Ministar pravde: SAD i Južna Koreja od Crne Gore zatražile izručenje Do Kvona

Do Kvon je poznat kao "kralj kriptovaluta" (Foto: REUTERS/Dado Ruvic)

PODGORICA - Crnogorske vlasti saopštile su da su SAD i Južna Koreja od Crne Gore zatražile izručenje južnokorejskog državljanina Do Kvona, osumnjičenog u tom zemljama za prevaru tešku više od 40 milijardi dolara.

“Dvojica Korejanaca koje potražuje Južna Koreja, Do Kvona i Hon Čand Juna su lišeni slobode u pokušaju da pređu državnu granicu uz pomoć pasoša za koji se osnovano sumnja da su falsifikovani”, rekao je ministar pravde Marko Kovač na konferenciji za medije, navodeći da je izručenje Do Kvona od Crne Gore zatražila i SAD.

Kovač je rekao da je “održan sastanak sa diplomatskim predstavnicima Republike Koreje u Ministarstvu vanjskih poslova i Ministarstvu pravde Crne Gore, nakon čega je došlo do uručenja molbe za izručenje ova dva lica od strane R. Koreje, dok su izručenje Do Kvona tražile SAD”.

“SAD su zatražile izručenje Do Kvona diplomatskim putem, na način što je zatraženo privremeno hapšenje”, rekao je Kovač i dodao da su obje zemlje tražile i da im se dostavi oprema pronađena kod uhapšenih koje potražuju.

Ne propustite: Bivši "kralj kriptovaluta" uhapšen u Crnoj Gori

On je naveo da je, nakon njihovog privođenja na podgoričkom aerodromu, ODT pokrenulo izviđaj za krivično djelo falsifikovanje isprava, nakon čega im je odredjeno tužilačko zadržavanje od 72 sata, a zatim i 30-dnevni pritvor.

Ministar pravde je rekao da postojanje međunarodne potjernice protiv dvojice uhapšenih, i dostavljanje molbe za izručenje, “stvara podlogu da se protiv okrivljenih vodi ekstradicioni postupak, koji se smatra započetim”.

“Kada će ova lica biti saslušana u ekstradicionom postupku i kada će biti saslušana povodom esktradicionog postupka, odlučiće Viši sud u Podgorici, imajući u vidu dinamiku i tok postupka koji je trenutno pred Osnovnim sudom u Podgorici”, rekao je.

Kovač je naveo da će se, u slučaju postojanja više zahtjeva za izručenje od vise različitih drzava, uzeti u obzir težina krivičnog djela, mjesto izvršenja, redosljed za primanje zahtjeva za izručenje, kao i druge okolnosti.

Prema Krivičnom zakoniku Crne Gore, za krivično djelo falsifikovanje ličnih isprava propisana je zatvorska kazna do pet godina.