Svakog petka muzičar narodne muzike Enes Salman izvodi sevdalinku, drevni oblik ljubavne pjesme iz Bosne i Hercegovine (BiH,) koja je ovog mjeseca uvrštena u UNESCO-ov Nacionalni inventar nematerijalne kulturne baštine.
Sevdalinka, ponekad nazivana balkanskim bluzom, je melanholična urbana ljubavna pjesma koja datira iz 16. vijeka. To je mješavina južnoslovenske usmene poezije i muzike Osmanskog carstva.
Your browser doesn’t support HTML5
Salman je jedan od rijetkih muzičara koji održavaju staru tradiciju.
"Sevdalinku sviram i pjevam od svoje 14-te godine", rekao je Salman prije nedavnog nastupa.
Sevdalinka, koja se često izvodi bez muzike ili uz pratnju tradicionalnih instrumenata poput saza, prenosi se s generacije na generaciju tokom porodičnih okupljanja.
Posljednjih godina, nove interpretacije sevdalinke koje izvode mlađi muzičari, približile su je svjetskoj publici.
Među njima je Damir Imamović, čiji su otac i djed bili poznati izvođači sevdalinki. Imamović je 2020. i 2021. osvojio nagrade za najbolji evropski album svjetskih muzičkih magazina Songlajns i Transglobal.
Imamović promoviše Sevdalinku na međunarodnom planu kroz svoj projekat SevdahLab, koji je prikupio podršku za uvrštavanje ove vrste muzike na UNESCO-ovu listu svjetske baštine.
„Shvatio sam koliko malo javnost zna o žanru sevdalinke i htio sam da otkrijem priču iza te muzike“, kaže on.
Zanin Berbić (28) etno-muzikolog koji svira saz, vrstu lutnje koja se koristi u osmanskoj klasičnoj muzici, kaže da sevdalinka priča priču o istoriji Bosne i Hercegovine.
„Većinu dana provodim pjevajući ili svirajući sevdalinke, čitajući ili pričajući o njima“, kaže Berbić, koji radi kao kustos u muzičkom odjeljenju Zemaljskog muzeja Bosne u Sarajevu. "Sevdalinka je moj život."