Crnogorski parlament glasao protiv smjene Mandića

Predsjednik crnogorskog parlamenta Andrija Mandić (Foto: VOA)

Glasovima vladajuće većine, predvođene Pokretom Evropa sad premijera Milojka Spajića, poslanici crnogorskog parlamenta glasali su u ponedjeljak protiv inicijative opozicione Demokratske partije socijalista o smjeni predsjednika Skupštine Andrije Mandića.

Potpredsjednica Skupštine Zdenka Popović saopštila je da se, na tajnom glasanju, protiv smjene Mandića izjasnilo 44 poslanika vladajuće većine, dok je inicijativu o njegovoj smjeni podržalo 27 poslanika opozicije u 81-članom parlamentu.

“Uručeno je 72 glasačkih listića. Važečih ima 71, uz jedan nevažeći. Za razrješenje predsjednika Skupštine Crne Gore Andrije Mandića glasalo je 27 poslanika, a protiv razrješenja 44 poslanika. Saglasno članu 123. Poslovnika Skupštine, objavljuje da prijedlog za razrješenjem predsjednika Skupštine nije usvojen”, saopštila je Popović.

Na početku rasprave, poslanik DPS-a Andrija Nikolić je, obrazložući inicijativu da se Mandić razriješi sa funkcije predsjednika parlamenta, rekao je aktuelni predsjednik Skupštine “teg o vratu evropskoj Crnoj Gori”.

Ne propustite: Održan protest zbog dolaska Mandića na Cetinje

"Prlikom izbora predsjednika Skupštine osnovni problem je činjenica da je Mandić u nelegalnom posjedu crnogorskog državljanstva. To je prvi razlog zbog kojeg on ne treba da bude predjsednik Skupštine", rekao je Nikolić i upitao zašto ne reaguje Ministarstvo unutrašnjih poslova.

Govoreći o razlozima za smjenu, Nikolić je rekao da je Mandić, “u ime Skupštine Crne Gore, otišao u Beograd da slavi rezultate izbora u Srbiji”, kao i da “uvođenjem zastava druge države u kabinet flagrantno krši Ustav” i “provocira građanska Crna Gora”".

Pored toga, Nikolić je podsjsetio na čestitku Mandića neustavnog dana Republike Srpske čime se, kako je rekao, “Skupština Crne Gore svrstava na stranu onih koji žele da sruše Bosnu i Hercegovinu.

Mandić je svoje pravo lice pokazao kada je ugostio Milorada Dodika. Stvari su jasne, šef nije Spajić, već Mandić. Eho evropske priče će ići u prazan prostor. Mandić je vuk u jagnjećoj koži", rekao je.

Poslanik Bošnjačke stranke Damir Gutić rekao je tokom rasprave da je dobro što se priča o smjeni Mandića i da će ta stranka glasati za njegovu smjenu..

On je ocijenio da Mandić predvodi parlamentarnu većinu, što je potvrdio PES kada je prije nekoliko dana podnio inciijativu da se povuče predlog o razrješenju predsjednika skupštine.

Your browser doesn’t support HTML5

Mandić ostaje na položaju predsjednika Skupštine Crne Gore

Prema njegovim riječima, Mandić kvari odnose Crne Gore sa susjedima, posebno sa BiH, čestitanjem neustavnog dana RS i sastankom sa Dodikom.

Boris Mugoša iz Socijaldemokrata ekao je da “postoji 132 razloga da Mandić ne bude na čelu parlamenta”, ocjenjujući da je “gubljenje vremena pričati o Mandiću, već treba pričati o onima koji su ga izabrali”.

"Ćutanje je odobravanje. Ne možete pobjeći od odgovornosti sutrašnjice, izbjegavajući je danas", kazao je Mugoša obraćajući se parlamentarnoj većini.

Poslanik URE Filip Adžić rekao je da u toj partiji nemaju dilemu za smjenu Mandića, navodeći da on “forsira teme koje produbljuju podjele” i da je PES “konačno pokazao svoje pravo lice”.

Ne propustite: Dodik dostavio Mandiću predlog Sporazuma o specijalnim vezama RS i Crne Gore 

Nikola Rovčanin iz vladajuće Demokratske Crne Gore rekao je da će poslanici Demokrata glasati protiv prijedloga o razrješenju Mandića, navodeći kao “temeljni razlog” koalicioni sporazum koji postoji između partija većine.

Ova parlamentarna većina, u okviru koje je gospodin Mandić predsjednik Skupštine a Vlada proistekla iz ove većine postigla je za ova 132 dana istorijske i rekordne rezultate koji su zapaženi sa svih međunarodnih adresa… I rezultate kada je u pitanju standard građana i borba protiv organizovanog kriminala i korupcije”, rekao je Rovčanin, navodeći razloge za podršku Mandiću.

On je rekao da je “ova parlamentarna većina čvrsta kao stijena dok god isporučuje rezultate i dok god se poštuje sporazum kojim je formirana” i dodao da, dok god se sporazum poštuje, sve ovakve inicijative će se “odbiti od tog zida”.

Poslanik Milan Knežević iz Demokratske narodne partije, obratio se ambasadorima kvinte, koje je upitao “da li Crna Gora može naprijed sa ovakvim narativima i sa jednim vidom "srednjovjekovnog, plemenskog kanibalizma sadržanog u obrazloženju koje je isključivo antisrpsko i antidemokratsko",

…Možemo li sa ovim ljudima u Evropu? Mislim da sa njima ne možemo ni u Rusiju. Uplašen sam za budućnost Crne Gore, ali pojavio se tračak nade – Dritan Abazović je postao lider opozicije", rekao je Knežević.

Knežević je, kao odgovor na inicijativu o smjeni Mandića, pokazao fotografije bivših predsjednika Mila Đukanovića i Filipa Vujanovića sa Dodikom i “trobojkom”.

"Da vam nije bilo (Vladimira) Putina i Milorada Dodika, nikada ne biste imali nezavisnu Crnu Goru", rekao je Knežević.

Predsjednik Skupštine je na sjednici poručio da je "takav kakav je i ne bi se mijenjao ni sa kim", navodeći da “želi da ostave oštre polemike iza sebe”.

Predsjednik crnogorskog parlamenta Andrija Mandić (Foto: VOA)

"Nikoga nisam ukrao, nikoga nisam povrijedio, u lice svakog mogu pogledati. Spočitava mi se da sam teg o vratu evropskoj Crnoj Gori. Ja nisam materijalan tip. A opasna politička struktura pokušava da kontroliše pojedince", dodao je Mandić i naglasio da “evropski parlamentarci itekako vrednuju rad Skupštine”.

Komentarišući ocjene iz inicijative DPS-a da je on “teg o vratu evropskoj Crnoj Gori”, Mandić je odgovorio da "valjda više (evropski komesar, Oliver) Varhelji zna šta je Evropa od opozicije”.

“Ako on (Varhelji) vrednuje šta je uradio parlament, onda ne vidim zašto bi neko ubjeđivao građane Crne Gore kako mi imamo problem s Evropskom unijom", rekao je Mandić.

“Po djelima sudite. Ovo je mjesto demokratije, moramo biti strpljivi".