Situacija na severu Kosova ponovo je napeta posle hapšenja još jednog Srbina. U Kišnici u okolini Gračanice uhapšen je Dragiša Milenković.
Policija Kosova saopštila je da je na području Gračanice uhapsila osumnjičenog Srbina sa incijalima D.M zbog sumnji da je počinio ratni zločin.
Za uhapšenog se sumnja da je kao čuvar u zatvoru Lipljan bio odgovoran za sistematsko vršenje torture, "fizičko i psihičko nasilje, zlostavljanje i nehumano i po život opasno maltretiranje albanskih zatvorenika", navodi se u saopštenju policije. Takođe se dodaje da je u kući osumnjičenog oduzeto vatreno oružje, municija, vojni nož, metalna šipka, dokumenta, odluke, beleške i lični telefon.
Ne propustite: Eskobar i Lajčak u Vašingtonu: Problem Srbije i Kosova je opasnost za regionSa uhapšenim je u konsulataciji sa nadležnim tužiocem Specijalnog tužilaštva, kako navode, obavljen razgovor u prisustvu advokata kojeg je obezbedila porodica, a zbog sumnje da je isti umešan u krivično delo „ratni zločin protiv civilnog stanovništva“, zaključuje se u saopštenju Policije Kosova.
Dejan Vasić, advokat privedene osobe, izjavio je da je njegovom klijentu Dragiši Milenkoviću određena mera zadržavanja od 48 sati i da je priveden pod sumnjom da je izvršio krivično delo ratnog zločina.
"Očekujem da će se otkloniti nesporazum, jer je očigledno da se radi o jednom sasvim drugom licu koje je povezano sa događajima koji se stavljaju na sumnju mom branjeniku i to će biti utvrđeno do sutra. Nadam se da Tužilaštvo neće tražiti dalje produženje mere pritvora u odnosu na njega. Prilikom pretresa kuće i njegovog hapšenja danas imamo ozbiljne primedbe s obzirom na to da mu nije određen branilac, to je moralo da bude određeno u toj fazi istrage, a što se tiče ponašanja službenika kosovske policije nemamo baš nikakve primedbe. Sutra do 13 sati će se znati da li će biti pušten", rekao je Vasić.
Novi protest
U Gračanici je održan protest građana zbog hapšenja ispred policijske stanice, javlja dopisnik Glasa Amerike. Građani su se razišli posle apela gradonačelnice Ljiljane Šubarić koja ih je pozvala da se u četvrtak u podne ponovo okupe na istom mestu u znak podrške uhapšenom Milenkoviću i "braći na severu Kosova". Rekla je da "teror i nasilje ne prestaju" i poručila da ovo "mora da stane".
Tokom protesta bio je blokiran put, a jedna osoba je povređena kada je automobil pokušao da prođe kroz masu okupljenih ljudi. Saobraćaj je sada normalizovan.
Snežana Jovanović, predsedavajuća Odbora za bezbednost zajednica za Kišnicu, rekla je ranije okupljenima ispred policijske stanice da im je na sastanku rečeno da policijska stanica u Gračanici nema nikakve veze, niti bilo koju informaciju u vezi sa uhapšenim Dragišom Milenkovićem.
Osim nje i još nekoliko ljudi, na sastanku je bila i rođaka uhapšenog koja je zahtevala da dostavi lekove i medicinsku dokumentaciju, što je policija obećala da će omogućiti, odnosno odvesti je u Prištinu gde će saznati i detalje u vezi sa hapšenjem.
Srpska lista saopštila je da je "bez ikakvih dokaza u Gračanici uhapšen Dragiša Milenković", i da "Kurtijev režim nastavlja sa lovom na Srbe pred očima međunarodne zajednice koja anemično ćuti i daje prostor Kurtiju da progoni Srbe, dok Euleks glumi statistički zavod koji u svoje izveštaje dodaje jedno po jedno ime časnog Srbina".
Your browser doesn’t support HTML5
Kancelarija za Kosovo i Metohiju saopštila je da je "hapšenje još jednog Srbina brutalna demonstracija sile i nepravde od strane antisrpskog režima Aljbina Kurtija u Prištini koji svoj teror i tenzije sa severa sada želi da proširi i južno od Ibra".
Kancelarija dodaje da je Milenković, otac troje dece, uhapšen u porodičnoj kući, "naočigled supruge kojoj je zbog toga pozlilo". Uhapšenom Srbinu biće obezbeđen advokat i drugi vidovi podrške, navodi se u saopštenju.
Branimir Stojanović: Potrebno je da se uključe međunarodne sudije
Lider Srpskog nacionalnog pokreta Branimir Stojanović rekao je za Glas Amerike da je „optuživanje Srba za ratne zločine odavno postao isključivo instrument pritiska za oduzimanje imovine, ucenjivanje i za svaku drugu vrstu pritiska da Srbi odu sa Kosova".
