Zdravstvene vlasti u Crnoj Gori odlučili su u srijedu da ublaže epidemiološke mjere u nekim gradovima u kojima će ubuduće bašte kafića i prodavnice raditi do 21 sat, dok će “ublaženi” policijski sat trajati od 22 sata do 5 ujutru.
Prema novim mjerama, bašte ugostiteljskih objekata od četvrtka će biti otvorene u Podgorici, Cetinju, Baru, Kolašinu, Mojkovcu, Bijelom Polju, Andrijevici, Pljevljima, Beranama i Ulcinju, saopštila je ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojović, koja je navela da zabrana međugradskog saobraćaja ostaje na snazi.
Prema njenim riječima, mjere koje važe do 9. aprila podrazumijevaju da za stolom u baštama kafića mogu da sjede dva gosta, uz razmak od metar i po izmedju stolova, dok muzika u kafićima nije dozvoljena.
Ona je rekla da će radno vrijeme biti produženo i maloj privredi - prodavnicama, salonima, buticima, fizerskim i kozmetičkim salonima, zanatlijama, koje će umjesto do 20 časova, u narednim danima raditi do 21 čas.
Pored toga, od sjutra će u Budvi i Tivtu, gdje je epidemiološka situacija značajno poboljšana, biti dozvoljen “u cjelosti” regularan rad ugostiteljskim objektima do 21 čas, ali bez muzike.
Ne propustite: Crna Gora traži ljekare i medicinsko osoblje, EU proslijedila zahtjev članicamaPrema najnovijoj odluci zdravstvenih vlasti, tržni centri će na nivou cijele zemlje ostati zatvoreni i ove nedjelje.
Borovinić Bojović je rekla i da Nikšić i Šavnik ostaju “zaključani” jer je u tim gradovima i dalje preko 2.000 zaraženih na 100.000 stanovnika.
“Što se tiče mjera u ostalim opštinama, i one ostaju nepromijenjene. Uslovi za ulazak u Crnu Goru ostaju isti", saopštila je na konferenciji za štampu.
Direktorica Kliničkog centra Crne Gore, Ljiljana Radulović, rekla je da Crne Gora ima nisku stopu letaliteta od koronavirusa u poredjenju sa šest država “koje imaju visoko razvijene zdravstvene sisteme, kao i sa prosjekom cijele planete”.
"Naglašavam da Crna Gora ima stalno održavanje niske stope, i to najnižu u ovako reprezentativnoj skupini, koja posebno dominira u posljednjem periodu kada imamo značajan porast pozitivnih slučajeva u odnosu na period od prije godinu", rekla je Radulović i objasnila da "letalitet predstavlja odnos između broja smrtnih ishoda i potvrđenih slučajeva te bolesti".
"Odnosno, ako pričamo o koroni, to je procenat preminulih u odnosu na broj zaraženih”, rekla je Radulović..