Rat u Izraelu: Obaveštajni propusti i novi poredak na Bliskom istoku

Izraelske bezbednosne snage na oprezu dok im se približava automobil na putu na prilazu Sderota, južni Izrael, 8. oktobra 2023.

Dok se Izrael se i dalje bori sa ekstremistima Hamasa, koji su probili barijere oko Gaze i upadali u mesta na jugu zemlje, ubijajući stotine civila u izraelskim gradovima, šefovi odbrane suočilli su se sa sve težim pitanjima o tome kako je takva katastrofa mogla da se dogodi.

Dan posle 50. godišnjice početka rata na praznik Jom Kipur 1973. godine, kada su izraelske snage bile zatečene upadima sirijskih i egipatskih tenkovskih kolona, čini se da je vojska u subotu ponovo bila iznenađena napadom.

"Izgleda prilično slično onome što se dogodilo u to vreme", rekao je penzionisani general Giora Eiland, bivši šef izraelskog Saveta za nacionalnu bezbednost. "Kao što vidimo, Izrael je bio potpuno iznenađen veoma dobro koordinisanim napadom", rekao je on na brifingu za novinare.

Ne propustite: Izrael proglasio rat, više od 1.100 žrtava sukoba, najmanje 130 taoca u Gazi

Portparol vojske rekao je da će se razgovarati o obaveštajnoj pripremi, ali da je za sada fokus na borbama. "Razgovaraćemo o tome kada bude vreme da se razgovara o tome", rekao je on na brifingu sa novinarima.

Izrael je oduvek smatrao Hamas svojim zakletim neprijateljem, ali otkako je naneo veliku štetu Gazi u desetodnevnom ratu 2021. godine, usvojio je mešoviti pristup "štapa i šargarepe" kako bi održao stabilnost u blokiranoj enklavi.

Enklavi su nuđeni podsticaji, uključujući hiljade radnih dozvola kojima se omogućavalo građanima Gaze da rade u Izraelu ili na okupiranoj Zapadnoj obali, uz održavanje čvrste blokade i stalne pretnje vazdušnim napadima.

Tokom proteklih 18 meseci, dok je nasilje besnelo širom Zapadne obale, Gaza je bila relativno tiha, osim sporadičnih prekograničnih sukoba koji su uglavnom uključivali manje pokrete Islamskog džihada, dok je Hamas uglavnom ostajao po strani.

Desničarska vlada premijera Benjamina Netanjahua je uvek odlično igrala svoje bezbednosne uloge i zauzimala beskompromisan stav prema palestinskim militantnim frakcijama, uključujući Hamas, koji kontroliše Gazu od 2007. godine.

Obaveštajni neuspeh

Međutim, čini se da je izraelski bezbednosni aparat zakazao pošto su Hamasovi naoružani ljudi, čiju je brojnost vojska procenila na stotine, probili bezbednosne ograde i raspršili se po gradovima.

"Ovo je bio neuspeh obaveštajnih službi; drugačije nije moglo biti", rekao je Džonatan Panikof, bivši zamenik nacionalnog obaveštajnog oficira američke vlade za Bliski istok, koji je sada u Atlantskom savetu.

"To je bio bezbednosni propust koji je potkopao ono što se smatralo agresivnim i uspešnim slojevitim pristupom Izraela Gazi", rekao je on.

Ne propustite: Izrael objavio rat Hamasu, stotine žrtava, Netanjahu poručio civilima u Gazi da se evakuišu

Za Izraelce, slike mrtvih tela koja leže na ulicama ili grupe civila koji su proterani ili odvedeni u zatočeništvo u Gazi, ozbiljan su šok.

Više stotina Izraelaca je ubijeno i preko 2.000 ranjeno, što je neviđeni broj izraelskih žrtava u jednom danu. Vojska je pretrpela značajne gubitke, a palestinske militantne grupe su izjavile da su zarobile desetine vojnika.

Naoružani napadači su takođe zauzeli bezbednosne tačke, uključujući policijsku stanicu u južnom gradu Sderot i zauzeli su prelaz Erez, objekat visoke bezbednosti koji kanališe ljude koji ulaze i izlaze iz Gaze podvrgavajući ih strogoj kontroli.

U subotu su Hamasovi mediji objavili snimke na kojima se vidi kako borci prolaze kroz napuštene kancelarije i trče pored visokih betonskih zidova lokacije.

