Lange, koji je šef Odjeljenja za Crnu Goru u Generalnom direktoratu EK za politiku proširenja, rekao je, nakon sastanka Podobora za pravdu, slobodu i bezbjednost, da je Crna Gora sada u fazi kada se sa implementacije akcionih planova kreće u konkretne rezultate.
„Ovo je sada faza kada treba da vidimo kako ćemo iz ovog perioda uspostavljanja institucija početi da imamo rezultate njihovog rada”, rekao je on na konferenciji za novinare.
Prema njegovim riječima, parlamentarni dijalog važan je za Crnu Goru i njenu budućnost.
„Naš stav u proteklih pet, šest mjeseci kada je u pitanju razvoj te situacije jeste da ohrabrujemo sve političke partije da učestvuju u političkom dijalogu i da rade na tome kako bi vidjeli da li je moguće postići neke kompromise i zajednička rješenja za dobrobit cijele zemlje“, kazao je Lange.
On je rekao da je na sastancima Pododbora razgovarano o novom izbornom zakondavstvu, čiju je primjenu, kako je rekao, potrebno obezbijediti na adekvatan način.
„Institucije kao što je Agencija za spječavanje korupcije (ASK) će imati ključnu ulogu u kontroli finansiranja političkih partija i to su sve ciljevi kojima treba da teže sve političke partije, kako bi se postarali da naredni izbori budu sprovedeni na adekvatan način“, rekao je Lange.
Upitan zašto rad ASK nije dao rezultate, on je naveo da to tijelo treba da radi za dobrobit Crne Gore.
On je rekao da bi želio da vidi rezultate rada ASK-a, ali i da ima razumjevanja ako bude potrebno malo više vremena da sve to profunkcioniše i da se opremi.
Komentarišući optužnice za visoku korupciju, Lange je ukazao na pozitivne korake koji su u toj oblasti učinjeni, navodeći da se sada mora napraviti korak dalje.
„Mi ne želimo da vidimo samo da su kancelarije dobro opremeljene, već i da vidimo da se postižu rezultati, da imamo krivična gonjenja. To je ono što treba da proizađe iz cijele priče o osnivanju i opremanju“, poručio je Lange.
Generalna Direktorica za evropske poslove u Ministarstvu vanjskih poslova i evropskih integracija, Snježana Radović, kazala je da su na sastanku Pododbora imali priliku da se uvjere da se oblast vladavine prava odvija u dobrom smjeru, u skladu sa definisanim obavezama iz akcionih planova za poglavlja 23 i 24.
„Posebno možemo biti zadovoljni ostvarenim rezultatima u zakonodavnom dijelu, gdje smo od septembra 2013. godine usvojili 52 reformska zakona, od čega se njih 19 odnosi na period od prošlogodišnjeg Podobora do ovodgodišnjeg“, navela je Radović.
Prema njenim riječuima, tim aktivnosti uglavnom je zaokružen normativni okvir, tako da za ovu godinu predstoji donošenje zakona o azilu, koji je trenutno u formi nacrta.
Radović je dodala da su zakonodavne reforme pratile i snaženje postojećih i uspostavljenje novih institucija.
„Prije svega se tu misli na uspostavljanje Specijalnog državnog tužilaštva za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, ASK, a nedavno je izabran i šef Specijalnog policijskog odjeljenja“, navela je Radović.
Prema njenim riječima, to je dalo preduslove da se intenziviraju aktivnosti na ostvarenju bilansa rezultata u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije u vidu novih istraga i podizanja optužnica.
Parlamentarni dijalog važan je za Crnu Goru i njenu budućnost, ocijenio je zvaničnik Evropske komisije, Dirk Lange, navodeći da je primjenu izbornog zakonodavstva potrebno obezbijediti na adekvatan način.