Blok zemalja u razvoju, BRIKS, dogovorio se u četvrtak da primi Saudijsku Arabiju, Iran, Etiopiju, Egipat, Argentinu i Ujedinjene Arapske Emirate, što je potez čiji je cilj da se ubrza pokušaj rekonstrukcije svetskog poretka, za koji članice bloka veruju da je zastareo.
Odlučujući u korist proširenja bloka, prvog u 13 godina, lideri BRIKS-a ostavili su otvorena vrata budućem proširenju, pošto su desetine drugih zemalja izrazile interesovanje da se pridruže grupi za koju se nadaju da može da izjednači globalne uslove.
Ovo proširenje daje novu ekonomsku težinu BRIKS-u, čije su dosadašnje članice Kina - druga po veličini svetska ekonomija - kao i Brazil, Rusija, Indija i Južna Afrika. Takođe bi moglo da pojača ambiciju tog bloka da postane lider "globalnog juga".
Ali dugotrajne tenzije bi mogle da nastave da tinjaju između članica koje žele da oblikuju grupaciju tako da bude protivteža Zapadu — posebno Kine, Rusije i sada Irana — i onih koje nastavljaju da neguju bliske veze sa Sjedinjenim Državama i Evropom.
Ne propustite: Putin i Ši oštro kritikovali Zapad na samitu BRIKS-a"Ovo proširenje članstva je istorijsko", rekao je kineski predsednik Ši Đinping, najodlučniji zagovornik proširenja bloka. "To pokazuje odlučnost zemalja BRIKS-a za jedinstvo i saradnju sa širim zemljama u razvoju".
Šest novih zemalja kandidata će zvanično postati članice 1. januara 2024. godine, rekao je južnoafrički predsednik Siril Ramafosa čijajući imena država tokom trodnevnog samita lidera čiji je domaćin u Johanesburgu.
"BRIKS je krenuo u novo poglavlje u svom nastojanju da izgradi svet koji je fer, svet koji je pravedan, svet koji je takođe inkluzivan i prosperitetan", rekao je Ramafosa.
"Imamo konsenzus o prvoj fazi ovog procesa proširenja i druge faze će uslediti".
Zemlje koje su pozvane da se pridruže odražavaju želje pojedinih članica BRIKS-a da dovedu saveznike u klub.
Brazilski predsednik Luiz Inasio Lula da Silva glasno je lobirao za uključivanje susedne Argentine, dok Egipat ima bliske komercijalne veze sa Rusijom i Indijom.
Ulazak naftnih sila Saudijske Arabije i UAE naglašava njihovo udaljavanje od orbite Sjedinjenih Država i ambiciju da postanu globalna "teška kategorija".
Rusija i Iran pronašli su zajednički poriv u zajedničkoj borbi protiv sankcija koje predvode SAD i diplomatske izolacije, pri čemu su se njihove ekonomske veze produbile nakon invazije Moskve na Ukrajinu.
"BRIKS se ni sa kim ne takmiči", rekao je u četvrtak ruski Vladimir Putin. On prisustvuje samitu virtuelno, zbog međunarodne poternice za navodne ratne zločine. "Ali takođe je očigledno da ovaj proces nastajanja novog svetskog poretka i dalje ima žestoke protivnike".
Iranski predsednik Ebrahim Raisi proslavio je poziv upućen njegovoj zemlji da se pridruži BRIKS-u napadajući Vašington, rekavši na iranskoj televizijskoj mreži Al Alam da proširenje "pokazuje da je jednostrani pristup na putu ka propasti".
Peking je blizak Etiopiji, a uključivanje te zemlje takođe govori o želji Južne Afrike da pojača svoj glas u globalnim poslovima.
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš prisustvovao je u četvrtak sastanku u trenutku kada je najavljeno proširenje, što pokazuje sve veći uticaj bloka. On je ponovio dugogodišnje pozive BRIKS-a na reforme Saveta bezbednosti UN, Međunarodnog monetarnog fonda i Svetske banke.
"Današnje globalne strukture upravljanja odražavaju jučerašnji svet", rekao je on. "Da bi multilateralne institucije ostale zaista univerzalne, moraju se reformisati kako bi odražavale današnju moć i ekonomsku realnost".
Zemlje BRIKS-a imaju ekonomije koje se uveliko razlikuju po obimu i vlade sa često divergentnim spoljnopolitičkim ciljevima, što je faktor koji otežava model donošenja odluka konsenzusom unutar bloka.
Iako je dom za oko 40 odsto svetske populacije i četvrtine globalnog bruto domaćeg proizvoda, unutrašnje podele dugo su kočile ambicije BRIKS-a da postane glavni igrač na svetskoj sceni.
Godinama je kritikovan jer nije ispunio svoje velike ambicije. Želja da prebrode zavisnost od dolara, koju redovno ponavljaju članice bloka, nikada se nije ostvarila. A najkonkretnije dostignuće bloka, Nova razvojna banka, sada se bori suočena sa sankcijama protiv osnivača i akcionara, Rusije.
Čak i dok su lideri BRIKS-a ove nedelje težili proširenju grupe – potez koji je svako od njih javno podržao – pojavile su se podele oko toga koliko i koliko brzo.