20. maj 2024.(REUTERS/Thaier Al-Sudani)

Stanovnici Bagdada pale sveće ispred ambasade Irana u Iraku, 20. maj 2024.(REUTERS/Thaier Al-Sudani)

Iranski predsednik Ebrahim Raisi, ministar spoljnih poslova Husein Amirabdolahjan i drugi zvaničnici pronađeni su mrtvi u ponedeljak na mestu pada helikoptera na severozapadu Irana, javili su državni mediji.

Ekipe za pretragu pronašle su olupinu u ponedeljak, dan nakon što se helikopter srušio po lošem vremenu u blizini Varzakana u iranskoj provinciji Istočni Azerbejdžan.

Državni mediji navode da su putnici putovali nazad u Iran sa događaja neposredno preko granice sa Azerbejdžanom, gde su se sastali sa predsednikom Azerbejdžana Ilhamom Alijevim kako bi otvorili projekat brane.

In Photos: Iranian president killed in helicopter crash

Iranski mediji navode da je srušeni helikopter bio jedan od tri koja su prevozila iranske zvaničnike.

Nije zvanično objavljeno šta je uzrok pada helikoptera tipa Bel 212, proizvedenog u SAD.

Vašington post prenosi, pozivajući se na iranske medije, da je uzrok bio tehnički kvar.

Iranski ustav propisuje da ako predsednik umre ili postane nesposoban, tu ulogu preuzima prvi potpredsednik dok se ne održe novi predsednički izbori u roku od 50 dana. Tu funkciju trenutno obavlja Muhamed Mokber.

Predsednički izbori u Iranu biće održani 28. juna.

Uloga predsednika je podređena iranskom vrhovnom vođi ajatolahu Aliju Hamneiju, koji zadržava svoju konačnu vlast nad poslovima u zemlji. On je proglasio petodnevnu žalost u zemlji.

Nesreća se desila u trenutku kada u Iranu raste nezadovoljstvo političkom, socijalnom i ekonomskom situacijom. Iranski lideri su pod jakim međunarodnim pritiskom zbog nuklearnog programa Teherana i produbljivanja vojnih veza sa Rusijom tokom rata u Ukrajini.

Ne propustite: Netanjahu: Izrael će odlučivati kako da odgovori na iranski napad

Iranski saveznik Hamas je napao Izrael 7. oktobra. Dve zemlje su od tada vodile "rat u senci" koji je intenziviran prošlog meseca kada je pogođen iranski konzulat u Siriji, a iz Irana potom lansirane rakete ka Izraelu.

Izraelski zvaničnik koji je želeo da ostane anoniman, rekao je Rojtersu da ta zemlja nije umešana u nesreću.

Američki sekretar za odbranu Lojd Ostin je takođe rekao da SAD nemaju nikakvog udela u nesreći, niti imaju uvid u to šta je izazvalo pad helikoptera.

Iz Amerike je stiglo saučešće zbog pogibije Raisija, a portparol Stejt departmenta Metju Miler kazao je da je Iran zatražio pomoć od Vašingtona posle pada helikoptera, ali da SAD nisu mogle da pruže pomoć iz logističkih razloga.

Miler je rekao da Raisijeva smrt ne menja stav SAD prema Iranu.

Raisi, ultrakonzervativni štićenik Hamneija kojeg su neki posmatrači videli kao preferiranog naslednika vrhovnog lidera, izabran je za predsednika na glasanju 2021. na kojem je njegovim najistaknutijim rivalima zabranjeno da se kandiduju i koje je obeležio rekordno nizak odziv biračkog tela.

Helikopter koji prevozi iranskog predsednika Ebrahma Rasija poleće, nedaleko od granice Irana i Azarbejdžana, 19. maja 2024.

Fotografije objavljene na društvenim mrežama i koje su prema oceni Glasa Amerike na persijskom jeziku verodostojne, prikazuju protivnike iranskih autoritarnih islamističkih vladara kako u nedelju kasno na više lokacija puštaju vatromet kako bi proslavili izglede za Raisijevu smrt.

U jednom video snimku, naratorka identifikuje lokaciju vatrometa kao južni Teheran.

Na drugom snimku čuje se muškarac kako reaguje na, kako kaže, vatromet u gradu Sakez u severozapadnoj iranskoj provinciji Kurdistan.

Glas Amerike nije mogao nezavisno da proveri okolnosti u vezi sa vatrometima jer toj kući zabranjeno izveštavanje unutar Irana.

Pajam Jazdian, Farad Pulavi i Masud Faramand iz persijske službe Glasa Amerike i šef azerbejdžanske službe Glasa Amerike Asgar Asgarov doprineli su pisanju ovog izveštaja.