"Oni su ovo planirali dugo vremena", rekao je bivši izraelski savetnik za nacionalnu bezbednost Ejal Hulata. "Očigledno je da je ovo veoma koordinisan napad, i nažalost uspeli su da nas taktički iznenade i nanesu razornu štetu".

Analiza: Napadajući Izrael, Hamas ciljao i na planove za bezbednosno preuređenje Bliskog istoka

Kada je islamistička grupa Hamas pokrenula napad bez presedana na Izrael, takođe je na meti imala napore da se stvore nova regionalna bezbednosna usklađivanja koja bi mogla da ugroze palestinske težnje za državnošću i ambicije Irana, glavnog pobornika te grupe.

Subotnji napad, najveći upad u Izrael u decenijama, poklapa se sa potezima koje podržavaju SAD da se Saudijska Arabija pogura ka normalizaciji odnosa sa Izraelom u zamenu za sporazum o odbrani između Vašingtona i Rijada, što je potez koji bi stopirao nedavno približavanje kraljevstva Teheranu.

"Svi sporazumi o normalizaciji koje ste (arapske države) potpisali sa (Izraelom) neće okončati ovaj sukob", rekao je Ismail Hanije, lider Hamasa koji upravlja Gazom, na televiziji Al Džazira.

Ne propustite: Pet najvažnijih stvari o napadu Hamasa na Izrael

Regionalni izvor upoznat sa stavovima Irana i libanske grupe Hezbolah koju podržava Iran, dodao je: "Ovo je poruka Saudijskoj Arabiji, koja puzi prema Izraelu, i Amerikancima koji podržavaju normalizaciju i podržavaju Izrael. Nema bezbednosti u celom regionu sve dok su Palestinci van jednačine".

"Ono što se dogodilo je iznad svakog očekivanja", rekao je izvor. "(Ovo) danas je prekretnica u sukobu".

Napad Hamasa pokrenut iz Gaze usledio je nakon višemesečnog porasta nasilja na Zapadnoj obali koju je okupirao Izrael, uz pojačane izraelske racije, palestinske ulične napade i napade jevrejskih doseljenika na palestinska sela. Uslovi za Palestince su se pogoršali pod tvrdo desničarskom vladom premijera Benjamina Netanjahua. Mirovni proces je godinama u zastoju.

U međuvremenu, i Saudijska Arabija, i Izrael, nagovestili su da se približavaju sporazumu o normalizaciji. Ali izvori su ranije rekli Rojtersu da odlučnost kraljevstva da obezbedi odbrambeni pakt sa Amerikom znači da se neće održati sporazum o normalizaciji kako bi se za Palestince dobili suštinski ustupci.

Lora Blamenfeld, analitičarka za Bliski istok u Školi za napredne međunarodne studije Džons Hopkins u Vašingtonu, rekla je da je Hamas možda napao zbog osećaja da se suočava sa irelevantnošću u situaciji dok napori napreduju ka širim izraelsko-arapskim odnosima.

"Dok je Hamas gledao kako se Izraelci i Saudijci približavaju sporazumu, odlučili su: nema mesta za stolom? Otrovaćemo hranu" rekla je ona.

Trenutak u kom je napad izveden

Osama Hamdan, lider Hamasa u Libanu, rekao je za Rojters da bi subotnja operacija trebalo da natera arapske države da shvate da prihvatanje izraelskih bezbednosnih zahteva neće doneti mir.

"Za one koji žele stabilnost i mir u regionu, početna tačka mora biti okončanje izraelske okupacije", rekao je on. "Neke (arapske države) su, nažalost, počele da zamišljaju da bi Izrael mogao da bude ulazna kapija za Ameriku za odbranu njihove bezbednosti".

Netanjahu je obećao "moćnu osvetu za ovaj crni dan" nakon subotnjeg napada, koji je usledio skoro tačno 50 godina od početka Jom Kipurskog rata 1973. godine kada su Izrael napale egipatske i sirijske snage i borio se za opstanak.

Zvaničnik Hamasa Ali Baraka rekao je o subotnjem napadu: "Bilo je neophodno da vođstvo otpora donese odluku u odgovarajuće vreme, kada je neprijatelj ometen svojim gozbama".

