Mitropolit crnogorsko-primorski Srpske pravoslavne crkve, Joanikije odbacio je navode da je ta crkva instrument ruske politike u Crnoj Gori, navodeći da SPC “nije instalacija nikakve politike” već institucija koju je ustanovio Isus Hrist.
Govoreći o odnosima sa predsjednikom Milom Đukanovićem nakon nemira na Cetinju koji su pratili njegovo ustoličenje 5. septembra, Joanikije je rekao da mu “ne može lako zaboraviti sve ono što je učinio na štetu SPC i Mitropolije crnogorsko-primorske”.
"Ali, ja poštujem i državu i predsjednika i vlasti i ne bih želio da se miješam u politiku. Ako se politika grubo miješa u crkvu, u vjeru, tamo gdje joj nije mjesto, ako je država odvojena od crkve i crkva od države, mi to moramo strogo poštovati”, rekao je Joanikije gostujući u emisiji Argumenti RTCG.
Ne propustite: Crna Gora između crkve i politikeOn je rekao da zastupa strogo poštovanje načela odvojenosti države i crkve, koje je načelo modernog svijeta i novije Evrope i poručio da “nije nikakav problem, ako ima nade da spustimo tenzije, da se svako bavi svojim poslom”.
“Ako je gospodin Đukanović spreman da se sa terena crkve, on se cijelo vrijeme bavi crkvom, govori da smo mi ovdje ruska instalacija, dio ruskog imperijalizma, velikosrpskog nacionalizma, najgrublje stvari govori o nama i to što govori nema veze sa istinom”, rekao je Joanikije i dodao da je SPC u Crnoj Gori duboko ukorijenjena, te da nije “instalacija nikakve politike, već institucija koju je ustanovio gospod Isus Hristos evo 2.000 godina, a u organizacionom smislu Sveti Sava prije 800 godina".
Joanikije je rekao da u Mitropoliji nikada nije bilo riječi o njenom odvajanju od Srpske pravoslavne crkve već da su to očekivali ljudi iz prethodne vlasti, navodeći da MCP ne može da obriše svoju istoriju i identitet.
“Apsolutno ne, nikada. Ne može Mitropolija da obriše svoju istoriju, svoj identitet, vjekovni svetosavski, hrišćanski. Dakle, ja kao mitropolit i svaki mitropolit, dužan sam da njegujem jedinstvo crkve i da poštujem kanonsku jurisdikciju”, poručio je Joanikije, odgovarajući na pitanje da li je bilo pokrenuto odvajanje MCP od SPC.
Predsjednik Đukanović je nedavno, reagujući na navode jednog od mitropolita Ruske pravoslavne crkve Ilariona i šefa ruske diplomatije Sergeja Lavrova, da je Crnogorska pravoslavna crkva dio SPC koju podržava ubjedljiva većina pravoslavaca u zemlji, ocijenio da ruska vlast i vrh Ruske crkve nastoje da destabilizuju Crnu Goru i skrenu je s puta evropskih integracija.
“Vrh Ruske crkve prenebregava istorijsku činjenicu da je u prošlosti bila liturgijski i kanonski sestra - crkva autokefalnoj Mitropoliji crnogorskoj, uprkos blistavoj tradiciji prijateljskih odnosa, aktuelna ruska vlast i vrh Ruske crkve nastoja da destabilizuju Crnu Goru da je skrenu s puta evropskih integracija”, saopštio je Đukanovićev kabinet, navodeći da se 57 odsto pravoslavaca u Crnoj Gori ne identifikuje sa Patrijaršijom iz Srbije.
Ustoličenje mitropolita SPC Joanikija obilježile su međunacionalne tenzije između pristalica i protivnika ustoličenja u Cetinjskom manastiru, a u sukobima policije i protivnika ustoličenja na Cetinju povrijeđeno je desetine osoba.