Podgorica: Radnici KAP-a protestovali ispred Vlade, traže razgovore o opstanku fabrike

Protest radnika KAP-a ispred Vlade Crne Gore

Nekoliko stotina radnika Kombinata aluminijuma Podgorica, čiji su vlasnici najavili prestanak proizvodnje nezadovoljni ponuđenom cijenom struje od strane Elektroprivrede Crne Gore, protestovalo je ispred zgrade Vlade Crne Gore u Podgorici, tražeći razgovore o mogućnosti nastavka rada fabrike.

Predstavnici 500 radnika, koji bi prestankom rada fabrike dobili otkaze, ušli su jutros u zgradu Vlade tražeći da ih njeni predstavnici prime na razgovor o opstanku KAP-a.

Saopštenje Vlade Crne Gore: Sva odgovornost na vlasnicima KAP-a

Vlada Crne Gore večeras je ponovila zaključke povodom Informacije o situaciji u vezi sa ugovornim odnosima između Elektroprivrede Crne Gore i UNIPROM-a, d. o. o. (KAP), koju je usmeno podnio premijer prof. dr Zdravko Krivokapić.


Vlasnici KAP-a juče su radnicima saopštili da je nastavak primarne proizvodnje KAP-a po cijenama struje koje im je ponudila EPCG neodrživ, te da će fabrika prestati sa radom nakon 50 godina.

Direktor preduzeća Uniprom koje je vlasnik fabrike, Veselin Pejović, najavio je i da će radnicima koji dobiju otkaz u narednih šest mjeseci biti isplaćivana primanja u visini od 450 eura, kako bi lakše prevazišli period traženja novog posla.

"Objasnio je i da je nemoguće podnijeti gubitke koji bi bili uslovljeni ponudom koju je dala EPCG, a koja podrazumijeva ogromnu cijenu struju, najveću koju jedna fabrika aluminijuma plaća na svijetu. Takođe, podsjetio je da je poslat dopis EPCG-u uz pitanje zašto je jedino KAP izuzet iz kategorije najznačajnijih potrošača. Podsjetio je koliko je važno da se uradi plansko gašenje ćelija jer jedino na taj način možda nekad može da se ponovo podigne elektroliza", saopšteno je juče, nakon sastanka rukovodstva fabrike sa radnicima.

Odluka vlasnika KAP-a, koji je nakon kraha privatizacije sa ruskim investitorom fabriku kupio 2014. za 28 miliona eura, uslijedila je nakon odluke EPCG da, zbog rasta cijena struje na mađarskoj berzi, poveća cijenu struje za najvećeg crnogorskog proizvođača.

Iz EPCG su ranije saopštili da u 2022. godini ne mogu KAP-u isporučivati struju po dosadašnjoj cijeni od 45 eura za megavat, a vlasnik fabrike je rekao medijima da je posljednja ponuda EPCG toj fabrici bila 127 eura za megavat sat.

"EPCG kaže da će ako struju bude isporučivao KAP, biti u minusu između 80 i 100 miliona. Ja im poručujem - nema više KAP-a. Oni imaju prihoda od 100 miliona eura, pa onda neka od 1. januara smanje cijenu struje građanima 50 odsto", rekao je Pejović.

Ne propustite: Tužioci: Prijave protiv 14 osoba zbog KAP-a, država oštećena za 127 miliona eura

Vlada je u prošle sedmice usvojila informaciju o stanju u KAP-u u kojoj predlažu nastavak pregovora između Elektroprivrede i Uniproma o “smanjenju proizvodnje radi održavanja tehnološkog procesa i definisanja cijene energije koja se definiše kao minimalna do juna 2022. godine", ali dogovor nije postignut.

Nekadašnjeg jugoslovenskog aluminijumskog giganta i najvećeg crnogorskog izvoznika koji je zapošljavao 5000 radnika, Pejovićev Uniprom kupio je nakon što je prethodni vlasnik, kompanija ruskog milijardera Olega Deripaske, fabriku doveo do ivice bankrota i broj radnika sveo na nekoliko stotina, a Vlada uvela stečaj.