Direktor američke Centralne obavještajne agencije (CIA) Vilijam Berns sastao se u Turskoj sa šefom ruske spoljne obavještajne službe Sergejom Nariškinom da bi ga upozorio na posljedice eventualne ruske upotrebe nuklearnog oružja u Ukrajini, saopštio je zvaničnik Savjeta za nacionalnu bezbjednost Bijele kuće, prenosi agencija Asošijeted pres.
Zvaničnik, koji je govorio za medije pod uslovom da ostane anoniman, rekao je da Berns i Nariškin nisu razgovarali o rešenju za rat u Ukrajini tokom sastanka u Ankari.
Riječ je o prvom poznatom ličnom kontaktu zvaničnika SAD i Rusije na visokim nivou od početka ruske invazije na Ukrajinu 24. februara.
Ne propustite: Da li će Putin povući nuklearni obarač?Zvaničnici Bijele kuće su uoči sastanka saopštili da Berns planira da tokom razgovora pokrene i pitanje Amerikanaca zatvorenih u Rusiji - košarkaške zvijeze Britni Grajner i bivšeg marinca Pola Vilana.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov kratko je potvrdio da su razgovori Rusije i SAD održani u ponedeljak u Ankari, prenijela je novinska agencija TASS.
"Unaprijed smo informisali Ukrajinu o ovom sastanku. Čvrsto se držimo našeg osnovnog pricnipa: ništa o Ukrajini bez Ukrajine", rekao je ranije portparol Bijele kuće. O susretu američkih i ruskih obavještajaca prvo je izvijestio ruski dnevnik Komersant.
Berns, bivši američki ambasador u Rusiji, boravio je u Moskvi krajem 2021. godine da bi upozorio ruskog predsjednika protiv nagomilavanja trupa oko Ukrajine.
Putin je više puta rekao da će Rusija braniti svoju teritoriju svim raspoloživim sredstvima, uključujući i nuklearno oružje, ako bude napadnuta. Takođe je Zapad optužio za nuklearnu ucjenu protiv Rusije.
Odnosi Vašingtona i Moskve su na najnižem nivou proteklih decenija zbog ruske invazije na Ukrajinu u februaru. Prijetnje ruskog predsjednika da će upotrijebiti nuklearno oružje u Ukrajini podstakle su strahovanja da će doći do eskalacije sukoba.
Ovog mjeseca je objavljeno da je američki savjetnik za naconalnu bezbjednost Džejk Saliven učestvovao u povjerljivim razgovorima sa visokim ruskim zvaničnicima.
Osim rata u Ukrajini, Rusija i Sjedinjene Države bi trebalo da razgovaraju o nizu otvorenih pitanja, od produženja ključnog sporazuma za smanjenje nuklearnog naoružanja i dogovora o izvozu žita do moguće razmjene zatvorenika i građanskog rata u Siriji.
Ne propustite: Prvi general SAD: Gubici ruske vojske u Ukrajini veći od 100.000 ljudiNa pitanje o američko-ruskom sastanku u Turskoj, generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš je na marginama G20 u Indoneziji odgovorio da svjetska organizacija nije u to uključena.
"Veoma je pozitivno što SAD i Rusija razgovaraju zato što je to veoma važan razvoj događaja za budućnost, ali mi nismo uključeni", naglasio je Gutereš.
Američki predsjednik Džo Bajden rekao je prošlog mjeseca da se nada da će Putin biti spreman da ozbiljno razgovara o mogućoj razmjeni zatvorenika da bi se oslobodila Grajner, koja je osuđena na devet godina zatvora po optužbi za posjedovanje droge i prebačena u jednu zatvorsku koloniju.
Pol Vilan, koji ima američki, britanski, kanadski i irski pasoš, osuđen je 2020. na 16 godina zatvora po optužbi za špijuniranje. Vilan je negirao krivicu. Pominje se mogućnost da bi, u okviru moguće razmjene zatvorenika, mogao da bude oslobođen ruski trgovac oružjem Viktor But, koji služi kaznu u SAD.