CIA regrutuje doušnike u još tri zemlje nakon "uspješne" operacije u Rusiji

ARHIVA: Sjedište Centralne obavještajne agencije u Lengliju, u Virdžiniji (Foto: REUTERS/Larry Downing)

Američka Centralna obavještajna agencija (CIA) u srijedu je pokrenula novu operaciju za regrutaciju doušnika u Kini, Iranu i Sjevernoj Koreji, navodeći da je bila uspješna u naporima da regrutuje Ruse.

CIA je na svojim nalozima na Eksu, Fejbuku, Instagramu, Telegramu, LinkedIn-u i na takozvanom Dark Veb-u (šifrovanim vebsajtima koji nisu dostupni na tradidionalnim pretraživačima) objavila instrukcije na mandarinskom, farsiju i korejskom jeziku kako da se na bezbjedan način kontaktira američka obavještajna služba, naveo je u saopštenju portparol CIA-e.

"Naši potezi u tom kontekstu bili su uspješni u Rusiji i želimo da osiguramo da pojedinci u drugim autoritarnim državama znaju da smo otvoreni za saradnju", rekao je portparol i dodao da se CIA prilagođava povećanoj državnoj represiji i globalnom nadzoru.

U videu na mandarinskom jeziku, na Jutjubu, objavljene su samo pisane instrukcije u kojima se pojedinci savjetuju da CIA-u kontaktiraju preko njenog zvaničnog vebsajta, koristeći šifrovane Virtuelne privatne mreže (VPN) ili mrežu TOR.

"Vaša bezbjednost i dobrobit su naš prioritet", navodi se u instrukcijama u kojima se od pojedinaca traže imena, lokacije i kontakt informacije koje nisu povezane sa njihovim stvarnim identitetima.

Traže se i informacije za koje bi CIA mogla sa bude zainteresovana, ali se istovremeno upozorava da nije garantovano da će američka obavještajna služba odgovoriti, te da bi to moglo da potraje.

Portparol kineske ambasade Liu Pengju optužio je SAD da vode "organizovanu i sistemsku" kampanju širenja dezinformacija protiv Kine i da će svi "pokušaji da se izazove spor kineskog naroda i Komunističke stranke ili oslabi njihov bliski odnosi biti neuspješni".

Ruska ambasada i misija Irana pri Ujedinjenim nacijama nisu odgovorili na zahtjev agencije Rojters za komentar.

CIA sve više traži izvore informacija nakon što je Kina proširila saradnju sa Rusijom i Iranom i pokušava da projektuje vojnu snagu u regionu.

Rusija, Kina, Iran i Sjeverna Koreja su u američkoj obavještajnoj zajednici poznati kao "teške mete", odnosno zemlje u čije se vlade teško infiltrirati.

SAD se takođe suočavaju sa iranskim sukobom sa Izraelom, nuklearnim programom Teherana i njegovim sve tješnjim odnosima sa Rusijom, te podrškom koju pruža ekstremistima na Bliskom istoku.

Sjevernokorejski nuklearni program je još jedna američka obavještajna meta uz, kako navode američki zvaničnici, odluku Pjongjanga da Moskvu snabdjeva oružjem za rat protiv Ukrajine. Rusije i Sjeverna Koreja to demantuju.

CIA je počela da regrutuje Ruse 2022. godine, tako što je na svojim nalozima na društvenim mrežema objavila tekst na ruskom jeziku o tome kako se obavještajna služba može bezbjedno kontaktirati. Godinu kasnije je objavila i video instrukcije.