Boing je prvi put lansirao letelicu sa astronautima, pridruživši se kompaniji Spejs Eks kao drugoj “taksi službi” za američku svemirsku agenciju NASA.
Par probnih pilota NASA poleteo je u Boingovoj Starlajner kapsuli za Međunarodnu svemirsku stanicu.
Očekuje se da će put Buča Vilmora i Suni Vilijams trajati 25 sati, a stići će na odredište u četvrtak. Provešće nešto više od nedelju dana u orbitalnoj laboratoriji pre nego što 14. juna ponovo u Starlajneru slete u pustinju na zapadu Sjedinjenih Država.
Godinama u zakašnjenju zbog nedostataka svemirskih letelica, let Starlajnera sa posadom se dešava u periodu dok se kompanija bori sa nepovezanim bezbednosnim problemima njenih aviona.
Vilmor i Vilijams - penzionisani kapetani mornarice i bivši stanari svemirske stanice - više puta su naglašavali pre lansiranja da imaju puno poverenje u Boingovu sposobnost da organizuje i sprovede let kako treba. “Osakaćen” lošim softverom, Starlajnerov početni probni let 2019. bez posade morao je da se ponovi pre nego što je NASA dozvolila učešće astronauta. Novi pokušaj 2022. prošao je mnogo bolje, ali su se kasnije pojavili problemi sa padobranom i zapaljiva traka je morala da se ukloni sa kapsula.
Ne propustite: Sekretarijat za pravosuđe: Boing bi mogao da bude procesuiran zbog udesa aviona 737 MaksLansiranje u sredu bio je treći pokušaj sa astronautima od početka maja, posle par problema vezanih za rakete, poslednji put prošlog vikenda. Malo curenje helijuma u pogonskom sistemu svemirske letelice takođe je izazvalo kašnjenja, ali je saopšteno da curenje može da se sredi i da ne predstavlja bezbednosno pitanje.
„Znam da je bio dug put do ovde“, rekao je Stiv Stič, menadžer komercijalnog programa NASA-e pre odlaganja tokom vikenda.
Boing je pre deset godina angažovan zajedno sa Spejs Eksom Ilona Maska da prevozi NASA astronaute do i od svemirske stanice. Svemirska agencija je želela dve konkurentske američke kompanije za posao nakon povlačenja spejs šatlova iz upotrebe, plativši 4,2 milijarde dolara Boingu i nešto više od polovine toga Spejs Eksu.
Spejs Eks je lansirao astronaute u orbitu 2020, postavši prvi privatni biznis koji je postigao ono što su uspele samo tri zemlje - Rusija, SAD i Kina. Odveo je devet posada na svemirsku stanicu za NASA-u i tri privatne grupe za kompaniju iz Hjustona koja organizuje letove.
Ako misija prođe dobro, NASA će naizmenično leteti Spejs Eksom i Boingom, počevši od sledeće godine. Rezervni pilot za ovaj probni let, Majk Finki, će se priključiti na sledeće putovanje Starlajnera.
„Kada imate novu letelicu, morate da naučite sve o njoj i ovo je bila odlična vežba“, rekao je Finke novinarima krajem prošle nedelje.