Ne propustite: Bajden pokušava da uskladi interese i ideologiju tokom posete Bliskom istoku

On je rekao da je napad iz vazduha, kopna i mora bio "šok za neprijatelja i dokazao da izraelska vojna obaveštajna služba nije uspela da sazna za ovu operaciju", nakon što je Izrael, koji se ponosi svojom infiltracijom i praćenjem militanata, ostao iznenađen.

U godinama od 1973. godine, Egipat je potpisao mirovni sporazum sa Izraelom, a nekoliko drugih arapskih država je takođe od tada normalizovalo veze, uključujući neke arapske države Persijskog zaliva pored Saudijske Arabije. Ali Palestinci se nisu približili svojoj težnji da obezbede državu, koja izgleda kao daleka perspektiva kao i uvek.

"Iako verovatno nije glavni pokretač napada, akcije Hamasa šalju jasan podsetnik Saudijcima da palestinsko pitanje ne treba tretirati samo kao još jednu podtemu u pregovorima o normalizaciji", rekao je Ričard Lebaron, bivši američki diplomata na Bliskom istoku koji sada radi u Atlantskom savetu.

Uticaj Irana

Visoki zvaničnik u administraciji američkog predsednika Džoa Bajdena rekao je novinarima da je "zaista preuranjeno spekulisati" o efektu koji bi sukob Izraela i Hamasa mogao da ima na napore ka saudijsko-izraelskoj normalizaciji.

"Rekao bih da za izvesne, terorističke grupe poput Hamasa, neće poremetiti nijedan takav ishod. Ali taj proces ima više smerova", dodao je zvaničnik, želeći da ostane anoniman.

Ne propustite: Saudijska Arabija ušla u partnerstvo sa bezbednosnim blokom koji predvodi Kina

Netanjahu je ranije rekao da Palestincima ne bi trebalo dozvoliti da stave veto na bilo koji novi izraelski mirovni sporazum sa arapskim državama.

Regionalni izvor upoznat sa saudijsko-izraelsko-američkim pregovorima o normalizaciji i odbrambenom paktu za kraljevstvo rekli su da Izrael čini grešku odbijajući da učini ustupke Palestincima.

U svom odgovoru na napade u subotu, Saudijska Arabija je pozvala na "trenutni prekid nasilja" između dve strane.

Iran, u međuvremenu, ne krije da podržava Hamas, finansirajući i naoružavajući tu grupu i drugu palestinsku militantnu organizaciju Islamski džihad. Teheran je subotnji napad nazvao činom samoodbrane Palestinaca.

Jahja Rahim Safavi, savetnik iranskog vrhovnog vođe ajatolaha Alija Hameneija, rekao je da će Teheran stajati uz palestinske borce "do oslobođenja Palestine i Jerusalima".

Ne propustite: Bajden na Bliskom istoku: Duboki odnosi SAD i Izraela

Palestinski zvaničnik, blizak islamističkim militantnim grupama, rekao je nakon što je napad Hamasa počeo ogromnom baražom raketa ispaljenih iz Gaze: "Iran ima prste, a ne jedan prst, u svakoj raketi koja je ispaljena na Izrael".

"To ne znači da su oni naredili (subotnji) napad, ali nije tajna da su zahvaljujući Iranu, Hamas i Islamski džihad uspeli da unaprede svoj arsenal", rekao je zvaničnik, govoreći pod uslovom anonimnosti.

Iranska podrška palestinskim grupama deo je šire mreže milicija i naoružanih grupa koje Iran podržava širom Bliskog istoka, što toj zemlji obezbeđuje moćno prisustvo u Libanu, Siriji, Iraku i Jemenu, kao i Gazi.

Analitičari kažu da je Iran već poslao signal prošle nedelje da će saudijski sporazum pogoditi poboljšanje odnosa Rijada sa Teheranom, kada je jemenska grupa Huti koju podržava Iran ubila četiri bahreinska vojnika u prekograničnom napadu u blizini saudijsko-jemenske granice. Taj napad je ugrozio mirovne pregovore o okončanju osmogodišnjeg sukoba u Jemenu.

Denis Ros, bivši pregovarač za Bliski istok koji je sada u institutu za bliskoistočnu politiku u Vašingtonu, dodao je: "Sve je ovo u vezi sprečavanja proboja SAD-Saudijska Arabija-Izrael".