“Očekujem da vreme pokaže da ovaj čovek apsolutno nije kriv već da je iskorišćen trenutak da se dodatno izvrši pritisak na sve Srbe koji ovde žive i da shvate da lako mogu da budu meta. Ono što je važno je da što pre prestane ovaj haos koji je stvoren, da se stvori kakva takva politička stabilnost, jer ovo sigurno nije prvi, nije ni poslednji slučaj koji ćemo imati, ali kada postoji stabilnost onda kako tako sa tim možemo da se borimo”.
On smatra da bi međunarodna zajednica trebalo da prihvati raniji predlog predstavnika Srba da o sličnim optužbama procese vode međunarodne sudije.
“Jedino tako možemo da se nadamo da postoji makar minimum šanse da postoji fer i pošteno suđenje, a ne instruisano i upravljano pod pritiskom albanske javnosti koja je uvek ogromna u ovakvim slučajevima. Pozvam pre svega i Beograd i Prištinu, ali i međunarodnu zajednicu da što pre smire stanje na terenu jer ukoliko se to ne bude desilo možemo da očekujemo samo još ovakvih napada a to će za posledicu imati iseljavanje našeg naroda sa ovih prostora”, rekao je Stojanović.
Blokade prolaza za kamione
Ulazak na Kosovo zabranjen je kamionima sa srpskom robom, a kod Rudara meštani blokiraju prolaz kamionima i autobusima sa kosovskim tablicama, prenosi FoNet.
Meštani i auto-prevoznici već treći dan u Rudaru između Kuršumlije i administrazivnog prelaza Merdare okupljaju se ne dozvoljavajući kretanje kamionima i autobusima sa kosovskim tablicama, što je odgovor Prištini na zabranu uvoza srpske robe iz centralne Srbije.
Prevoznici kažu da je oko 700 kamiona na parkinzima od Kraljeva do Jarinja, a Prištinu i pozivaju da im omogući prolaz.
Kosovski premiejr Aljbin Kurti insitira da mere na prelazima nisu trgovinske i da su donete zbog hapšenja triojice kosovskih policajaca. On je u sredu na Tviteru napisao da "ima potvrdu da su trojica policajaca oteta od strane srpskih snaga dok su pravili pauzu za ručak tokom redovne potrage za krijumčarima na teritoriji Kosova".
Kurti je ponovo pozvao da se policajci puste na slobodu, što su tražile i SAD i Velika Britanija. Njima je u Srbiji određen pritvor i terete se za nedozvoljeno držanje oružja. Vlasti u Beogradu tvrde da su uhapšeni na teritoriji Srbije.
EU je pozvala lidere Srbije i Kosova na sastanak u Brisel, na šta su odgovorili oprečno - predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da neće ići da razgovara dok svi uhapšeni Srbi ne budu pušteni, dok je Kurti rekao da je zainteresovan da ode i iznese sve informacije o hapšenju policajaca.
Portparol EU Peter Stano je rekao da se od strana očekuje bezuslovni dolazak u Brisel.
Kurti: Potrebni prijevremeni izbori
Premijer Kosova je u obraćanju pripadnicima srpske zajednice naveo da su potrebni prijevremeni izbori u opštinama na severu, uz otvorenu i slobodnu predizbornu kampanju.
"Bez fer i demokratske kampanje, nema fer i demokratskih izbora. A zato je prevashodno potrebna vladavina prava, dakle jedna sredina u kojoj nema zastrašivanja i kriminalaca. To mi hoćemo i moramo uspostaviti zajedno. Uz vladavinu prava, možemo da postepeno smanjimo broj policajaca po opštinskim zgradama", rekao je Kurti.
Takođe poručio da je potrebno održavanje sastanaka u Briselu "za hitno, potpuno, i bezuslovno sprovođenje osnovnog sporazuma iz Brisela, čiji je sastavni deo - Ohridski Aneks".
Kurti je naglasio da se neće tolerisati "napad i kidnapovanje policajaca, pucanje na vojnike KFOR-a, nasilno srljanje na novinare", dok je Srpsku naprednu stranku optužio da na severeu Kosova "pokušava da politizuje kriminalce".
Tenzije na Kosovu su eskalirale kada su albanski gradonačelnici - izabrani na lokalnim izborima koje su Srbi bojkotovali - uz prisutvo jakih policijskih snaga, pokušali da uđu u opštinske zgrade u Leposaviću, Zvečanu i Zubinom Potoku. Tome se usprotivilo srpsko stanovništvo, dok su SAD i EU od dvije strane zatražili da deeskaliraju napetosti.